Lidovky.cz

Irové proti vládě. V referendu odmítli zrušit Senát

Svět

  17:48aktualizováno  6. října 10:07
DUBLIN - Irové v pátečním referendu těsnou většinou překvapivě odmítli zrušení horní komory parlamentu. Pro zachování Senátu se podle dnes zveřejněných konečných oficiálních výsledků vyslovilo 51,7 procenta hlasujících, pro jeho zrušení bylo 48,3 voličů. K urnám přišlo asi 40 procent oprávněných voličů.

Irský senátor David Norris líbá mladou ženu před voličskou místností. foto: ČTK

Ještě před pátečním hlasováním se podle průzkumů pro zánik horní parlamentní komory přitom vyslovovala většina voličů, jakož i hlavní politické strany a irská vláda. Potvrdily se tak varovné signály, že se voliči prostřednictvím tohoto hlasování ale rozhodli ventilovat nespokojenost s politikou a rozčarování z důsledků hospodářské krize.

ČTĚTE TAKÉ

Občané, kteří šli k urnám, mohli také popřát sluchu kritikům vlády, že měla dát přednost reformě Senátu před jeho zrušením. "Někdy v politice dostanete ve volbách pecku, ale přijímám verdikt lidu," řekl novinářům premiér Enda Kenny.

Premiérovo postavení je mírně otřeseno

Podle analytičky citované agenturou Reuters je Kennyho postavení výsledky referenda mírně otřeseno, ale není vyloženě ohroženo.

"Není to dobrý den pro Endu Kennyho. Byl to jeho nápad a myslím, že bylo velmi škodlivé, že se neangažoval u voličů," řekla politoložka Theresa Reidyová. "Jak již bylo řečeno, Enda Kenny je v naprostém bezpečí uvnitř své vlastní politické strany. Nevidím okamžitý dopad (referenda) na jeho vedoucí postavení, ale v delším časovém horizontu vliv ztratil, o tom není pochyb," dodala.

Prohra prezidenta, komentují situaci irská média

Za osobní prohru premiéra Endy Kennyho považuje nedělní irský tisk výsledek referenda o zrušení horní parlamentní komory. Prakticky všechny průzkumy před referendem naznačovaly, že Kennyho návrh hladce projde.
Fakt, že návrh nakonec voliči odmítli, přičítají analytici chabé vládní argumentaci a obecně nízké popularitě irské vlády. Kenny se navíc odmítl zapojit do televizních debat, což podle agentury AP vládní kampaň výrazně oslabilo.

Provoz Senátu, který existuje 91 let, podle jeho odpůrců vyjde na 20 milionů eur ročně (asi půl miliardy korun); naopak podle stoupenců Senát stojí ročně jen asi sedm milionů eur (asi 180 milionů korun) a vytváří potřebnou protiváhu vůči dolní komoře.

Irský "Seanad" má 60 členů, z nichž 11 jmenuje předseda vlády, šest volí univerzity a 43 vybírají místní zájmové skupiny obyvatelstva. Funkční období je pětileté.

Irové hlasovali i o návrhu na změny soudního systému, především o tom, zda má být ustaven odvolací soud.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.