Lidovky.cz

Těžkooděnci vyhnali demonstranty z barikád, po deseti dnech

Svět

  8:28
ANKARA/ISTANBUL - Stovky tureckých policejních těžkooděnců ráno vtrhly přes barikády na Taksimské náměstí v Istanbulu obsazené přes deset dní demonstranty. Většinu demonstrantů policisté vytlačili do blízkého parku Gezi. Informovaly o tom tiskové agentury.

Turecká policie. foto: Reuters

Policisté za pomoci obrněných vozidel s vodními děly zaútočili na barikády, které demonstranti vybudovali na náměstí i v některých ulicích Istanbulu. Na Taksimském náměstí policisté použili podle očitých svědků velké množství granátů se slzným plynem a gumové projektily.

ČTĚTE TAKÉ:

Demonstranti se podle agentury AP na policejní zásah připravili tím, že obsadili barikády a chystali se je bránit. Někteří z nich házeli na vodní děla zápalné lahve a kameny, další používali pyrotechniku. Po střetu se však většina z nich stáhla do parku, kde mají postaven stanový tábor. K němu se policisté zatím nepřibližují. Istanbulský guvernér dnes na Twitteru zaručil, že proti táboru policie nezakročí. Policisté však začali strhávat velké transparenty, jimiž protestující ověsili rozlehlou budovu na kraji náměstí, a nahradili je obří tureckou vlajkou.

Turecká policie rozháněla vodními děly protest v Istanbulu

Příslušníci zvláštní policejní jednotky již v pondělí večer zasáhli proti stovkám demonstrantů v Ankaře na honosné třídě Tunali Hilmi. Ta je uzavřena barikádami a od vypuknutí nepokojů v Ankaře 30. května na této ulici dosud nedocházelo k větším střetům. Zaměstnanci restaurací se podle očitých svědků narychlo zavírali s klienty ve svých objektech, aby se vyhnuli slznému plynu.

Turecké demonstranty neodradila tvrdá slova premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, který v neděli prohlásil, že jeho trpělivost má své meze a že účastníci protivládních demonstrací za vše zaplatí vysokou cenu. Řady protestujících sice prořídly, nicméně i v pondělí setrvávaly hloučky mladých lidí na Taksimském náměstí v Istanbulu a dávaly najevo odhodlání k dalším protestům.

Podle pondělního sdělení nejmenovaného vládního zdroje se Erdogan chce sejít se zástupci některých protestujících skupin, patrně ve středu.

Lidé zpočátku protestovali proti zničení parku na istanbulském náměstí, který měl ustoupit výstavbě mešity. Poté už demonstranti v řadě tureckých měst vystupovali proti Erdoganově proislámské a autoritativní politice.

Hlavními požadavky demonstrantů se postupně staly rezignace premiéra, demise policejních šéfů Istanbulu a Ankary, propuštění zadržených a záruky svobody slova a shromažďování. Při protestech podle neoficiálních údajů zemřeli čtyři lidé a přes čtyři tisíce jich bylo zraněno.

Kde se vzaly protesty v Turecku?

*Jde o největší projev nesouhlasu s vládou za deset let, kdy je u moci premiér Recep Tayyip Erdogan a jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP).

* Vše začalo už 28. května poklidným protestem několika desítek ekologických aktivistů a umělců proti plánovanému kácení stromů v parku Gezi v centru Istanbulu.

* Podle plánu vlády má na místě parku vyrůst replika historických kasáren, v níž má být nákupní centrum či hotel.

 * Po tvrdých policejních zásazích, kdy byly slzným plynem a vodními děly zraněny tisíce lidí, původní demonstrace přerostly v gigantické protivládní hnutí. Oběti protestů jsou zatím hlášeny tři, policejní odbory naopak informují o nejméně šesti sebevraždách v řadách vystresované policie.

* Nyní protestující už přes týden park Gezi a náměstí Taksim okupují. Žádají omluvu, zrušení plánů na stavbu kasáren, rezignaci premiéra či posílení záruk svobody slova a shromažďování. Protesty se rozlily do desítek tureckých měst včetně Ankary, Izmiru či Adany. Z některých míst byly hlášeny i srážky mezi Erdoganovými odpůrci a příznivci.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.