Lidovky.cz

Protesty v Turecku: vládnoucí strana odmítla předčasné volby

Svět

  20:00aktualizováno  22:42
ISTANBUL - Turecká vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje premiéra Erdogana odmítla konání předčasných voleb, které požaduje opozice po více než týden trvajících protestech. Rezignace premiéra Recepa Tayyipa Erdogana je i jedním z hlavním cílů demonstrantů.

Turecká policie. foto: Reuters

"Místní volby budou v březnu 2014, prezidentské v srpnu 2014 a parlamentní v červnu 2015. Jakákoli změna harmonogramu není možná," uvedl podle agentury Reuters místopředseda strany Hüseyin Celik po schůzi vedení strany.

Protivládní protesty pokračovaly v centru Istanbulu již devátým dnem, na Taksimském náměstí byly i nadále tisíce lidí. Právě v souvislosti s napjatou situací v zemi svolal premiér Erdogan schůzku vedení své strany. Ještě předtím zopakoval, že demonstrace musí okamžitě skončit.

Protesty se poté opět vyostřily i v Ankaře. Podle reportéra agentury AFP použila policie proti asi pěti tisícům demonstrantů slzný plyn a vodní děla a snažila se je vytlačit z náměstí Kizilay v centru metropole, které se stalo jejich základnou.

Předčasné volby jako řešení

Předčasné volby požaduje vůdce nacionalistické Strany národní akce Devlet Bahçeli. Podle něj by měli voliči premiérovi po dění posledních dní znovu potvrdit jeho mandát. "Postoj předsedy vlády tu krizi ještě zhoršil. Myslíme, že je na čase, aby obnovil svůj mandát," uvedl Bahçeli. Tisíce odpůrců vlády se scházejí ve velkých městech již od konce května.

ČTĚTE TAKÉ

Jejich protesty odstartovaly po násilném potlačení demonstrace za zachování parku na Taksimském náměstí v Istanbulu. K jejich hlavním požadavkům patří rezignace premiéra, demise policejních šéfů Istanbulu a Ankary, propuštění zadržených a také záruky svobody slova a shromažďování. Erdogan ale tyto požadavky odmítá. Při protestech dosud zemřeli tři lidé a přes čtyři tisíce jich bylo zraněno. Protestujícím rovněž vadí nová autoritářská nařízení, která zavádí v poslední době Erdoganova vláda. Jde podle nich o zásah do jejich soukromých životů. V zemi byl například omezen prodej alkoholu i reklamy na něj, premiér se navíc nechal slyšet, že by turecké ženy měly mít nejméně tři děti a také by upravil jejich oblékání.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.