Lidovky.cz

Nečas kritizuje Evropský parlament, zaskočila ho zpráva o Maďarsku

Svět

  17:06
PRAHA - Postup Evropského parlamentu (EP) vůči Maďarsku zklamal a hluboce udivil českého premiéra v demisi Petra Nečase (ODS). Zpráva EP z minulého týdne pranýřuje prohřešky maďarské vlády proti základním demokratickým principům a žádá nápravu. Nečas podle dnešního prohlášení pro média nepochybuje o tom, že Maďarsko je demokratický stát, má naopak pochybnosti o legitimitě usnesení samotného parlamentu.

Petr Nečas a Viktor Orbán foto: ČTK/AP

"Není přijatelné, aby jakékoli parlamentní těleso prostou většinou politicky rozhodovalo o tom, zda jsou či nejsou v některém členském státě dodržována základní práva, a to právě proto, že samo toto rozhodování nesmí být v žádném případě politické," podotkl ministerský předseda.

Podle Nečase totiž postup EP vytváří dojem, jako kdyby tento orgán EU měl za cíl nahradit klasický systém dělby moci v EU systémem jakéhosi dozoru Evropského parlamentu. "A to nikoli jen v unijních záležitostech, ale i ve věcech jednotlivých členských států. Z tohoto hlediska představuje příslušná zpráva mimořádně nebezpečný precedens," uvedl.

Zpráva Evropského parlamentu kritizuje vývoj v Maďarsku od roku 2010, kdy prakticky neomezenou moc získal Fidesz. Dokument z 3. července vyzývá kabinet Viktora Orbána k nápravě v řadě oblastí, včetně respektování práv menšin, svobody vyznání, nezávislosti justice a sdělovacích prostředků.

ČTĚTE TAKÉ:

Orbánova vláda o den později předložila maďarskému parlamentu ke schválení rezoluci, podle níž naopak Evropský parlament konal proti evropským hodnotám a narušil svrchovanost Maďarska. Orbán v rozpravě prohlásil, že europarlament překročil své pravomoci a zneužil svou moc.

Zpráva EP je nekonkrétní a obsahuje "zcela nemístné" pasáže, míní Nečas

Nečas dnes svého premiérského kolegu z V4 prohlášením nepřímo podpořil.

Zdůraznil, že rozhodování reprezentace členského státu EU musí být omezeno "obecnými imperativy ochrany základních práv, jež musí být chráněna i proti případné zvůli ze strany orgánů zvolených jinak v souladu se všemi demokratickými zásadami". Rozhodování o tom, zda tato práva byla narušena, však podle Nečase nepřísluší politicky složeným orgánům nadnárodního tělesa, tedy ani Evropskému parlamentu.

V České republice není ochráncem ústavnosti a ústavně zakotvených základních práv před nelegitimními zásahy ze strany státu parlament, ale Ústavní soud, připomněl Nečas. Stejně podle něj také v EU platí, že v oblasti unijních kompetencí je strážcem dodržování evropského práva Evropská komise a rozhodovací pravomoc náleží Soudnímu dvoru EU.

Zpráva podle něj navíc neuvádí žádný konkrétní příklad skutečného porušení práva EU. Kuriózní je vytýkat oslabení role ústavního soudu v situaci, kdy řada států EU ústavní soud zcela postrádá, sdělil.

Při srovnání situace v Maďarsku s ostatními zeměmi EU jsou podle něj "zcela nemístné" části zprávy EP týkající se například náboženské svobody, svobody tisku, ochrany menšin a podobně.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.