Lidovky.cz

Japonec čeká na popravu 47 let. O jeho vině pochybuje i soudce

Svět

  7:00
TOKIO - V roce 1966 bylo Iwaovi Hakamadovi třicet let. Studená válka tehdy vrcholila a v Japonsku se začaly objevovat první barevné televizory. A od té doby Iwao počítá roky i desetiletí v předpokoji smrti v tokijské věznici, píše agentura AFP.
Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) foto: ČTK

Bývalý zaměstnanec továrny na sojové výrobky, který jeden čas také profesionálně boxoval, byl v roce 1968 odsouzen k trestu smrti za čtyřnásobnou vraždu, kterou popírá. Zabil údajně svého zaměstnavatele, jeho manželku i jejich dvě děti.

V sedmasedmdesáti letech je zřejmě vězněm, který v předpokoji smrti strávil nejvíce let. Čeká na popravu pověšením, ale celou tu dobu neví, kdy se tak stane. V Japonsku jsou odsouzenci informováni o výkonu trestu teprve několik okamžiků před ním a rodina často až poté.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nejvíce mě znepokojuje jeho zdravotní stav. Když je někdo zavřený 47 let, nelze očekávat, že bude mít hlavu docela v pořádku," říká jeho sestra Hideko. Skryta pod deštníkem čeká za pochmurného mrholení před branami věznice. Je jí osmdesát let a odmítá chodit za mladším bratrem každý měsíc, protože prý mu přeskočilo a odmítá se s ní setkávat. Neviděla ho už dva roky. "Dříve když jsem se ho ptala, jak se má, tak mi alespoň odpověděl, že to jde. A mě to stačilo, byla jsem ráda, že jsem ho vůbec viděla," říká.

V Japonsku dnes čeká na popravu 134 vězňů. Jsou v izolaci, prakticky bez kontaktu s ostatními vězni. Jsou bedlivě střeženi, nemohou se dívat na televizi, mají k dispozici jen několik knih a mají jen málo návštěv.

Japonci hrdelní trest většinou podporují

"Všechno je to tady příliš utajené," tvrdí Roseann Rifeová, zástupkyně Amnesty International pro východní Asii. "Je třeba, aby lidé věděli, co se v Japonsku děje, aby pochopili, jak je tento systém krutý. Pak by se věci změnily," zdůrazňuje Sačie Monmová, která přišla podpořit starého vězně před žalář. Stoupenci zrušení trestu smrti jsou v Japonsku ve svém boji osamoceni. Všechny průzkumy veřejného mínění v zemi ukazují, že Japonci hrdelní trest většinou podporují. Jen zřídka se o něm mezi politiky debatuje.

Ministr spravedlnosti Sadakazu Tanigaki při několika příležitostech zopakoval, že vůbec nemá v úmyslu tuto záležitost projednávat, a to přes protesty v zahraničí, zvláště v Evropě. V poslední době však zasáhla věda: nové testy DNA naznačují, že Iwao Hakamada zřejmě čtyřnásobnou vraždu nespáchal. Výbor na jeho podporu, ale také japonská advokátní komora požadují revizi procesu z roku 1968, v němž byl odsouzen k smrti. Prokuratura se k tomu však staví odmítavě a soudí, že testy DNA nejsou průkazné.

Soudce o jeho vině nebyl nikdy přesvědčen

Dokonce jeden ze soudců, který tehdy rozsudek smrti vynesl, dnes říká, že o Hakamadově vině nebyl nikdy přesvědčen, ale že nechtěl "narušit" hlasování svých kolegů. Hakamada ze své cely neustále prohlašoval, že je nevinen, ačkoli se v první chvíli ke zločinu přiznal. Tvrdí však, že přiznání na něm vynutili při výslechu policisté. Nejvyšší soud v roce 1980 rozsudek smrti potvrdil.

Faktem je, že v Japonsku je odsouzeno 99 procent těch, kdo byli postaveni před soud. Ačkoli v Japonsku není žádná vzácnost strávit roky čekáním na popravu, někteří se tážou, zda Hakamada nečeká v předpokoji smrti tak dlouho proto, že panují pochybnosti o jeho vině a žádný ministr se ještě neodvážil souhlas s popravou podepsat.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.