Lidovky.cz

Špionážní skandál v Německu. Agentka Stasi špiclovala bývalého manžela

Svět

  20:34
Nejnovější aféra v Německu ukázala, proč po volbách sociální demokraté ani Zelení nechtěli spolupracovat s postkomunistickou stranou Die Linke, která signalizovala, že by ráda vstoupila do vlády. Ukázalo se totiž, že blízká spolupracovnice hlavní tváře partaje Gregora Sysiho byla elitní špionkou tajné policie NDR.
Špionáž, top secret (ilustrační foto)

Špionáž, top secret (ilustrační foto) foto: Shutterstock

S objevem přišel list Die Welt. Podle něj Ruth Kampaová, nyní blízká spolupracovnice hlavní tváře strany Gregora Gysiho, pro Stasi pracovala asi 20 let. Špionáž mimo jiné prováděla ve Spolkové republice, v Západním Berlíně se pokoušela verbovat pro tajnou policii nové spolupracovníky.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako spolupracovnice ministerstva zahraničí svého času cestovala mimo jiné do Sovětského svazu, Velké Británie, Švýcarska nebo Maďarska. Krycí jméno Kampaové byla Sonja Richterová a v jejích spisech se mimo jiné píše, že ukazovala "odhodlanost do akce a spolehlivost".

Do služeb Stasi dnes 61letá Kampaová vstoupila již jako studentka. Ve svých 18 letech měla za úkol věnovat se "osvětě" mládeže. Později působila v Akademii pro stát a právo, což byla elitní instituce pro výchovu státních kádrů. Již tehdy platila za "velký talent".

Ten prokázala třeba tím, že referovala i o osobních problémech či o svém exmanželovi. Její věrnost Stasi je patrná z toho, že ještě v říjnu 1989 – v době, kdy již Erich Honecker skončil ve funkci stranického šéfa – normálně pracovala dál, když kontaktovala pracovníka spolkového ministerstva pro vnitroněmecké záležitosti.

Straníci aféru neprožívají

K informacím, které přinesl Die Welt, se Kampaová nechtěla příliš vyjadřovat. Příslušné dokumenty prý neviděla. Gregor Gysi stručně uvedl, že o věci neměl tušení. Kampaová přitom v Die Linke v posledních letech zaujala důležité místo.

Mimo jiné byla Gysiho asistentkou a přes její stůl šly mnohé významné stranické a parlamentní dokumenty. Další členové Die Linke aféru podle všeho nijak zvlášť neprožívají. Jeden z nich třeba prohlásil, že Stasi je již 24 let historií. Ostatně v Die Linke mají povinnost se k minulosti stavět čelem jen ti, kdo se ucházejí o veřejné úřady.

V Německu mezitím dále pokračují jednání o budoucí vládě. Konzervativci z CDU/CSU a sociální demokraté se zatím na ničem konkrétním nedomluvili. Jednat se ale jistě bude dál. (více čtěte ZDE.) SPD k tomu bude motivovat i kauza Kampaová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.