Lidovky.cz

Vojáci porazili Mursího stoupence, vyklidili mešitu v Káhiře

Svět

  7:28aktualizováno  22:40
KÁHIRA - Egyptským ozbrojeným složkám se podle zahraničních agentur podařilo v sobotu odpoledne vyklidit káhirskou mešitu, kterou ráno obsadily stovky stoupenců sesazeného prezidenta Muhammada Mursího. Armáda s policií budovu nejprve obklíčily a během obležení se ozývala v místě i střelba.

Vojáci vyklidili mešitu v Káhiře, Mursího stoupenci podlehli obležení. foto: Reuters

Poradce prozatímního prezidenta Mustafa Higází prohlásil, že Egypt čelí v současnosti "extremistickým silám", na což reaguje bezpečnostními opatřeními, která jsou v souladu s platnými zákony.

V mešitě bylo asi 700 příznivců konzervativního Muslimského bratrstva, z jehož řad vzešel i sesazený Mursí. Podle médií vypukla série přestřelek mezi ozbrojenci v minaretu mešity a vojáky v okolí mešity. Minaret je také jediným místem, které se bezpečnostním silám zatím obsadit nepodařilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Vojáci s islamisty, kteří se zabarikádovali uvnitř, v průběhu dne vyjednávali a přesvědčovali je, aby budovu opustili. Desítky Egypťanů tak učinily rychle, větší množství jich ale dlouho ještě zůstávalo uvnitř. Mnozí nechtěli místo opustit z obav ze zatčení. Zatímco ženy a děti mohly odejít hned, muži byli nejprve vyslýcháni, což mezi lidmi ve svatyni na Ramsesovu náměstí vyvolávalo neklid.

Ramsesovo náměstí bylo jedním z center pátečních potyček, mešita tehdy fungovala i jako márnice a nemocnice dohromady, brzy se zaplnila těly mrtvých, zraněných i těch, kteří se zde jen chtěli ukrýt před násilím, popsala BBC.

Příznivci Muslimského bratrstva jsou v ulicích měst od svržení prezidenta Muhammada Mursího na začátku července. Ve středu zemřelo při potyčkách s vojáky a policií nejméně 638 lidí, v pátek pak bylo mrtvých přes 170. Představitelé bratrstva vyzvali své stoupence v nadcházejícím týdnu ke každodenním protestním pochodům.

Jak oznámilo ministerstvo vnitra, jen během pátku bezpečnostní složky zadržely 1118 lidí, obviňují je zejména z trestných činů souvisejících s terorismem. Na 250 osob je pokuraturou vyšetřováno z vraždy, pokusu o vraždu a z terorismu. Ministerstvo zároveň popřelo, že by proti lidem protestujícím v ulicích použilo nepřiměřenou sílu.

Armádě vyjádřil podporu Mahmúd Badr, předák liberálního protiislámského hnutí Tamarrud, podle kterého je počet obětí nezbytnou cenou zaplacenou za záchranu národa před Muslimským bratrstvem.

Soud s Mubarakem

Exprezident Husní Mubarak

V Káhiře měl pokračovat soud s bývalým egyptským vůdcem Husním Mubarakem, jak ale uvedla agentura DPA, stání bylo z bezpečnostních důvodů zrušeno. Policie se totiž obávala, že by kvůli napětí v ulicích metropole nedokázala zajistit bezpečný převoz souzeného politika do soudní budovy.

Mubarak se před soudem zodpovídá z údajné spoluviny na smrti zhruba osmi stovek demonstrantů při protivládních protestech v roce 2011.

V neděli by se měly opět otevřít egyptské banky, které kvůli nejnovějším nepokojům byly z bezpečnostních důvodů uzavřeny.

Asi 4000 lidí demonstrovaly v centru tureckého největšího města Istanbulu, aby vyjádřily podporu islámským konzervativcům v Egyptě. Ty podporuje i turecká vláda. V libyjském Benghází vybuchla bomba v před egyptským konzulátem. Tlaková vlna vyrazila okna budovy, okolních domů a poblíž zaparkovaných aut.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.