Lidovky.cz

Chci bránit demokracii, tvrdí prezident Mursí. Odstoupit nehodlá

Svět

  7:13aktualizováno  11:13
KÁHIRA - Situace v Egyptě, kde lidé při masových demonstracích volají po odchodu prezidenta Muhammada Mursího, se vyostřuje. Mursí během nočního projevu dal rozhodně najevo, že neodstoupí a že chce i životem bránit "demokratickou legitimitu" svého úřadu.

Demonstranti žádají Mursího odchod foto: ČTK

Provládní egyptský list Al-Ahrám napsal, že po odpoledním vypršení armádního ultimáta je možné očekávat Mursího rezignaci, nebo jeho sesazení. Armádní zdroj sice bezprostřední zbavení prezidenta moci odmítl, ale islamistické Muslimské bratrstvo vzápětí oznámilo, že lid "vojenskou revoltu" nepřijme. Během nočních násilností v Káhiře přišlo o život podle AP nejméně 23 lidí.

Mursí v televizním vystoupení, uspořádaném krátce poté, co odmítl nátlak armády, opakovaně zdůrazňoval, že se stal prezidentem ve svobodných volbách jako první demokraticky zvolená hlava státu v historii země. Prohlásil, že nemá jinou možnost než dál vykonávat svěřené povinnosti a chránit demokratický řád. Demokratická legitimita je jedinou zárukou proti krveprolití a občanské válce, varoval Mursí.

ČTĚTE TAKÉ:

Dám za zachování legitimity svůj život," prohlásil Mursí. "Legitimita je jedinou zárukou udržení této země pohromadě," dodal. V emotivním a často nesouvislém projevu, který trval asi tři čtvrtě hodiny, zopakoval slovo legitimita podle guardian.co.uk asi třicetkrát. Egyptská armáda v úterý předložila plán na předání moci, jestliže se islamistický prezident do dnešních 17:00 SELČ nedohodne s liberální opozicí. Mursí takový postup odmítá.

Podle listu Al-Ahrám je možné krátce po vypršení lhůty očekávat prezidentovu rezignaci, nebo jeho sesazení. Poté by se podle údajného vojenského návrhu řešení měla chopit moci na zhruba rok "neutrální vláda" v čele s armádním představitelem. Vznikla by také nová ústava, která by otevřela cestu k novým parlamentním i prezidentským volbám.

Vojenský zdroj citovaný agenturou Reuters zprávy o chystaném zbavení prezidenta moci odmítl s tím, že dalším krokem by měly být rozhovory politiků a ekonomických odborníků o armádním řešení krize.

Na zprávy o chystaném sesazení Mursího reagovalo obratem Muslimské bratrstvo, z jehož řad prezident vzešel. Podle Ísáma Irjána, který je místopředsedou Strany svobody a spravedlnosti náležící k bratrstvu, naznačil možné vypuknutí násilí v případě Mursího vynuceného odchodu. Irján řekl, že vojenská revolta nenechá lid chladným a že svoboda má větší hodnotu než život.

Nedovolte jim, aby ukradli vaši revoluci

V reakci na armádní ultimátum Mursí v nočním projevu také řekl, že se o dialog s opozicí pokoušel, nikam to ale nevedlo. Prohlásil také, že za nynějšími problémy v zemi mohou mimo jiné zkorumpované zbytky starého režimu diktátora Husního Mubaraka. "Nenechte se oklamat. Nepadněte do pasti. Nedovolte jim, aby ukradli vaši revoluci," vyzval Mursí. Mluvčí opozice označil Mursího vzdornou řeč za "otevřenou výzvu k občanské válce". Mírumilovné protesty budou pokračovat, dodal.

Mluvčí armády řekl, že ozbrojené síly se k prezidentově vystoupení vyjádří až dnes odpoledne, kdy skončí ultimátum. Na oficiální stránce nejvyšší rady ozbrojených sil na síti Facebook se však několik hodin po Mursího projevu objevilo prohlášení, že armáda je připravena obětovat životy "v zájmu obrany země před teroristy, radikály a šílenci". Zdroj z armády agentuře Reuters řekl, že prohlášení nazvané "Poslední hodiny" dává najevo, že ozbrojené síly od svých požadavků neustoupí.

V káhirských ulicích jsou statisíce Mursího oponentů i stoupenců. V noci na dnešek zahynulo v káhirských ulicích nejméně 23 lidí. Největší krveprolití se odehrálo před místní univerzitou v bojích mezi Mursího stoupenci a bezpečnostními silami univerzity, podle ministerstva zdravotnictví zde přišlo o život 16 lidí a přes 200 jich bylo zraněno.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.