Lidovky.cz

Čínský proces desetiletí: Po Si-laj stanul před soudem

Svět

  11:55
PEKING - Za mimořádně přísných bezpečnostních opatření začal ve východočínském městě Ťi-nan ostře sledovaný proces s komunistickým politikem Po Si-lajem. Aféra čtyřiašedesátiletého muže, který donedávna patřil k nejužšímu čínskému vedení, je označována za největší politický skandál v Číně za posledních dvacet let. Rozsudek podle státní televize padne nejspíš počátkem září. Po Si-laj před soudem odmítl některá obvinění, popřel přijetí úplatku od hongkongské firmy a uvedl, že doufá ve spravedlivý soud.

V čínském městě Ťi-nan začal soudní proces s bývalým vysoce postaveným funkcionářem komunistické strany Po Si-lajem (uprostřed) foto: Reuters

Pád vlivného politika odstartoval záhadný útěk Wang Li-jüna, bývalého policejního šéfa ve městě Čchung-čching, kde Po Si-laj působil, na americký konzulát. Policista se tam skrýval 24 hodin a pak obvinil Poovu manželku z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda. Po byl v září vyloučen z komunistické strany a obviněn z korupce a ze zneužití moci ve snaze zločin utajit.

Poovu manželku Ku Kchaj-laj soud loni v srpnu za vraždu Brita odsoudil k trestu smrti s dvouletým odkladem. Wang Li-jün dostal 15 let vězení za to, že se vraždu a další činy pokoušel krýt.

ČTĚTE VÍCE:

Obviněn z korupce a zneužití moci

Soud ve čtvrtek potvrdil, že obvinění Po Si-laje ze zneužití moci se vztahuje k případu Heywoodovy vraždy, za níž byla odsouzena Poova žena. Podle regulí komunistické strany měl Po Si-laj o případu informovat stranické orgány v Pekingu. Skutečnost, že to neudělal, podle soudu ohrozila princip stranického řízení.

Soud oznámil, že Po je rovněž obžalován z přijetí úplatku ve výši 21,8 milionu jüanů (69 milionů korun) od podnikatele Sü Minga a od Tchang Siao-lina, šéfa hongkongské exportní společnosti Dalian International Development Ltd. Úplatek prý obdržel prostřednictvím své manželky Ku a syna Po Kua-kua, který je nyní v USA na studiích. Je to vůbec poprvé, co se soudní spis o Poově synovi zmiňuje.

Jednání soudu je veřejné, i když západní novináři do soudní síně přístup nemají. Podle sdělení soudu je mezi 110 osobami přítomnými přelíčení devatenáct čínských reportérů. Soud kromě toho o průběhu jednání informuje na svém blogu v sociální síti Sina Weibo, což místní komentátoři označují za bezpříkladný projev otevřenosti.

Novináři snímají obrazovku, na niž je přenášen mikroblog ze soudní síně.

Doufám v rozumný a spravedlivý rozsudek

Právě na tomto blogu se objevilo i první vyjádření čínského politika ke vzneseným obviněním. Po před soudem některá z nich odmítl. Uvedl, že od hongkongské společnosti Dalian nikdy žádný úplatek nepřijal. "Pokud jde o tu věc, že mi Tchang Siao-lin měl třikrát předat peníze, jednou jsem to před vyšetřovací komisí přiznal, bylo to ale proti mé vůli," tvrdí souzený muž. "Doufám, že soudce rozumně a spravedlivě posoudí tento případ podle zákonů naší země," dodal Po Si-laj.

Po Si -laj (vlevo) vypovídá přes soudem

Po se objevil na veřejnosti poprvé po 17 měsících. Televizní stanice vysílaly jeho obrázek, jak v doprovodu dvou policistů stojí před soudcem hladce oholen bez pout, s vlasy, které vypadaly, že jsou stále obarvené načerno. Jeho slova signalizují, že bude proti obviněním bojovat. Z vyjádření soudu nicméně nebylo jasné, jak se obžalovaný staví k ostatním obviněním. Jestliže v některých svou vinu uzná, bude to podle agentury Reuters signál, že dosáhl se soudem dohody.

Spravedlivý soud, nebo politický proces?

Po Si-lajovi přívrženci, kterých v Číně není málo, ho označují za oběť mocenského boje mezi stoupenci komunistických pořádků a reformátory. Po Si-laj bývá označován za obhájce revolučních ideálů někdejšího diktátora Mao Ce-tunga a za neohroženého zastánce chudých. Tato legenda podle čínských komentátorů mění proces v celostátně citlivý politický problém.

Před budovou ťinanského soudu se shromáždili Poovi stoupenci

Po by za své činy mohl být odsouzen k trestu smrti, i když se spíše očekává, že mu tento trest bude podmínečně odložen. V praxi to znamená doživotí nebo 20 let vězení. Jeho odsouzení je považováno za jisté, otázkou je, jak se před soudem bude hájit.

Soudní líčení má podle čínské státní televize CCTV trvat dva dny, verdikt pravděpodobně padne počátkem září.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.