Lidovky.cz

Německo má podezření, že Američané sledovali mobil Merkelové

Svět

  19:45
BERLÍN/PRAHA - Německo získalo informace, že tajné služby Spojených států sledovaly mobilní telefon Angely Merkelové. Německá kancléřka se proto spojila s americkým prezidentem Barackem Obamou a žádala vysvětlení. Obama ji ujistil, že Washington její komunikaci v současnosti nemonitoruje. Bílý dům však nepotvrdil, že se tak nedělo v minulosti.

Angela Merkelová, německá kancléřka. foto: APČTK

Mluvčí spolkového kabinetu Steffen Seibert potvrdil, že německá vláda požádala Washington o urychlené a podrobné vysvětlení.

Americké tajné služby vedly podle indicií, které má k dispozici německá vláda, Merkelovou jako cíl. Tento stav měl trvat několik let. "(Merkelová) Dala jasně najevo, že s takovými praktikami, pokud se indicie potvrdí, jednoznačně nesouhlasí a považuje je za naprosto nepřijatelné," popsal mluvčí Steffen Seibert pro zpravodajský týdeník Der Spiegel obsah telefonátu mezi Merkelovou a Obamou.

Pro Merkelovou to je nepřijatelné

Merkelová šéfovi Bílého domu telefonovala osobně. "Dala jasně najevo, že s takovými praktikami, pokud se indicie potvrdí, jednoznačně nesouhlasí a považuje je za naprosto nepřijatelné," řekl Seibert.

Mezi blízkými přáteli a partnery, jakými jsou po desetiletí Německo a USA, podle německého vládního mluvčího není sledování šéfa kabinetu možné.

Podle Spiegelu německá vláda bere příslušné indicie velmi vážně, a proto si také Merkelová okamžitě stěžovala ve Washingtonu. Kancléřka podle magazínu možná byla cílem amerických tajných služeb několik let.

"Prezident kancléřku ujistil, že Spojené státy její komunikaci nesledují a ani nebudou sledovat," řekla Spiegelu mluvčí americké Rady národní bezpečnosti (NSC). Odmítla však výslovně potvrdit, že se tak nedělo v minulosti.

Také mluvčí Bílého domu Jay Carney podle agentury AP řekl, že "Spojené státy nemonitorují a nebudou monitorovat komunikaci kancléřky".

Chtějí vysvětlení

"Bylo by to závažné narušení. Takovým praktikám je nutné bezodkladně zamezit," zdůraznil Seibert. Merkelová podle něj v rozhovoru s Obamou vyjádřila očekávání, že "americké úřady Německu objasní možný celkový objem takových odposlouchávacích praktik, a odpoví tak na otázky, které spolková vláda kladla už před několika měsíci."

Merkelová vyjádřila německé obavy z odposlechů při červnové návštěvě Obamy v Německu. Rovněž podpořila volání po posílení ochrany komunikačních dat na celoevropské úrovni.

"Jako blízký spojenec Spojených států amerických spolková vláda do budoucna očekává jasný smluvní základ pro činnost (tajných) služeb a jejich spolupráci," poznamenal Seibert.

Skandál, který rozvířil Snowden poskytnutím důvěrných informací tisku, tak v posledních dnech dál nabývá na závažnosti. Der Spiegel v aktuálním vydání rovněž píše, že po několik let byli oběťmi americké špionáže mexická vláda a bývalý prezident Felipe Calderón. Už dříve se hovořilo o podobné špionáži NSA v Brazílii.

Francouzský deník Le Monde zase v pondělí napsal, že NSA od prosince 2012 do ledna 2013 pořídila více než 70 milionů nahrávek telefonických dat Francouzů.

Sledování americké NSA zasáhlo již řadu zemí

Británie - Britský list The Guardian 17. června uvedl, že britské tajné služby během londýnského summitu zemí G20 v roce 2009 opakovaně odposlouchávaly telefonní hovory diplomatů a sledovaly jejich e-maily. Podle deníku za rozsáhlou akcí, při které agenti údajně zřídili i zvláštní internetové kavárny, stála britská zpravodajská služba GCHQ, která jednala na příkaz vlády. List také uvedl s odvoláním na jeden z dokumentů získaných díky bývalému technikovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi, že NSA při summitu zaměřila svou aktivitu na tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Rusko se proti informacím ostře ohradilo a kritické reakce se ozvaly i z dalších zemí G20 - z Turecka či Jihoafrické republiky.

