Lidovky.cz

Turecko: většina zemí G20 je pro zásah v Sýrii. Putin tvrdí pravý opak

Svět

  17:11
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že téměř všichni účastníci summitu G20 souhlasili s potřebou operace proti Sýrii. Nedlouho předtím však Vladimir Putin oznámil pravý opak. USA mezitím vydaly pokyn k evakuaci svých zastupitelství v Libanonu a Turecku.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan foto: ČTK

"Téměř všichni lídři, kteří se zúčastnili summitu, pozorně sledovali masakr spáchaný syrským režimem na vlastních lidech, a vyjádřili se, že operace proti Damašku je velmi nutná," prohlásil Erdogan, který se vrcholné schůzky v Petrohradu zúčastnil.

Předtím ale ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci upozornil, že stoupenci vojenského zásahu v Sýrii jsou v menšině. Proti zásahu v Sýrii se na summitu podle něj vyslovilo nejen Rusko a Čína, ale například i Indie, Indonésie coby největší muslimská země na světě, Argentina, Brazílie, Jihoafrická republika, jakož i generální tajemník OSN a papež František. Mezi stoupence intervence zahrnul vedle americko-francouzského tandemu také Turecko nebo Saúdskou Arábii.

VIZ TAKÉ:

Vyšetřování OSN viníka neodhalí

V litevském Vilniusu se mezitím sešli ministři obrany a zahraničí zemí EU. Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius vyjádřil obavy, že výsledky vyšetřování srpnového chemického útoku v Sýrii inspektory OSN neodpoví na to, kdo ho podnikl.

"Problém se zprávou je, že se zaměřuje na otázku, zda se chemický masakr stal či nikoliv. Ale už nyní to přece všichni, včetně těch, kteří zpočátku chemický útok popírali, uznávají," konstatoval Fabius s odkazem na Rusy, Iránce a také samotné Syřany. "Inspektoři odpoví na otázku, na kterou celý svět už zná odpověď," řekl.

Ministr rovněž upozornil, že inspektoři nebyli pověřeni zjistit, kdo je za útok odpovědný. "Mnozí říkají: musí se počkat na zprávu inspektorů. Hrozí ale, že budou zklamaní," prohlásil.

Německý ministr zahraničí Guido Westervelle projevil přání, aby experti OSN pověření vyšetřováním útoku urychlili svou práci, aby bylo možné "se opřít o nezávislou zprávu" při diskuzi o odpovědi, jež by mělo přinést mezinárodní společenství.

USA evakuují své diplomaty, Česko vyčkává

Americké ministerstvo zahraničí v pátek nařídilo svým diplomatům, aby opustili Libanon, a před cestami do Libanonu varovalo i americké občany. Kvůli bezpečnostní hrozbě mají zaměstnanci opustit také generální konzulát USA v Adaně na jihovýchodě Turecka. Krok přichází v době rostoucího napětí kolem možného úderu amerických ozbrojených sil na sousední Sýrii.

Česká republika nyní žádné změny na svých velvyslanectvích a konzulátech v Libanonu a Turecku nehlásí. "Situaci průběžně monitorujeme," řekl ČTK David Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Dodal ale, že ministerstvo bude "pružně reagovat" v případě, že se bezpečnostní situace změní.

Proč evakuovat?

Lze očekávat, že v případě amerického úderu na Sýrii se Damašek přinejmenším pokusí o odvetný úder. Jeho terčem by se mohlo stát území amerických spojenců, tedy Turecka či Izraele, případně americké objekty v bezprostředním okolí Sýrie.

V Libanonu má hlavní stan radikální hnutí Hizballáh, spojenec syrského prezidenta Bašára Asada. O vyklizení americké mise v Libanonu, kde má zůstat pouze nezbytný personál, se proto podle AP uvažovalo už od minulého týdne. Podle zpráv z Libanonu byla podstatná část ambasády v Bejrútu už evakuována.

"Libanonské vládní úřady nejsou schopny poskytnout ochranu občanům ani návštěvníkům země v případě, že náhle vypuknou násilnosti. Přístup k hranicím, letištím, silnicím a přístavům může být přerušen jen po drobném varování nebo bez něj," píše americké ministerstvo zahraničí ve svém doporučení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.