Lidovky.cz

Zbraně z lodi KLDR zabavené v Panamě chtěla Kuba dát opravit

Svět

  8:25aktualizováno  15:19
PANAMÁ - Kuba se v noci na středu přihlásila k zbraním zadrženým na severokorejské lodi v Panamě. Jde o zastaralé zbraně určené k opravě, sdělilo kubánské ministerstvo zahraničí.

Severokorejská loď převážela kubánské zbraně. foto: Reuters

Tajemný příběh o dopadení severokorejské lodi, na níž se pod tunami hnědého cukru ukrýval kubánský zbrojní arzenál, se postupně vyjasňuje. Havana v úterý potvrdila, že zbraně patří Kubě. Po KLDR prý žádala jejich opravu a servis.

"Dohoda má podpořit obrannou kapacitu země, aby zůstala zachována její suverenita," píše se v oficiálním prohlášení. Proto podle Kubánců neporušila žádné závazky v oblasti mezinárodního práva, míru a jaderného odzbrojení. Podle sankcí, která OSN uvalila na Severní Koreu kvůli jejímu jadernému programu, však nesmí členové organizace dodávat, prodávat ani převážet do KLDR žádné zbraně a vojenské technologie kromě malých ručních zbraní.

Sovětské migy a rakety

Na lodi Čongčonkang přitom panamské úřady našly mezi 240 tunami vojenského materiálu mimo jiné raketové systémy Volga a Pečora, devět raket rozložených na díly, dvě letadla MiG-21 a patnáct motorů pro tyto stroje, přiznala Kuba.

ČTĚTE TAKÉ:

dále uvádí, že na palubě se nacházely také radarové systémy SNR-75 a rakety země-vzduch typu SA-2 sovětské výroby. Čína tyto zbraně, které přispěly za vietnamské války k zničení mnoha amerických letadel, vyráběla ještě do konce 80. let minulého století. Podle analytiků Kuba žádala, aby jim KLDR tyto zbraně vylepšila, což vzhledem k dostupným informacím o zastaralosti technologií v severokorejské armádě působí jako překvapivá novinka. "Je možné, že systém SNR-75 mířil do Severní Koreje, aby tamní odborníci posílili jeho kapacity," řekl zbrojní analytik Neil Ashdown agentuře Reuters.

Za servis možná Havana částečně platila třtinovým cukrem, který loď také převážela. Propátrat celou loď bude trvat zřejmě ještě celý týden. Panama také proto požádala o pomoc inspektory OSN, Kolumbii a Británii.  Pchjongjang dosud polapení svého plavidla nekomentoval.

Kuba spolupracuje s KLDR

Panamské úřady zadržely severokorejskou loď v pondělí, když se pokoušela zbraně provézt z Karibského moře skrz Panamský průplav. Celníci nejprve hledali drogy, jejichž prodejem často KLDR podporuje skomírající hospodářství.

Když však policie přemohla 35člennou posádku, našla pod nákladem cukru kubánské zbraně. Kapitán lodi se po odhalení kontrabandu pokusil podříznout si hrdlo ve zjevné obavě z trestu za nesplněný úkol. Incident upozornil svět na to, že kubánský režim zřejmě spolupracuje s KLDR více, než se původně zdálo. A vzhledem k poloze "ostrova svobody" je to zejména pro Spojené státy nebezpečná výstraha.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.