Lidovky.cz

V Moskvě zbili nizozemského diplomata. V přestrojení za elektrikáře

Svět

  11:40aktualizováno  13:57
MOSKVA - Neznámí útočníci v úterý večer napadli radu nizozemského velvyslanectví v Rusku v jeho moskevském bytě. Oznámila to agentura Interfax. Útok je podle ruských médií kopií incidentu, při němž podobný osud potkal před deseti dny radu ruské ambasády v Haagu. Stejně jako ruské ministerstvo zahraničí tehdy proti útoku na svého diplomata oficiálně protestovalo, předalo i nyní nizozemské ministerstvo ruské straně oficiální protest. Moskva se za útok omluvila.

Rudé náměstí v Moskvě. foto: Shutterstock

Onno Elderenbosch, druhý muž nizozemského velvyslanectví v Moskvě, se stal obětí útoku dvou neznámých mužů, kteří se vydávali za opraváře elektrických rozvodů. Když je Elderenbosch pustil do svého bytu, zbili ho a zařízení bytu poničili. Na zrcadle po nich zůstal obrázek srdce namalovaný rtěnkou a nápis LGBT, což je zkratka hnutí leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů. Šedesátiletý diplomat útok přestál bez větších zranění, lékařskou pomoc nevyhledal.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu "s politováním" označilo napadení Elderenbosche za nešťastné. Mluvčí ministerstva Alexandr Lukaščevič nizozemským úřadům tlumočil příslib moskevské policie, že vynaloží veškeré úsilí k dopadení viníků. "Jsme připraveni k těsné spolupráci s nizozemskými partnery v zájmu vyčerpávajícího objasnění okolností tohoto incidentu," řekl Lukaševič.

Napjaté vztahy

Útok na nizozemského diplomata se stal deset dní po podobném incidentu, při němž nizozemští policisté v Haagu zadrželi ruského diplomata. Rada ruské ambasády Dmitrij Borodin tvrdil, že ho v jeho bytě napadli neznámí muži a odvedli ho na policejní stanici. Podle verze nizozemské policie Borodin fyzicky napaden nebyl. Policisté se prý do jeho bytu dostavili proto, aby prověřili informace sousedů o údajném týrání Borodinových dětí. Diplomat zůstal na policejní služebně přes noc, ráno byl propuštěn.

Nizozemsko se pak Rusku za incident omluvilo, protože policisté porušili Borodinovu diplomatickou imunitu. K nynějšímu incidentu se zatím Moskva nevyjádřila. Nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans na svém twitterovém účtu napsal, že ruskému velvyslanci v Haagu byla kvůli Elderenboschově napadení předána protestní nóta.

Vztahy mezi Ruskem a Nizozemskem jsou napjaté po nedávném incidentu na severu Ruska, kde ruská policie zadržela 30 členů ekologické organizace Greenpeace za údajný útok na mořskou vrtnou plošinu. Aktivisté byli zatčeni a obviněni z pirátství, hrozí jim až 15 let vězení (více čtěte ZDE). Dva z obviněných mají nizozemský pas a Haag podnikl proti Rusku právní kroky, aby dosáhl jejich osvobození.

Nizozemsko se rovněž zařadilo mezi evropské státy, které ostře kritizují ruský zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží. Když letos prezident Vladimir Putin navštívil Amsterodam, uvítal ho pochod gayů a leseb, jehož účastníci proti kontroverznímu ruskému zákonu hlasitě protestovali.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.