Lidovky.cz

Rada bezpečnosti OSN odsoudila použití chemických zbraní v Sýrii

Svět

  7:20aktualizováno  9:32
NEW YORK - Rada bezpečnosti OSN v noci na sobotu jednomyslně schválila rezoluci požadující likvidaci syrského arzenálu chemických zbraní. Neobsahuje ale bezprostřední hrozbu vojenského potrestání režimu prezidenta Bašára Asada, pokud by se požadavku nepodřídil. K tomu by musela rada přijmout novou rezoluci.

Bojovník povstalecké armády si chystá zbraň foto: Reuters

Součástí dokumentu je i odsouzení použití chemických zbraní při srpnovém útoku, který si vyžádal stovky mrtvých. Rezoluce sice požaduje potrestání viníků, ale neurčuje, kdo je za incident odpovědný. Stanoví nicméně, že Sýrie kromě plné spolupráce s OSN při likvidaci svých zásob chemických zbraní je nesmí už více používat, vyvíjet či skladovat.

Odpůrce syrského prezidenta Asada text rezoluce o Sýrii zklamal, nelíbí se jim, že dokument se zaměřil pouze na likvidaci chemických zbraní.

Diplomatický průlom

Schválení rezoluce představuje diplomatický průlom v přístupu mezinárodního společenství k občanské válce v Sýrii, která trvá fakticky již dva a půl roku. Tři předchozí návrhy rezolucí namířené proti syrskému vládnoucímu režimu narážely na vytrvalá veta Ruska a Číny.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud Sýrie podmínky rezoluce poruší, bude RB OSN jednat o nové rezoluci a v ní žádat na základě VII. článku Charty OSN sankce včetně použití vojenské síly. Dohodu na textu rezoluce ve čtvrtek oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a později také jeho americký protějšek John Kerry.

Likvidace chemického arzenálu

Výkonná rada Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) odsouhlasila v Haagu prováděcí dokument, který zajistí likvidaci syrského chemického arzenálu. Inspekce by měly začít v říjnu.

Lavrov dnes po hlasování řekl, že se Rusko chce podílet na likvidaci syrského chemického arzenálu. Podle Kerryho rezoluce ukázala, že diplomacie je dostatečně mocná na to, aby vedla k "zneškodnění nejhorších válečných zbraní". Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dodal, že přijetí rezoluce je "první nadějnou zprávou ohledně Sýrie po velmi dlouhé době". Podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse si Rada bezpečnosti "konečně zaslouží svůj název". Šéf francouzské diplomacie ale zároveň dodal, že ještě "sama o sobě Sýrii nezachrání".

Obama: velké vítězství

Americký prezident Barack Obama v pátek ještě před hlasováním podotkl, že dohoda o rezoluci je "potenciálně velké vítězství mezinárodního společenství". Moskva ale dala najevo, že vypracování rezoluce považuje hlavně za svůj úspěch.

V dokumentu se totiž například praví, že se členské státy OSN mají vystříhat pomoci "protistátním živlům", tedy povstalecké opozici. RB OSN zároveň podpořila cíl plánované mírové konference v Ženevě v polovině listopadu, který předpokládá vytvoření přechodné vlády v Sýrii, kterou by tvořili členové současného režimu a protivládní opozice na základě "vzájemné dohody".

Západ již dlouhodobě plánuje, že bude opozici dodávat zbraně, což částečně neoficiálně již zřejmě činí. A opozice doposud odmítala dospět v mírovém jednání tak daleko, aby uzavírala se stávajícím režimem nějaké kompromisy. Jejím jednoznačným cílem doposud bylo jeho svržení.

ČTĚTE TAKÉ:

Syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí prohlásil, že by Turecko, Saúdská Arábie, Francie, Katar a Spojené státy, tedy země se aktivně zastávající povstalců, měly obsahu rezoluce věnovat zvýšenou pozornost. Podle něj by mohly být na jejím základě pohnány k zodpovědnosti za "pokračování podpory povstalcům". "Nemůžete přivádět teroristy z celého světa, posílat je do Sýrie ve jménu svaté války a pak předstírat, že budujete mír," prohlásil Džaafarí.

Syrská protivládní opozice rezoluci uvítala. Šéf národní koalice Ahmad Džarba podotkl, že by si sice přál, aby byla "jasnější", ale že se dokáže s ní vyrovnat. Také řekl, že opozice je připravena se zúčastnit plánované mírové konference v Ženevě od poloviny listopadu, která by ale také měla mít stanovený jasný cíl. Obecně se hovoří o plánu vzniku přechodné vlády, která by připravila svobodné volby. Podle Džarby ale z toho nemá vzniknout nekonečný dialog s vládnoucím režimem.

