Lidovky.cz

Miluji svou zemi a bál jsem se o ni, píše Manning v žádosti o milost

Svět

  13:03
WASHINGTON - Odsouzený americký vojín Bradley Manning v žádosti o milost prezidentovi Baracku Obamovi napsal, že dokumenty vynášel "z lásky ke své vlasti" a z obavy o svou zemi a svět. Manning, který byl ve středu za vyzrazení utajovaných dokumentů odsouzen k 35 letům vězení, v textu rovněž zpochybnil etiku metod, které Spojené státy používají v boji proti nepřátelům.

Chelsea Manningová ještě jako Bradley Manning na snímku ze srpna 2013. foto: ČTK

Americký vojenský soud ve středu poslal Manninga do vězení za vyzrazení zhruba 700.000 utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu. Vojín je v letech 2009 a 2010 předal serveru WikiLeaks, který je rozšířil. Prokuratura pro Manninga žádala 60 let vězení, soudkyně podle komentátorů ale zřejmě přihlédla k Manningovu mládí a naivitě.

VÍCE ZDE:

Kvůli boji proti terorismu jsme zapomněli na humánnost

Manning své pohnutky podrobně vylíčil v žádosti o milost, která bude do Bílého domu adresována prostřednictvím armády. "Rozhodnutí z roku 2010 jsem učinil z obavy o svou zemi a svět, v němž žijeme," cituje agentura AP z textu, který přečetl Manningův advokát David Coombs. Manning ve zdůvodnění žádosti o milost uvedl, že Spojené státy musí po teroristických útocích z 11. září 2001 změnit své metody boje, protože "nepřítel se rozhodl neutkávat se s námi na tradičním bojišti".

"Původně jsem s těmito metodami souhlasil a rozhodl jsem se jako dobrovolník pomáhat při obraně své vlasti. Až v době, kdy jsem byl v Iráku a denně četl tajné armádní reporty, jsem začal pochybovat o etice toho, co děláme," napsal dále Manning.

Vojín si tehdy prý uvědomil, že Spojené státy ve snaze čelit hrozbám ze strany nepřátel zapomněly na humánnost. "V Iráku a v Afghánistánu jsme si vědomě vybrali devalvaci lidského života," konstatoval Manning s poukazem na případy zabíjení nevinných civilistů.

"Kdykoli jsme zabíjeli nevinné civilisty, místo abychom přijali odpovědnost za své počínání, rozhodli jsme se schovat pod pláštík národní bezpečnosti a tajných informací, abychom se vyhnuli odpovědnosti před veřejností," vysvětlil.

Manning v této souvislosti rovněž připomíná trýznění osob zadržovaných léta bez řádného procesu na základně Guantánamo, nebo "zavírání očí nad mučením a popravami prováděných iráckou vládou".

Bradley Manning u soudu:

Svoboda není samozřejmost. Vysokou cenu za ni rád zaplatím

"Chápu, že mé počínání bylo porušením zákona; je mi líto, pokud mé činy někomu uškodily nebo poškodily Spojené státy... Když jsem se rozhodl zveřejnit utajované informace, učinil jsem tak z lásky ke své vlasti a s vědomím povinnosti vůči druhým," vyložil odsouzený whistleblower.

Bílý dům ve středu konstatoval, že stojí-li odsouzený o prezidentský pardon, musí žádat o milost v souladu se zavedenou procedurou. "S jeho žádostí bude naloženo stejně, jako s kteroukoli jinou," řekl novinářům Obamův mluvčí Josh Earnest.

Manning je na odmítnutí žádosti zjevně připraven. "Pokud moji žádost o milost odmítnete, odsloužím si svůj trest s vědomím, že někdy je třeba zaplatit vysokou cenu za život ve svobodné společnosti. Rád tu cenu zaplatím, pokud to znamená, že můžeme žít v zemi, která je opravdu založena na svobodě a oddána tezi, že všechny ženy a muži jsou si rovni," uzavřel Manning svou žádost prezidentovi.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.