Lidovky.cz

Slyšel jsem křik, ale nemohl jsem se k nim dostat, líčí muž nehodu trajektu

Svět

  11:15
PRAHA - Páteční nehodu u filipínského přístavu Cebu nepřežilo nejméně 24 lidí. Počet obětí by ale mohl být výrazně vyšší, kdyby nebylo rychlé pomoci obyvatelů okolních ostrovů. Ti okamžitě začali s profesionálními záchranáři vytahovat živé na břeh. Společně pomohli až šesti stovkám lidí. Jejich práci ale ztěžovala tma i lana v útrobách lodi.

Nehoda trajektu u filipínských břehů. foto: ČTK

Jako první nedorazila na pomoc pobřežní hlídka, nýbrž rybář Mario Chávez. "Vytáhl jsem z vody deset lidí. Nebylo to jednoduché, protože jsem si v úplné tmě mohl svítit jen malou baterkou," vylíčil pro agenturu AFP. Všude kolem něj se pohupovala lidská těla a okolím se rozléhalo volání o pomoc.

"Řekli mi, že hodně lidí bylo ještě na palubě, když se trajekt potopil, a že spousta z nich dokonce zrovna spala. Slyšel jsem odtamtud křik, ale nemohl jsem se ke všem dostat. Měl jsem z toho opravdu špatný pocit," uzavírá Chávez svou výpověď.

Mrtvé jsme prostě nechali ve vodě

Posádce trajektu se podařilo upoutat pozornost i na pobřeží. "Viděl jsem spoustu světlic," popsal první okamžiky po srážce dvou lodí místní obyvatel Danny Palmero. "Lodní dopravu jsem studoval, takže vím, že je to nouzový signál," dodává podle listu .

Zakrátko připlul k pobřeží rybářský člun, jehož majitel s sebou přivezl první tři zachráněné. Srotil se kolem něj dav šokovaných lidí, Danny však na nic nečekal. S několika přáteli nasedl do své lodi a vydal se k místu neštěstí. "Prostě jsme vytahovali přeživší a mrtvé tam nechali. Slyšel jsem křik a pláč," vzpomíná Palmero.

Přímo do útrob vraku se dostali až potápěči z pobřežní hlídky. Vyprostili odtamtud čtyři mrtvé pasažéry. "Těl tam mohlo být i více, ale uvnitř byla lana, do kterých by se naši potápěči mohli zamotat," uvedl kontradmirál Luis Tuason. Práce uvnitř lodi budou ještě pokračovat, zapojí se do nich ještě více potápěčů s lepším technickým vybavením.

Nejmladšímu z přeživších není ještě ani rok

Jedenáctitunový trajekt MV Thomas Aquinas sloužil podle britské televize na moři už čtyřicet let. Provozovala jej čínská společnost 2Go a podle pobřežní stráže přepravoval kromě lidí i automobily.

Na jeho palubě bylo zřejmě 752 pasažérů a 118 členů posádky, čísla však nemusejí být konečná. Dodržování bezpečnostních předpisů je na Filipínách těžko vymahatelné a lodě často jezdí přetížené. BBC informovala o tom, že mezi cestujícími bylo i 58 malých dětí. Nejmladšímu ze zachráněných je údajně pouhých jedenáct měsíců.

Dalších 36 lidí bylo na palubě nákladní lodi Sulpicio Express 7, s níž se trajekt kolem 21. hodiny místního času (15. hodiny našeho času) srazil. Nákladní loď se po nárazu nepotopila, utržila ovšem velkou díru na přídi. Její posádka házela pasažérům trajektu do vody záchranné vesty.

Kapitán trajektu nehodu přežil a vyšetřovatelé se jej chystají co nejdříve vyslechnout. Na určení příčin nehody je podle nich zatím příliš brzy.

Havárie lodí jsou na Filipínách poměrně časté. Kromě nedodržování bezpečnostních předpisů za nimi často stojí špatný technický stav lodí, jejich nepravidelná údržba a nepředvídatelné tropické počasí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.