Výběr událostí kolem války v Sýrii od útoku chemickými zbraněmi letos v srpnu

21. srpna - Útok chemickými zbraněmi v oblasti Ghúta jihovýchodně od Damašku: podle opozice zahynulo až 1700 lidí, humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) potvrdila 355 mrtvých, podle USA zahynulo 1429 lidí včetně 426 dětí. Podle USA byl použit sarin. Útok ohlásila opozice, Damašek připsal odpovědnost za útok povstalcům, ti to popřeli.

23. srpna - K důkladnému prošetření údajného chemického útoku vyzvaly RB OSN západní státy i Rusko a Čína. Svět je ale rozdělen v názoru na jeho viníka.

25. srpna - Syrské úřady po průtazích přislíbily inspektorům OSN přístup do oblasti útoku. Damašek zároveň spolu s Teheránem a Moskvou varoval USA před údajně zvažovanou intervencí.

26. srpna - Inspektoři OSN dorazili na místo údajného chemického útoku, které prozkoumali. Syrský prezident Bašár Asad v ruském tisku popřel, že by za útokem stáli jeho vojáci.

27. srpna - Potvrzeno, že USA se západními spojenci (zejména Británií a Francií) zvažují omezený vojenský útok proti Sýrii, kterým by Damašek potrestali za údajné použití chemických zbraní; proti akci se vyslovili spojenci syrského vládnoucího režimu Rusko, Čína a Írán.

28. srpna - OSN dospěla k závěru, že některé z důkazů, jež má zatím k dispozici, svědčí o tom, že v Sýrii byl použit určitý druh chemických látek. Zástupce OSN také uvedl, že organizace nemá žádný důkaz o tom, že tyto látky použila syrská vláda.

29. srpna - Americký prezident Barack Obama prohlásil, že USA dospěly k závěru, že chemický útok na civilisty provedla syrská vláda. Rusko opět odmítlo, že by za útokem stál Asadův režim.

31. srpna - Prezident USA Obama oznámil, že se rozhodl, že USA by měly provést omezený vojenský úder proti cílům syrského režimu. Pro provedení úderu bude žádat souhlas Kongresu.

4. září - Zahraniční výbor amerického Senátu podpořil vojenský úder proti režimu Bašára Asada.

7. září - Ministři zahraničí EU vyzvali Spojené státy, aby odložily případný vojenský útok proti Sýrii, dokud inspektoři OSN nevydají podrobnou zprávu o chemickém útoku.

10. září - Sýrie přijala ruský návrh, aby dala své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu, a zabránila tak plánovanému americkému útoku na Damašek.

- Prezident Barack Obama vyzval Kongres, aby počkal s hlasováním o použití síly v Sýrii do doby, než se rozhodne o ruském návrhu na zajištění syrských chemických zbraní.

11. září - Americký prezident Obama v projevu k národu prohlásil, že chemický útok v Sýrii představuje riziko pro bezpečnost USA. Americký cílený vojenský úder má podle něj odradit Damašek před použitím chemických zbraní.

12. září - Syrský prezident Bašár Asad podepsal dekret o přistoupení Sýrie k Úmluvě o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC), která je v platnosti od dubna 1997 a která zakazuje výrobu a použití chemických zbraní.

14. září - Rusko a USA dospěly v Ženevě k dohodě o syrských chemických zbraních: Sýrie má do týdne zveřejnit seznam svých chemických zbraní a zajistit potřebnou součinnost, aby do poloviny roku 2014 byly zbraně zničeny nebo odvezeny ze Sýrie.

16. září - Tým expertů OSN předal generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi svou zprávu, která potvrdila, že u Damašku byl použit nervový plyn sarin. Neupřesnila ale, kdo byl pachatelem. 19. září - Syrský prezident Asad přiznal v rozhovoru pro americkou zpravodajskou televizi Fox News, že Sýrie má chemické zbraně a ujistil, že tento arzenál bude zničen a že jeho likvidace bude stát asi jednu miliardu dolarů a potrvá nejméně rok. Opět vyloučil, že jeho síly nejsou odpovědné za útok s nasazením chemických zbraní u Damašku.

21. září - Sýrie předala Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu seznam svého arzenálu chemických zbraní. Sýrie vlastnila odhadem 1000 tun chemických látek.

25. září - Tým inspektorů OSN přicestoval do Damašku, aby pokračoval v prověřování ohlášených více než deseti údajných chemických útoků v různých částech Sýrie.

27. září - Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci odsuzující použití chemických zbraní v Sýrii. Při srpnovém útoku zahynuly stovky lidí. Rezoluce neurčuje, kdo je za incident odpovědný. Stanoví ale, že Sýrie nesmí chemické zbraně používat, vyvíjet či skladovat a musí plně spolupracovat s OSN na likvidaci svých zásob těchto zbraní.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.