Lidovky.cz

Nečekaný problém v muslimském Pákistánu - přibývá alkoholiků

Svět

  7:00
KARÁČÍ - Alkoholismus v Pákistánu představuje stále vážnější problém. Drtivou většinu pákistánské populace přitom tvoří muslimové, kterým požívání alkoholu zakazuje zákon.
Alkoholik (ilustrační foto)

Alkoholik (ilustrační foto) foto: ČTK

"Vy, kteří věříte! Víno, hra majsir, obětní kameny a vrhání losů šípy jsou věru věci hnusné z díla satanova. Vystříhejte se toho - a možná, že budete blaženi," stojí v Koránu. Pákistán nebere slova svaté knihy na lehkou váhu: tamním muslimům, kterých je v zemi naprostá většina (96%), je pití alkoholu zakázáno zákonem a v případě jeho přestoupení jim hrozí trest 80 ran bičem.

Lahev vína - ilustrační foto.

Nicméně legislativa je jedna věc a realita věc druhá. Pákistánských alkoholiků valem přibývá, za posledních pět let vzrostl počet chorob způsobených nadměrným požíváním alkoholu o 10%. Pákistánci alkohol vyhledávají napříč sociálními skupinami i věkovými kategoriemi, a to, že se jedná o substanci v podstatě nelegální, jim nijak nepřekáží.

Dokud není lahev prázdná

Navíc si ho mohou obstarat poměrně snadno. V zemi existují lihovary, které zásobují místní obchody s alkoholem - ty jsou sice přístupné pouze lidem nemuslimského vyznání, muslimové v nich však běžně nakupují prostřednictvím padělaných dokladů. Ani ten, kdo si podobný doklad neobstará, nemusí ztrácet naději, stačí zajít za překupníkem. Největší podnikavci si alkohol vyrábějí sami, což mívá katastrofické následky - na otravu toxickým alkoholem zemřelo v červenci ve východopákistánském Faisalabádu 18 lidí, dalších 12 zahynulo v srpnu v Káráčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Pětašedesátiletý Táhir Ahmed se závislostí na alkoholu zápolil celé roky. Dnes už nepije. Místo toho řídí rehabilitační centrum, kde nabízí pomoc těm, kteří svůj boj ještě nevyhráli. Problém alkoholismu v Pákistánu je podle něj stále palčivější, alkoholu navíc podléhají čím dál mladší lidi. Když s terapeutickou prací začínal, většina klientů byla starší dvaceti let; nyní se běžně setkává i se čtrnáctiletými závislými.

"V Pákistánu se bohužel nepije rekreačně," řekl Ahmed reportérovi britské stanice BBC. "Mnohem víc se jedná o únik, o úlevu od starostí. To znamená, že se pije, dokud není lahev prázdná," konstatoval.

Stigma alkoholičky

Závislost na alkoholu se nevyhýbá ani ženám. V tradiční pákistánské společnosti je jejich situace o to těžší.

Žena s alkoholem (ilustrační foto)

Osmatřicetiletá obyvatelka Láhauru, druhého největšího pákistánského města, propadla alkoholu ve svých 33 letech. "Často jsem se probudila a nepamatovala jsem si poslední dva nebo tři dny," líčí žena, jež vystupuje pod jménem Sara. Její závislost se prohlubovala, až nakonec nebyla schopná postarat se sama o sebe, natož o své dvě děti.

Tehdy se zařekla, že se bude léčit. Už tak obtížné rozhodnutí ještě zkomplikovalo fakt, že je žena, a z něj plynoucí nepochopení okolí. "Někteří muži obrátí a řeknou: 'Dobře, mám problém.' Ale pro ženy je to tabu. Žena nikdy nepovstane a neřekne, že má problém a potřebuje pomoc. To zkrátka není přijatelné," vysvětluje Sara.

Nicméně nakonec se do odborné péče dostala i ona. Díky tomu už devátý měsíc abstinuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.