Lidovky.cz

Jsi žena, zemři! V Afghánistánu hrozí policistkám smrt

Svět

  16:35
V afghánské provincii Helmand neznámí útočníci postřelili místní policejní důstojnici. Žena následkům zranění o den později podlehla. Ve sboru přitom byla pouhé dva měsíce - od července, kdy zahynula její předchůdkyně. Také ji někdo zastřelil.

Afghánské militantní hnutí Taliban foto: Reuters

Poručice, známá pouze pod jménem Negar, byla v neděli ráno na cestě do práce na policejní stanici, když se k ní přiblížili dva muži na motorce a vystřelili po ní. Vážně zraněnou ženu převezli do nemocnice, kde o den později zemřela. Pachatelům se z místa činu podařilo uprchnout a k atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, informovala agentura AFP.

Laškar Gah, hlavní město jihoafghánské provincie Helmand

Laškar Gah, hlavní město jihoafghánské provincie Helmand

Pětačtyřicetiletá matka dvou dětí byla nejvýše postavenou policistkou v jihoafghánské provincii Helmand, považované za baštu radikálního hnutí Taliban. V čele více než třicetičlenného ženského policejního sboru v hlavním městě Laškar Gah stanula letos v červenci poté, co se její předchůdkyně Islam Bibiová stala obětí velmi podobného útoku.

Bratr mi hrozil zbraní

Islam Bibiová se policistkou stala před deseti lety. "Potřebovala jsem peníze, ale také miluji svou vlast. Jsem hrdá, že mohu nosit uniformu, a chci se pokusit změnit Afghánistán na lepší a silnější zemi," vysvětlila svou motivaci. Její slova možná znějí naivně, nicméně Bibiová si velmi dobře uvědomovala, jaká rizika svou prací podstupuje. A neodradila ji ani její vlastní rodina.

"Můj bratr, otec a sestry, všichni se proti mně postavili. Můj bratr mi dokonce vyhrožoval zbraní," popsala pro list The Telegraph. Dodala, že někteří příbuzní na ni dokonce donášejí Talibanu.

ČTĚTE TAKÉ:

Převážnou část práce Bibiové tvořil výcvik služebně mladších kolegyň, případně kontrola pasažérů na letišti. Na větších policejních zákrocích se mohla podílet málokdy, čehož litovala. "Muži konají svou práci, ale my ženy se stále držíme zpátky. Nestojíme jim bok po boku," posteskla si reportérovi Telegraphu.

Přesto svou práci milovala a v žádném případě se jí nechtěla vzdát. "Jsem policistka a policistkou zůstanu. A byla bych hrdá, pokud by má dcera šla v mých stopách," řekla v dubnovém interview. O tři měsíce později byla zastřelena.

Nebezpečná práce

Afghánské policistky bojují se zločinem, samy jsou jím však bezprostředně ohroženy. Spolu s političkami patří právě ony mezi nejvyhledávanější cíle islámských fundamentalistů, pro které je představa ženy zastávající veřejnou funkci zcela nepřijatelná. A stejně jako v případě političek, i žen-policistek je v Afghánistánu zatím nepatrné množství: podle průzkumu agentury Oxfam v července 2013 čítá afghánská policie 157 000 příslušníků, z toho pouze 1551 žen.

Těm, které u policie působí, se staví do cesty nesčetná protivenství, od nesouhlasu rodiny a slovních narážek z úst mužských kolegů po sexuální obtěžování. Mnohé z nich nejsou ke skutečné policejní práci připuštěny a dny tráví vařením čaje či úklidem kanceláří, konstatoval průzkum.

A to, zda se jejich postavení - a postavení afghánských žen obecně - změní, zůstává otázkou. Experti se obávají, že po stažení vojsk NATO (plánované na konec roku 2014) se situace v zemi bude nadále komplikovat.

"V roce 2015 či 2016, po odchodu mezinárodního společenství, se obecně počítá s tím, že se v oblasti ženských práv setkáme s vážnými problémy. Bojím se, že realita bude mnohem horší," prohlásila Heather Barrová, která v Afghánistánu působí jako pracovnice organizace Human Rights Watch.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.