Lidovky.cz

Turci si kvůli atentátům vybíjejí zlost na syrských uprchlících

Svět

  17:38
REYHANLI (Turecko) - V tureckém pohraničním městě Reyhanli našli těla dalších tří obětí sobotních pumových atentátů. Bilance tak stoupla na 49 mrtvých a pátrání po obětech stále pokračuje. Výbuch zasáhl i jeden z bytů zahraničních pracovníků české společnosti Člověk v tísni. "Tlaková vlna vyrazila a rozbila všechna okna v domě," řekla serveru Lidovky.cz Jitka Škovránková.

Turci ve městě Reyhanli protestují proti zahraniční politice premiéra Erdogana. foto: Reuters

"Naštěstí ale nikdo z našich lidí nebyl uvnitř. Zasažená oblast města zůstává uzavřená," dodala Škovránková, podle níž nejsou útoky bleskem z čistého nebe.

"Příhraniční oblasti Turecka, osídlené hlavně šíity, jsou zatížené přívalem syrských uprchlíků, především sunitských muslimů z opozicí kontrolovaných území Sýrie. K dílčím protestům tu už docházelo v minulosti,  poslední týden i přímo v Reyhanli. Na druhou stranu obyvatelé obou států tu měsíce žili v míru, i naše společnost má jak syrské tak turecké zaměstnance," popsala koordinátorka blízkovýchodních programů Člověka v tísni. Sobotní útok napětí mezi oběma státy ještě vyostřil. Obyvatelé Reyhanli v pondělí proti uprchlíkům protestovali. "Toto je Turecko, ne Sýrie, Turecko patří Turkům," znělo z davu.

Turecká vláda, jež od počátku konfliktu stojí na straně syrské opozice, atentáty připisuje syrskému režimu, který vinu vytrvale popírá. Podle Škovránkové Reyhanli zůstává poloprázdné. Fungují prý turecké školy i obchody, ale zpátky se drží především Syřané, jejichž obchody a restaurace zůstávají zavřené.

Ankara: Uprchlíci za útok nemohou, je to dílo Asada
V souvislosti s útokem v Turecku zatkli devět podezřelých osob. Jde o turecké občany, spekuluje se však o jejich původu. Jihoturecká provinicie je osídlena převážně šíitskými alavity, tedy ke stejné islámské sektě jako syrský prezident Bašár Asad a špičky jeho bezpečnostního aparátu. Podle agentury AFP zadržení patřili k turecké krajně levicové skupině Acilciler. Ta je v Turecku zakázaná a je zařazena na seznam teroristických organizací, kvůli údajně četným kontaktům na syrský režim a jeho tajnou službu.

Dva výbuchy zabily přes 40 lidí, sto dalších zranily

Turecký ministr vnitra Muammer Güler prohlásil, že atentát spáchali podle všeho stoupenci syrského prezidenta Bašára Asada. "Ten útok neměl nic společného se syrskými uprchlíky, kteří jsou v Turecku. Je spojen se syrským režimem," řekl ministr.

Na území je zhruba 400 tisíc syrských uprchlíků. "Zdá se, že se Turecko noří do syrského marasmu tím, že od začátku konfliktu stojí za syrskou opozicí. Vláda měla předvídat reakci Damašku a chránit turecké občany," napsal v neděli deník Milliyet.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.