Lidovky.cz

Neviděl jsem ani kus ranveje. Jen vodu, líčí cestující nehodu boeingu

Svět

  12:02aktualizováno  15:35
PRAHA - Americká média sbírají svědectví lidí z boeingu, který v sobotu večer našeho času havaroval v San Francisku. Šokovaní pasažéři i lidé, kteří nehodu viděli zvenčí, mluví o prudkém nárazu, výbuchu, plamenech šlehajících ze stroje. Při havárii zemřeli dva lidé, dalších více než 180 utrpělo zranění.

Podle mluvčí Federálního úřadu pro letectví Laury Brownové havaroval letoun na lince z jihokorejského Soulu během přistání na sanfranciském letišti. foto: ČTK

Sobotní pravidelný let z čínské Šanghaje přes jihokorejský Soul do kalifornského San Franciska byl klidný, úplně obyčejný. A stejně klidné a obyčejné mělo být i přistání. Nad ikonickým kalifornským městem bylo jasně modré nebe, příjemný letní den.

Ovšem klid se během pár vteřin změnil v horor. Co přesně se stalo? Proč se boeing jihokorejské společnosti Asiana Airlines zřítil na přistávací dráhu? Mělo letadlo technickou závadu? Nebo chyboval pilot?

To musí samozřejmě zjistit vyšetřovatelé. Jasné je zatím jen to, že pasažéři, kterých bylo na palubě stroje celkem 291 (a s nimi ještě 16 členů posádky), pocítili silný náraz. Uslyšeli výbuch. A pak je obklopil oheň a hustý dým.

"Viděl jsem vodu, tři metry pod sebou"

Stroj letěl před přistáním podivně nízko, na tom se shodla většina svědků. Když se pasažér Benjamin Levy podíval jen několik chvil před přistáním z okénka, uviděl vody Sanfranciského zálivu jen nějaké tři metry pod sebou. "Neviděl jsem ani kus ranveje. Jen vodu."

Pak, úplně bez varování, přišel mohutný náraz. Stroj sebou doslova praštil o okraj přistávací plochy. Ocasní část boeingu odpadla a zbytek stroje dřel o ranvej. "Letadlo prostě klouzalo a klouzalo, divím se, že se úplně nerozpadlo," popsal další z pasažérů, Dan Glickman.

V tu chvíli už se ze stroje valily mohutné sloupy bílého dýmu, který se však brzy změnil na temný. Lidé, kteří celou nehodu pozorovali z okolí, si pomysleli, že je konec. Viděli černý kouř i hrozivé oranžové plameny a tragická zkušenost říká, že když se stroj po nehodě vznítí, není většinou lidem uvnitř pomoci.

Co se v tu chvíli dělo uvnitř boeingu? Všichni se hrnuli k nouzovým východům. "Někteří se ani neobtěžovali použít evakuační skluzavky, prostě skákali z letadla rovnou na přistávací dráhu," popsal pro CNN pasažér Elliot Stone.

Sanfranciská všeobecná nemocnice ošetřující zraněné na svém twitterovém účtu oznámila, že přijala desítku raněných, všechny v kritickém stavu.

Ale právě to pomohlo. 305 z 307 lidí na palubě se zachránilo. Pravda, přes 180 z nich utrpělo zranění, desítky lidí skončily v nemocnici, někteří jsou v kritickém stavu. Ale i tak se dá mluvit o zázraku, jakkoliv to v kontextu úmrtí dvou mladých čínských dívek zní nepatřičně. "Mohlo to být mnohem horší," poznamenal starosta San Franciska.

Američtí vyšetřovatelé našli černé skříňky

Šéf Asiana Airlines na tiskové konferenci ujistil, že letoun byl v pořádku, ale vyhnul se přímé odpovědi na dotaz, zda tedy katastrofu zavinili piloti nebo dispečeři na letišti. Poznamenal jen, že tři piloti na palubě byli řádně vycvičeni a nalétali více než 10 000 hodin.

Jihokorejské ministerstvo dopravy dnes potvrdilo, že ocas letounu při přistání zavadil o ranvej, načež se stroj odchýlil od přistávací dráhy. Ministerstvo také oznámilo, že do San Franciska vyšle čtyřčlenný inspekční tým, který prozkoumá vrak letounu.

Američtí vyšetřovatelé mezitím podle televize CNN našli "černé skříňky", zaznamenávající údaje o letu.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.