Lidovky.cz

V Nairobi zahájila armáda protiútok, teroristé hrozí povražděním rukojmích

Svět

  22:02aktualizováno  23. září 7:59
NAIROBI - Somálští teroristé, kteří od soboty okupují část nákupního střediska v keňské metropoli Nairobi a zabili v něm desítky lidí, hrozí podle agentury AFP povražděním svých rukojmích. Může jít opět až o desítky osob. Z centra se nad ránem ozývala těžká a vytrvalá střelba. Podle agentury Reuters zřejmě na islámské radikály zaútočily keňské bezpečnostní síly, které objekt obléhají.

Armáda se v Nairobi připravuje k protiútoku. foto: ČTK

Útok islámských radikálů v nákupním středisku v keňské metropoli Nairobi si od soboty vyžádal životy nejméně 68 lidí a do dnešního rána tam stále drželi několik rukojmí. Policejní a armádní jednotky v neděli večer proti ozbrojencům zahájily ofenzivu a ujistily, že se pokusí drama dovést k rychlému konci.

 Nejnovější bilanci obětí oznámil Červený kříž. Policie navíc podle agentury AFP varovala, že počet mrtvých může ještě výrazně stoupnout. Zásah proti teroristům, kteří jsou stále v objektu a drží rukojmí, dál pokračuje. Podle očitých svědků je z místa slyšet střelba a výbuchy.

K masakru se přihlásili islamisté ze somálských milicí Šabáb, kteří tvrdí, že jde o odvetu za angažmá keňské armády v Somálsku. Na luxusní nákupní centrum Westgate Mall zaútočili s pomocí automatických zbraní a granátů v sobotu časně odpoledne, kdy byly v budově stovky lidí. Na místě už více než 30 hodin zasahují policejní a armádní jednotky, které dnes večer zahájily ofenzivu proti ozbrojencům. Agentura AP s odvoláním na úřady uvedla, že situace by se měla vyřešit během noci.

Čtěte reportáž z místa činu:

Podle dosavadních informací české diplomacie mezi mrtvými ani zraněnými nejsou žádní čeští občané. O život však přišla řada cizinců: přinejmenším tři Britové, dva Francouzi, dva Kanaďané, dva Indové a rovněž po jednom občanovi Nizozemska, Číny, Peru, Austrálie a Jihoafrické republiky.

Teroristé zavraždili i známého 78 letého ghanského básníka a státníka Kofiho Awoonora. "Podle informací, které máme zatím k dispozici, by mezi postiženými neměl být žádný český občan," sdělil chargé d'affaires českého diplomatického zastoupení v Nairobi Jaroslav Mandys.

Červený kříž uvedl, že islamisté mají kromě 68 mrtvých ve věku od dvou do 78 let na svědomí také 175 zraněných. Celkem 49 lidí je stále pohřešováno; mohou mezi nimi být rukojmí. Z objektu se dosud podařilo zachránit kolem 1000 osob.

Mezi oběťmi jsou i blízcí prezidenta

Někteří zachránění v sobotu líčili, že ozbrojenci se soustředili především na nemuslimy, a nechali odejít muslimy. Předtím od nich ale chtěli odpověď na otázku, jak se jmenovala prorokova matka, aby jejich příslušnost k islámu ověřili.

Keňský prezident Uhuru Kenyatta podle Reuters sdělil, že mezi zabitými jsou i blízcí členové jeho rodiny. "Pachatelé těchto ohavných, bestiálních činů neuniknou. Stejně jako ty, kteří jsou nyní obklíčeni uvnitř, potrestáme i organizátory útoku, a to rychle a velmi bolestivě," řekl prezident ve svém dnešním projevu.

Počet lidí, jež útočníci zadržují, není podle úřadů jasný. Policie a armáda dnes po půlnoci zahájily operaci k zneškodnění útočníků a osvobození rukojmích, jednotky ale postupovaly jen pomalu. Z budovy se celý den ozývala střelba, večer pak svědci informovali o několika silných explozích.

Armáda a policie v neděli zahájily rozsáhlou operaci a již osvobodily pět zajatců.

Ministerstvo vnitra informovalo, že horní patra nákupního centra jsou již zabezpečena a že útočníci byli vytlačeni do přízemí a do podzemních prostor. Agentura AP ale citovala bývalého premiéra Raila Odingu, podle něhož teroristé zadržují rukojmí v přízemí a také ve třetím patře. Zdroje DPA ovšem tvrdí, že ozbrojenci jsou ve třetím a ve čtvrtém patře.

Úřad keňského prezidenta mimo jiné uvedl, že jednoho z útočníků se podařilo v sobotu zadržet, ale zemřel na střelná zranění. Někteří ze zachráněných tvrdili, že mezi teroristy byla minimálně jedna žena. Podle BBC byli už v sobotu čtyři členové vražedného komanda zadrženi.

Pomáhají izraelští poradci

Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroj z Jeruzaléma napsal, že keňským úřadům pomáhají s vyjednávací strategií izraelští poradci. Izraelci prý ale nejsou zapojeni do žádné připravované úderné operace.

Přepadení Westgate Mallu je největším jednotlivým útokem v Keni od bombového útoku teroristů na velvyslanectví USA v Nairobi v roce 1998.

Útoků připisovaných Šabábu se v Keni od roku 2011 odehrálo již několik. Tehdy totiž země vyslala vojenské jednotky do sousedního Somálska, aby právě s islámskými milicemi napojenými na teroristickou síť Al-Káida bojovaly. Islamisté v odvetě útočí v Keni.

Šabáb bojuje se somálskou vládou o ovládnutí této východoafrické země od roku 2007. Jednu dobu mělo v moci více než 80 procent somálského území a skoro celé hlavní město Mogadišo. Během posledních dvou let je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, včetně metropole.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.