Lidovky.cz

Sýrie se začala zbavovat zařízení na výrobu chemických zbraní

Afghánistán

  12:42aktualizováno  15:15
DAMAŠEK - Odborníci na chemické zbraně z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) začali v Sýrii likvidovat zařízení na výboru těchto bojových látek. Informovala o tom dnes s odvoláním na zdroj z OSN agentura AP. Zbraně mají být podle rezoluce OSN zlikvidovány do poloviny příštího roku.

V Sýrii stále zuří občanská válka. Snímek zachycuje letecký útok na vesnici v provincii Idlíb foto: ČTK

Podle zdroje z OPCW se inspektoři vydali do jednoho z podniků a zahájili tam práci. Devatenáctičlenná skupina expertů je v Sýrii od minulého úterka. Zatím nevyjížděla do terénu a připravovala se podle dokumentace dodané syrskou stranou.

AP neupřesnila, kde přesně dnes skupina pracuje. Oznámila pouze, že do dnešního večera má být navštívené místo mimo provoz a zneškodněny mají být i látky, které tam jsou.

"Dneškem zahajujeme likvidaci. Těžkými vozy budeme ničit hlavice a střely, chemické bomby a také zařízení na míchání látek, mobilní i pevné jednotky používání k plnění hlavic," sdělil agentuře AFP zdroj z OPCW.

PSALI JSME:

"V první fázi měli Syřané přiznat všechna pracoviště, a ta skončila. Přistoupili jsme k další etapě, k ověřování, ničení a deaktivaci," dodal člen týmu citovaný agenturou AFP. Mluvčí OPCW už v září naznačil, že v první fázi půjde o fyzikou likvidaci výrobního zařízení. Řekl, že může jít o zničení techniky s pomocí tanků nebo i výbušnin.

Chemické zbraně prý zmizí během příštího roku

Sýrie souhlasila se zničením svého chemického arzenálu a dodala seznam všech míst, kde bojové chemické látky vyrábí a skladuje. Podle rezoluce OSN mají být zlikvidovány nebo vyvezeny ze Sýrie do poloviny příštího roku.

Skupina OPCW se má zpočátku zaměřit na podniky a zajistit, aby se v nich už další bojové látky nemohly vyrábět. S experty jsou neozbrojení pracovníci OSN a chrání je syrští vojáci. Syrský prezident Bašár Asad ujistil, že Sýrie bude se skupinou spolupracovat a umožní jí dostat se na všechna pracoviště.

Experti OPCW pracují podle přesných pokynů, v Sýrii je to poprvé, kdy se do terénu vydají v době občanské války. Panovaly pochybnosti o tom, zda se dostanou do míst, která už ovládají povstalci. Syrská opozice nedůvěřuje vládě a tvrdí, že armáda část chemických zbraní převezla do Iráku a Libanonu, kde Damašku nakloněný spojenecký Hizballáh.

Německé zpravodajské služby citované týdeníkem Der Spiegel tvrdí, že syrská armáda přesunula bojová letadla do Íránu, aby je uchránila před případným útokem. O tom, že Írán poslal do Sýrie členy svých elitních revolučních gard, se ví již delší dobu.

Asad chce Německo jako prostředníka

Vojenskou spolupráci obou zemí zaručuje smlouva z loňského listopadu. Povoluje syrské armádě ponechat vojenská letadla na íránském zemí a kdykoli je použít.

Německý týdeník zveřejnil rozhovor, v němž prezident Asad kromě jiného nabízí Německu, aby bylo prostředníkem při řešení syrského konfliktu. Přitom vyloučil možnost vyjednávat s ozbrojenou opozicí.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle dnes v Afghánistánu ale vyloučil zapojení Berlína do prostřednické role. Řekl, že Německo podporuje zprostředkovatele Lachdara Brahímího, který je zvláštním vyslancem OSN a Ligy arabských států pro Sýrii.

Brahímí dnes k Sýrii řekl, že nemůže zaručit, že se podaří v listopadu uspořádat mírovou konferenci. I když se o to už několik měsíců snaží USA i Rusko, zatím se nepodařilo dohodnout se na účastnících. Syrská opozice odmítá přijet, pokud nedostane záruku, že Asad odstoupí. Damašek zase chce, aby byl přítomen také Írán, s čímž nesouhlasí USA.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.