Lidovky.cz

Obamova vláda 'bez peněz'. Není to poprvé, kdy USA zavírá muzea

USA

  19:50
Není to zdaleka poprvé, kdy Spojené státy kvůli neschválenému rozpočtu musely "částečně uzavřít federální úřady". Sedmnáct let zpět donutili politici ke stejnému kroku prezidenta Billa Clintona. Od roku 1976 zažily USA podobnou situaci hned sedmnáctkrát.

Modlitba amerického prezidenta Baracka Obamy během pietního ceremoniálu foto: Reuters

Alespoň toto číslo nejčastěji uvádějí americká média. Byť třeba The upozorňuje, že v 70. letech nedošlo pokaždé k opravdovému zastavení práce úřadů. Jednalo se spíše o výpadky v rozpočtu, které neznamenaly nutně zastavení provozu úřadů. A byly dořešeny retrospektivně.

To se však změnilo za vlády Jimmyho Cartera, během jehož vlády v 70. letech vyústil boj senátu se sněmovnou a prezidentem ohledně schvalování státního rozpočtu do propásnutí lhůty hned několikrát. Jen v roce 1977 neměla vláda schválené peníze na provoz hned třikrát. A to kvůli sporu o to, zda platit interrupce ze zdravotního programu Medicaid.

K TÉMATU:

Carterův ministr spravedlnosti Benjamin Civiletti pak v roce 1980 prozkoumal americkou ústavu a prohlásil, že v případě neschváleného rozpočtu musí vláda nechat státní zaměstnance prostě doma, protože nemohou pracovat zdarma nebo v očekávání, že budou jednou zaplaceni.

Od té doby vláda částečně "zavřela krám" hned několikrát, a to za vlády prezidentů Ronalda Reagana, George W. H. Bushe (staršího) i Billa Clintona. Většinou se přitom jednalo o krátké záležitosti. Třeba během Reaganovy vlády museli federální zaměstnanci zůstat doma sice několikrát, pokaždé však nanejvýš půl dne až tři dny.

Rekord v tomto ohledu padl v roce 1995, kdy byl u moci demokratický prezident Bill Clinton a při schvalování státního rozpočtu se střetl s republikány v čele s Newtem Gingrichem. Hlavně kvůli programu zdravotního pojištění Medicare. Státní zaměstnanci museli tehdy na neplacené volno hned dvakrát.

Nejprve na šest dní (byť se do toho započítal i víkend) a podruhé na celých 21 dní (včetně víkendů). Nutno podotknout, že tehdy (ostatně stejně jako před tím) dostali nakonec zaplaceno i za dny, kdy v práci kvůli půtkám politiků nebyli. Alespoň podle vládní zprávy o dopadu tehdejšího omezení provozu úřadů (). První uzavření úřadů se tehdy dotklo 800 tisíc federálních zaměstnanců. Druhé asi 280 tisíc lidí. (ipl)Vložil: ipl

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.