Lidovky.cz

Pákistánskou vládu bude sestavovat Šaríf, který se prohlásil za vítěze voleb

Svět

  21:36aktualizováno  12. května 11:36
ISLÁMÁBÁD - Pákistánská muslimská liga (PML-N) v sobotních parlamentních volbách získala největší počet hlasů a její šéf, expremiér Naváz Šaríf bude sestavovat novou vládu. Podle odhadu volebních výsledků se vítězná strana těsně přiblíží k dosažení parlamentní většiny a k sestavení vlády bude možná potřebovat jen podporu nezávislých poslanců či některé z menších stran.

Naváz Šaríf. foto: ČTK

Podle průběžných výsledků oznámených dnes v poledne expremiér Šaríf získal 88 z 272 křesel. Pokud bude dosavadní trend pokračovat, má PML-N šanci na zisk zhruba 130 poslaneckých míst, což je jen o sedm méně, než potřebuje k zajištění parlamentní většiny. Nejsilnější strana dostane pak i nejvyšší podíl ze zbylých 70 mandátů, které jsou vyhrazeny pro ženy a příslušníky menšin.

Na druhém místě skončilo Hnutí za spravedlnost (PTI) Šarífova hlavního rivala, bývalého slavného hráče kriketu Imrana Chána, na jehož sliby boje proti korupci slyšeli především mladí voliči. PTI má zatím 34 křesel. Dosud vládní Pákistánská lidová strana (PPP) nynějšího prezidenta Ásifa Alího Zardárího se patrně dočkala hořké porážky a má zatím zajištěno jen 32 mandátů. V dosavadním parlamentu měla 125 míst.

Pákistánský tisk spekuloval, že Šarífova strana bude potřebovat silnějšího koaličního partnera a pokusí se sestavit vládu s PTI Imrana Chána nebo s dosud vládnoucí PPP. Pokud by ale Šaríf své dosavadní zisky potvrdil, může své dva nejsilnější soupeře odkázat do opozice.

Naváz Šaríf při volbách v Pákistánu.

Třiašedesátiletý Šaríf byl už dvakrát pákistánským premiérem; naposledy ho v roce 1999 při vojenském převratu sesadil generál Parvíz Mušaraf. Šaríf poté strávil roky v exilu v Saúdské Arábii, než se vrátil do země v roce 2007. Ve volbách v následujícím roce skončila jeho strana druhá za PPP a je považována za nábožensky konzervativnější.

V zemi, která je jihoasijskou jadernou mocností, volební účast dosáhla téměř 60 procent z 86 milionů registrovaných voličů. Ti se zjevně nenechali zastrašit násilnostmi, jež si jen v sobotu vyžádaly nejméně 40 mrtvých a desítky zraněných. Radikální hnutí Taliban už během předvolební kampaně hrozilo útoky především stranám dosavadní vládní koalice.

Kromě celostátního parlamentu Pákistánci volili i regionální vlády v provinciích Paňdžáb, Sindh, Balúčistán a Chajbar Pachtunchvá. V severozápadní chajbarské provincii, která je hlavní základnou islámských extremistů, zřejmě ovládne zákonodárný sbor strana PTI Imrana Chána. V předvolební kampani se energicky zasazovala za zákaz náletů amerických bezpilotních letounů, jejichž útoky označovala za hrubé porušování pákistánské svrchovanosti.

Stejně jako strana PML-N vítěze voleb Naváze Šarífa, i PTI chce zahájit s pákistánským Talibanem mírová jednání. Podle analytiků je ale předčasné hovořit o tom, jak tyto plány ovlivní situaci na výbušné afghánsko-pákistánské hranici.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.