Lidovky.cz

KLDR zastavila stavbu raketové základny, ukazují satelitní snímky

Svět

  21:01
SOUL - Stavba raketové základny, která měla komunistické Severní Koreji poskytnout možnost odpalovat větší a lepší rakety dlouhého doletu, už osm měsíců stagnuje.

KLDR zastavila stavbu raketové základny, ukazují satelitní snímky foto: ČTK

Vyplývá to z nové analýzy satelitních snímků, a může to signalizovat, že Pchjongjang zpomaluje nebo dokonce zastavuje vývoj větších raket, napsala dnes agentura AP. Snímky pocházejí z 26. května a poskytly je komerční satelity DigitalGlobe and Astrium. Nyní pro AP připravili jejich rozbor odborníci Americko-korejského ústavu univerzity Johna Hopkinse, který provádí podobné analýzy. Pohled na nedokončené silnice a prostor zarůstající travou podle nich může být vítanou zprávou pro USA a další země, které pohlížejí na jaderné a raketové programy Pchjongjangu jako na hrozbu.

Zatím ovšem není jasné, zda přerušení stavebních prací na nové základně Tonghe na severovýchodním pobřeží KLDR, která krom odpalovacích ramp měla zahrnovat i budovy na kompletaci raket a odpalovací kontrolní středisko, není jen dočasné.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedna z teorií, proč byla výstavba zastavena, uvádí, že jde o následky značného poškození deštěm v loňském roce. Jiná míní, že vedení KLDR mohlo usoudit, že modernější raketová odpalovací základna na severozápadním pobřeží, která byla použita ke startům raket v dubnu a prosinci 2012, může stačit pro rozvoj nových raket. Ovšem jako nejzajímavější se jeví teorie analytiků, že zanedbávání základny může odrážet rozhodnutí Pchjongjangu zpomalit nebo úplně zastavit výstavbu větších raket.

Žádní lidé, žádná aktivita

"Pokud Pchjongjang nakonec opustí zařízení na odpalování velkých raket, s jejichž výstavbou začal teprve v roce 2011, mohlo by to mít významný dopad na severokorejský vesmírný program a také na vývoj raket dlouhého doletu, zamýšlených coby nosiče jaderných hlavic," napsal v e-mailu Joel Wit, bývalý činitel amerického ministerstva zahraničí, který spolupracuje s ústavem univerzity Johna Hopkinse.

Podle analýz satelitních snímků není v Tonghe patrná žádná známka aktivity, není tu vidět žádné vybavení ani lidé. Mezi základy velké budovy na montování raket roste tráva a nedokončená zůstala i silnice, po níž sem mělo mířit konstrukční zařízení a po čase i velké raketové části.

I kdyby KLDR práci na základně obnovila, zpoždění by znamenalo posun dokončení na rok 2017, tedy o nejméně rok déle, než se původně odhadovalo, dodala analýza. Začátkem letošního roku zakotvil severokorejský vůdce Kim Čong-un snahu o vybudování jaderného arzenálu, stejně jako rozmach ekonomiky, do ústavy KLDR. Od roku 2006 KLDR uskutečnila tři pokusné jaderné výbuchy čím dál tím větší síly a provedla sérii startů raket dlouhého doletu. Posoudit zvenčí záměry a technické schopnosti uzavřeného severokorejského režimu je velmi nesnadné. Mnozí odborníci nicméně pochybují, že Pchjongjang už zvládl technologii potřebnou k miniaturizaci jaderného zařízení tak, aby ho v hlavici mohla nést raketa dlouhého doletu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.