Lidovky.cz

Z japonské jaderné elektrárny Fukušima uniklo 300 tun vody

Svět

  11:58
TOKIO - Z japonské jaderné elektrárny Fukušima Daiiči, poničené přílivovou vlnou tsunami v roce 2011, uniklo 300 tun vysoce radioaktivní vody. Jde o zatím největší únik z některé ze stovek skladovacích nádrží elektrárny, informovala agentura AP.

Jaderná elektrárna Fukušima na snímku z 11. března 2013. foto: Reuters

Podle společnosti Tepco, která elektrárnu provozuje, unikla kontaminovaná voda z ocelové skladovací nádrže. Společnost zatím neví, jak a kudy voda vytekla, ale má podezření, že se tak stalo přes ventil vedoucí do odtokového koryta kolem nádrže.

Mluvčí Tepco Masajuki Ono řekl, že uniklá voda se vsákla do půdy poté, co jí většina přetekla přes bariéru z pytlů s pískem kolem nádrže.

ČTĚTE TAKÉ

Úroveň radiace ve výšce asi 50 centimetrů nad kaluží uniklé vody činila zhruba 100 milisievertů za hodinu, což je pětinásobek povolené roční dávky, jíž mohou být vystaveni pracovníci elektrárny. Pracovníci elektrárny zbytky vody z nádrže a z louže přečerpali do jiných nádrží.

Fukušimská elektrárna po mohutném zemětřesení a následné tsunami z roku 2011 utrpěla několik dalších menších úniků. Od loňska voda unikla ze čtyř nádrží, ale nynější únik je co do objemu podle Ona zatím nejhorší.

Provizorní nádrže, z nichž voda unikala, mají gumové švy a jejich životnost byla odhadována na zhruba pět let. Ono řekl, že Tepco nyní chystá instalování svařovaných nádrží, které by měly být vůči vodě odolnější.

Obrovské množství radioaktivní vody patří mezi nejpalčivější problémy, s níž se experti potýkají při likvidaci elektrárny. Proces by měl trvat desetiletí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.