Lidovky.cz

Slovensko Klausovou jako velvyslankyni přijme, říká slovenský analytik

Svět

  14:23
Podle středoevropského anlytika Slovenské společnosti pro zahraniční politiku (SFPA) Klausová politickou nominantkou českého prezidenta Miloše Zemana, podle jeho slov by měli být spíše upřednostňováni kariérní diplomaté. Přesto bude mít slovenská strana spíše tendenci tuto nominaci přijmout. Nezvyklé postavení z toho plyne i pro bývalou hlavu státu Václava Klause, říká Tomáš Strážay.

Livia Klausová na předávání studentských cen v Karolinu. foto: ČTK

Livia Klausová je politickou nominantkou Miloše Zemana, říká středoevropský analytik Slovenské společnosti pro zahraniční politiku (SFPA) Tomáš Strážay. Přesto bude Bratislavou přijata zřejmě příznivě. Nebývalé postavení bude mít jako "manžel velvyslankyně" exprezident Václav Klaus.

Česká vláda Jiřího Rusnoka bez toho, aniž by dostala důvěru parlamentu, pravděpodobně schválila vyslání paní Klausové na post velvyslankyně na Slovensko. Není to pro česko-slovenské vztahy urážlivé až dehonestující?
Na Slovensku je proces jmenování českého velvyslance vnímán jako vnitřní český politický problém. Pokud bude mít tato nominace punc oficiálního charakteru, pak slovenská strana nemá mnoho možností na reakci. Pokud skutečně tento návrh oficiálně přijde, pak bude mít slovenská strana tendenci ho akceptovat, než že by ho chtěla zpochybnit, či odmítnout.

Otázka je, jak by měl být tento proces vnímán z etického hlediska. Při jmenování velvyslanců by se měli upřednostňovat kariérní diplomaté. Livia Klausová je případem politické nominace, s nimiž máme zkušenosti i u nás na Slovensku.

Jak to vidí Karel Schwarzenberg

Lidovky.cz: Od začátku se mluví o tom, že úřad v Bratislavě dostane Livia Klausová o prezidenta za podporu před 2. kole voleb. Může utajované rozhodnutí vlády ještě něco změnit?

Ano, to už je jisté. Přál si to pan prezident a jeho přání bylo splněno.

 

Lidovky.cz: Jak vnímáte prohlášení premiéra Rusnok, který tvrdil, že o velvyslanectví jeho vláda hlasovat nebude?

Podívejte se, Ono to bylo odhlasováno již dávno, jen to pan premiér zatajil, aby poslanci nebyli naštvaní.

Jaká je pozice Livie Klausové na Slovensku. Premiér Robert Fico už vyjádřil názor, že její jmenování by bylo pro Slovensko čest. Jak se na to dívá slovenská pravicová opozice?
Livia Klausová byla do teď vnímána především jako manželka exprezidenta Václava Klause. V této pozici se měla možnost setkat jak s představiteli současné vlády, tak opozice. Pokud jde o nějaký její osobní vliv na česko-slovenské vztahy, tak myslím, že tyto vztahy jsou natolik rozvrstvené na různých úrovních a natolik intenzivní, že osoba velvyslance nemůže sehrát nějakou zásadní roli v jejich zlepšení, či zhoršení. Proto si myslím, že ani ze strany současné slovenské opozice nebude tato nominace vnímána jako negativní krok. Možná zazní komentáře ohledně způsobu jejího jmenování.

ČTĚTE TAKÉ:

Dá se říci, že někoho takového, jako manželku bývalého prezidenta jste v bratislavském diplomatickém sboru ještě neměli a bude z tohoto hlediska Livia Klausová v Bratislavě tak trochu za hvězdu?
Není zvykem, aby se z manželek exprezidentů stávali velvyslankyně. Z toho pohledu je to vnímané jako určité novum. Je to ale politická nominantka prezidenta Miloše Zemana a její jmenování se dalo očekávat.

A co Václav Klaus jako "manžel velvyslankyně"?
(Smích) Nejsem odborníkem na diplomatický protokol, takže nevím, jak se Václav Klaus jako bývalý prezident bude chovat jako manžel paní velvyslankyně.

Václav Klaus dostal před několika dny cenu na podíl na vzniku Slovenska od Matice Slovenské. Zasloužil si jí?
Matice má právo udělit cenu, komu uzná za vhodné. Václav Klaus je na Slovensku vnímán jako člověk, který byl v česko-slovenských vztazích dlouhodobě přítomen. V tomto kontextu ho vnímají i lidé z Matice slovenské a to byl zřejmě i hlavní důvod, proč mu tu cenu udělili. Vzhledem k dalším politickým ambicím, které Václav Klaus neskrývá, je další cena z jeho strany vnímána pozitivně, ať už by mu jí dal kdokoli.

Jak je na Slovensku vnímáno dění v České republice. Nezačínají mít už Slováci strach o českou demokracii, minimálně o její podobu?
Už s ohledem na členství v NATO a EU se tato hrozba vnímá úplně jinak, než v devadesátých letech na Slovensku, kdy se tato země ocitla v pozici "černé díry". Vybočení ze standardů demokracie není vnímáno tak fatálně, jako v devadesátých letech. Vývoj v České republice proto nevyvolává nějaké zásadní otazníky.

Může se i Slovensko po prezidentských volbách za necelý rok potýkat s podobnými snahami o překlopení parlamentního systému demokracie na prezidentský?
Myslím, že v České republice tento vývoj směrem k prezidentskému systému není dokonaný a věřím, že parlamentní volby se uskuteční. Miloš Zeman jen momentálně využívá situaci a to co mu umožňuje.

Nemyslím si, že by se Slovensko v Česku inspirovalo. V případě nominace Roberta Fica na prezidenta je možné spekulovat o posílení pozice prezidenta republiky, ale zatím to jsou spekulace, kandidatura Roberta Fica ještě nebyla potvrzena. 

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.