Čína - Snowden v červnu sdělil čínskému listu South China Morning Post, že útoky rozvědky USA se soustředily i na čínské mobilní telefonní společnosti či jednu z nejprestižnějších univerzit v zemi. Oficiální tisková agentura Nová Čína označila USA za "největšího darebáka současnosti", pokud jde o útoky v rámci informačních technologií. Podle Snowdena NSA v roce 2009 provedla též pirátský útok na servery společnosti PacNet, jež sídlí v Hongkongu a spravuje jednu z nejrozsáhlejších optických sítí v oblasti; spadá pod ni kromě dalších států i Čína, Japonsko, Jižní Korea a Singapur.

EU - Týdeník Der Spiegel zveřejnil 30. června informace získané od Snowdena o tom, že NSA odposlouchávala kanceláře EU v Bruselu a Washingtonu a sledovala jejich počítačovou síť. Američané podle těchto informací také údajně přes internetový uzel ve Frankfurtu mohou sledovat i komunikaci ve východní Evropě. Der Spiegel také uvedl, že zpravodajské služby USA denně monitorují kolem 20 milionů německých telefonních hovorů a deset milionů internetových souborů. Německá vláda a Evropská komise požádala Washington o bezodkladné vysvětlení informací. K Berlínu a Bruselu se přidala také Paříž.

Brazílie - Americký novinář působící v Brazílii Glenn Greenwald uvedl počátkem září v brazilském publicistickém pořadu TV Globo, že NSA cíleně sledovala komunikaci brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové a mexického prezidenta Enriqueho Peňi Nieta. Brazilské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo amerického velvyslance. Greenwald řekl, že informace čerpal z dokumentů z června 2012, které mu poskytl Snowden. Brazilská prezidentka Washington za jeho špionážní aktivity kritizovala velmi tvrdě a zrušila plánovaný říjnový termín své státní návštěvy USA. Brazilský deník O Globo již v červenci napsal, že NSA patrně sledovala telefonní a e-mailovou komunikaci milionů lidí v Brazílii.

Mexiko - Obětí špionáže NSA byla několik let i mexická vláda a bývalý prezident Felipe Calderón, uvedl 20. října Der Spiegel, který se odvolával na dokumenty Snowdena. Mexická vláda vyzvala Washington, aby věc rychle vysvětlil. "Taková praxe je nepřijatelná, odporuje mexickému a mezinárodnímu právu," uvedlo mexické ministerstvo zahraničí. Americký prezident Barack Obama slíbil kauzu vyšetřit a Mexiko oznámilo, že si předvolá velvyslance Spojených států.

Francie - Web deníku Le Monde v pondělí 21. října rovněž s odvoláním na dokumenty Snowdena uvedl, že NSA od 10. prosince 2012 do 8. ledna 2013 nahrávala přes 70 milionů telefonických dat Francouzů. Špionáž se zaměřovala nejen na osoby podezřelé z terorismu, ale i podnikatele, politiky a úředníky. Týkala se hovorů, textových zpráv a dalších dat. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius si kvůli tomu předvolal amerického velvyslance v Paříži a kvůli aféře americký prezident Barack Obama telefonoval svému francouzskému protějšku a tvrdil, že americké aktivity byly v podání tisku "zkresleny". François Hollande však podle komuniké Elysejského paláce vyjádřil "hluboký nesouhlas".

Německo - Americké tajné služby údajně sledovaly i mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové. Příslušné informace o tom má německá vláda, která okamžitě požádala americkou vládu o urychlené a podrobné vysvětlení, řekl dnes podle agentury DPA mluvčí spolkového kabinetu Steffen Seibert. O aktivitách NSA v Německu hovořila již zpráva týdeníku Der Spiegel z letošního 30. června, která se týkala odposlouchávání kanceláří EU.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.