Lidovky.cz

Obama žádá Kongres o odklad hlasování o intervenci v Sýrii

USA

  21:54
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama vyzval Kongres, aby počkal s hlasováním o použití síly v Sýrii do doby, než se rozhodne o ruském návrhu na zajištění syrských chemických zbraní. Po setkání s Obamou to řekl předseda branného výboru Senátu Carl Levin.

Barack Obama foto: Reuters

"Chce prověřit, jak seriózní je vůle Syřanů a Rusů zbavit se chemických zbraní v Sýrii. Chce čas, aby to mohl prověřit," řekl Levin po obědě skupiny senátorů s Obamou.

Prezident měl na úterý naplánovány schůzky se senátory a poslanci Sněmovny reprezentantů, aby je přesvědčil k podpoře vojenských úderů v Sýrii, o kterou je požádal na konci srpna. V úterý večer místního času by měl také kvůli Sýrii oslovit v televizi Američany.

Pozitivní vývoj Sýrie?

Situaci ale zásadně změnil ruský návrh předpokládající mezinárodní kontrolu nad syrskými chemickými zbraněmi. Syrský režim oznámil, že je připraven na návrh přistoupit. Ruská diplomatická iniciativa následovala po improvizovaném výroku amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který v pondělí v Londýně řekl, že Sýrie by se mohla úderům vyhnout, pokud by odevzdala své chemické zbraně.

"Vidíme to jako potenciálně pozitivní vývoj a považujeme to za jasný výsledek tlaku na Sýrii," řekl již dříve mluvčí Bílého domu Jay Carney. "Do dnešního rána syrská vláda nikdy ani nepřiznala, že má chemické zbraně. Nyní to udělali," uvedl.

Odložme hlasování o Sýrii, vyzval Obama:

Vetšina poslanců útok nechce

Proti vojenské intervenci se podle dosavadních informací staví většina poslanců Kongresu. Senát měl o rezoluci podporující omezené vojenské údery hlasovat ve středu. Ale během dneška se po zveřejnění ruského návrhu v Senátu objevily zprávy, že na hlasování tento týden nedojde.

Stejně tak šéf republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell oznámil, že bude hlasovat proti. "Zjevně se nejedná o zásadní bezpečnostní riziko," uvedl. Podle něj je kolem americké strategie v Sýrii příliš nezodpovězených otázek.

OSN má stanovit časový limit

Skupina osmi demokratických a republikánských senátorů také začala připravovat alternativní rezoluci. Navrhuje údajně, aby Rada bezpečnosti OSN stanovila konkrétní časový limit, zřejmě 60 dní, během něhož by Sýrie musela chemické zbraně odstranit.

Stejně jako poslanci i americká veřejnost je zatím ve své většině proti vojenské operaci v Sýrii. V branném výboru Sněmovny reprezentantů proto dnes hájili záměry administrativy Kerry, stejně jako ministr obrany Chuck Hagel. Kerry ujišťoval, že pro Washington byla vždy prioritou diplomacie a že syrský konflikt nemá vojenské, ale jen politické řešení. Ale politického řešení nebude dosaženo, pokud si Bašár Asad bude myslet, že mu projde nasazení smrtícího plynu, řekl Kerry s tím, že Sýrie má asi 1000 tun chemických zbraní.

Prohlásil také, že cílem zvažovaného zásahu nebude odstranit Asada, ale oslabit jeho vojenskou moc a přinutit ho k jednání. "Aby tato diplomatická varianta byla úspěšná, musí trvat věrohodná a reálná hrozba americkou vojenskou akcí," řekl Chuck Hagel.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj nehrozí, že by se po amerických úderech zvýšil počet uprchlíků ze Sýrie. Předseda sboru náčelníků štábů Martin Dempsey při stejném slyšení řekl, že hrozba odvetného úderu ze strany Sýrie je "nízká, skoro nulová". Průzkumy soustavně potvrzují odpor velké části Američanů.

Podle zveřejněné ankety listu The New York Times a televize CBS si 69 procent respondentů myslí, že by Obama neměl v Sýrii zaútočit bez souhlasu Kongresu. Přitom tři čtvrtiny Američanů je přesvědčeno, že za nedávným chemickým útokem jsou Asadovy síly. Na 74 procent Američanů je současně proti dodávkám zbraní povstalcům bojujícím proti syrskému režimu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.