Lidovky.cz

Politolog k norským volbám: Strana pokroku není xenofobní

Svět

  10:30
Z norských parlamentních voleb vyšly vítězně pravicové a centristické strany, zatímco sociální demokracie byla poražena. Přesto bude sestavení vlády velmi obtížné. Jedním z vítězů voleb je totiž i Strana pokroku, s níž další strany nechtějí spolupracovat. Nikoli však proto, že by byla xenofobní, upozornil v rozhovoru pro Lidovky.cz politolog a expert na evropské právo Andrej Ruščák.

Norskou premiérkou se pravděpodobně stane Erna Solbergová, předsedkyně strany Höyre foto: Reuters

Lidovky.cz: Jak bude podle vás vypadat vládní koalice?
Parlamentní volby vyhrála sociální demokracie, nezískala však dostatek hlasů, nemá tedy šanci sestavit životaschopnou koalici. Pravděpodobné tedy je, že vládu bude sestavovat hlavní pravicová strana Höyre ve spolupráci s Kristelig Folkeparti (křesťanskými lidovci), centristickou stranou Venstre a neoliberální Fremskrittspartiet neboli Stranou pokroku. Nicméně sestavení vlády bude velmi obtížné: norská politická scéna je zablokovaná, protože lidovci ani Venstre nechtějí se Stranou pokroku spolupracovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Z čeho pramení jejich konflikt?
Média Stranu pokroku chybně představují jako stranu xenofobní, která se vymezuje proti imigrantům. To není pravda. Strany tohoto typu ve Skandinávii pochopitelně existují – např. dánská Folkeparti, švédská Sverigesdemokraterna a jiné. Pro Stranu pokroku to však neplatí, to je strana libertariánská, která má své voliče i mezi přistěhovalci, v samém jejím předsednictví je Ind, takže těžko může jít o xenofobní stranu. Přistěhovalectví tvoří jen malou část jejího programu – ta se týká pouze omezení přistěhovaleckého řízení natolik, aby nebylo zneužíváno. Což se ostatně v dnešním Norsku děje dosti často. Od začátku svojí existence se rovněž vymezuje vůči norskému sociálnímu modelu, vystupuje třeba proti finanční podpoře chudých zemí. To bývá také často zkreslováno, jedná se však pouze o to, že podle Strany pokroku je podpora tohoto typu neefektivní. Třecí plochou mezi stranami tedy není imigrační politika. Jsou jí ekonomická témata, například zdravotnictví, které je v Norsku na poměrně špatné úrovni, silniční infrastruktura či prodej.

Lidovky.cz: V čem spatřujete nedostatky norského zdravotnictví?
Především v neskutečně dlouhých čekacích dobách. Na schůzku se specialistou se čeká měsíce, na operace mnohdy dokonce roky. Co se silnic týče, největším problémem je mýto, které letos bylo v podstatě hlavní volebním tématem Strany pokroku. Ta chce zrušit schéma, jež dnes v Norsku běžně platí – tedy to, že když se staví silnice a dálnice, platí se na nich později velmi vysoké mýto, a to do té doby, než je jejich stavba splacena. Neshody pramení i z rozdílných názorů na otevírací dobu obchodů či jejich sortiment. Strana pokroku chce zrušit omezení nedělního prodeje a povolit všude prodej alkoholu (v Norsku dnes v běžných obchodech nekoupíte jakýkoli nápoj s obsahem alkoholu vyšším než 5%), zatímco lidovci jsou z pochopitelných důvodů proti.

Lidovky.cz: Strana pokroku bývá často spojována s Andersem Breivikem...
Ano, to se děje často a je to velký omyl. Anders Breivik byl řadovým členem Strany pokroku před deseti lety a poměrně brzy ji velmi teatrálně opustil kvůli tomu, že údajně dostatečně nehájila norské národní zájmy. Nesmíme také zapomínat, že Fremskrittspartiet se od Breivika veřejně a několikrát distancovala.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.