Lidovky.cz

Testy vzorků krve a vlasů potvrdily použití sarinu v Sýrii, tvrdí USA

Svět

  16:34aktualizováno  19:06
WASHINGTON - Americký ministr zahraničí John Kerry prohlásil, že Spojené státy získaly a vyhodnotily vzorky, které potvrdily použití sarinu při nasazení chemických zbraní v Sýrii 21. srpna. Washington z tohoto útoku obviňuje režim syrského prezidenta Bašára Asada.

John Kerry, ministr zahraničí USA. foto: Reuters

"Vzorky vlasů a krve pozitivně ukázaly stopy plynu sarinu," prohlásil šéf americké diplomacie v rozhovoru pro stanici NBC. Podle ministra jde o "velice důležitý posun", dosažený "v posledních 24 hodinách".

A to díky tomu, že do Spojených států byly přepraveny a následně otestovány vzorky od první pomoci obětem útoku z 21. srpna na východním předměstí Damašku.

Z Kerryho slov nebylo podle agentury AFP jednoznačné, zda šlo o vzorky od pracovníků záchranné služby, anebo o vzorky získané díky těmto záchranářům.

Ministr nicméně zdůraznil, že testované vzorky byly získány "nezávisle" na vzorcích, které v Sýrii shromažďovali inspektoři OSN.

O chemické látce

  • Sarin objevili nacisté v roce 1938 jako vedlejší produkt v chemickém podniku IG Farben a experti ho považují za druhou nejnebezpečnější známou chemickou látku po plynu soman.
  • Sarin je bezbarvá či lehce nažloutlá kapalina bez zápachu.
  • Při zasažení se dostavuje dušení, křeče a nakonec zástava srdce.
  • I když je jeho použití v bojových akcích zakázáno mezinárodními dohodami, nasadila sarin například irácká armáda v roce 1988 při vyhlazovací akci proti Kurdům na severu Iráku.

Kerry poskytl sérii rozhovorů o použití sarinu v Sýrii jen den poté, co prezident Barack Obama oznámil, že je pro vojenský úder proti Damašku, ale že o souhlas k jeho provedení požádá Kongres. (ČTĚTE VÍCE)

Kerry mimo jiné upozornil, že Asad se použitím chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu zařadil po bok Adolfa Hitlera a Saddáma Husajna.

Ministr rovněž vyjadřoval přesvědčení, že Kongres Obamovo rozhodnutí zaútočit podpoří. Ale zároveň upozorňoval, že prezident má pravomoc sám zahájit akci proti Sýrii, pokud by Kongres nevyslovil s úderem souhlas.

Republikánský zákonodárce Peter King se domnívá, že Obama by mohl mít se získáním podpory Kongresu potíže. King prezidenta již dříve kritizoval za to, že nepřikročil k okamžité akci proti Asadovu režimu. Další republikánský zákonodárce Mike Rogers uvedl, že považuje důkazy o výskytu sarinu za "přesvědčivé".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.