Lidovky.cz

Česko se vydalo cestou k 'mečiarismu', píší v cizině

Svět

  7:16aktualizováno  12:21
VARŠAVA - Česko se "ocitlo na cestě k vlastní verzi orbanismu, mečiarismu či polské čtvrté republiky", napsal polský list Gazeta Wyborcza na svém webu k výsledkům parlamentních voleb. Po nich se na českém obzoru rýsuje "politický kartel, v němž vláda - navenek respektující demokratické procedury - vládne tak, jakoby jí stát patřil a společnost byla kusem dřeva určeným ke zpracování".

Bohuslav Sobotka čeká na výsledek voleb ve volebním štábu ČSSD. foto: MAFRA: Tomáš Krist

Česká zvláštnost podle polského komentátora tkví v tom, že nedominuje nějaká ideologie či program, ale vítězné strany vypadají "bezmála jako beztvará hmota bez nějaké ideje", a tak "až hrůzu nahání představa, co tyto lidi a kruhy spojuje a co bude pojivem příští koalice".

Volby se podle listu obešly bez překvapení: vyhráli sociální demokrati před komunisty a "divnou, rádoby technokratickou stranou" miliardáře Andreje Babiše (více ČTĚTE ZDE). Sice se teprve ukáže, zda novopečený majitel vydavatelství dvou vlivných deníků bude s to kráčet ve stopách Silvia Berlusconiho, ale "je už jasné, že v této zemi dokážou peníze a experti na veřejné mínění vyrobit politickou kariéru za pár měsíců", poznamenal autor s dovětkem, že "ANO je politicky prázdný výtvor, kde program nahrazuje hlasité odsuzování korupce".

Oblíbený strašák pravice

Předpovídá, že komunisté - po léta oblíbený strašák pravice - teď vskutku vstoupí do vládních salónů, což sice změní tvář země, ale sotva dosavadní praxi: "Tato strana působí jako svérázný klub nostalgie po pivu a chlebíčcích za půldruhé koruny. Nadávají na 'zlodějskou privatizaci', ale za dvě dekády v parlamentních lavicích nepřispěli k odhalení ani jediného ze spousty přehmatů. Mnohé naznačuje, že jejich účast na vládě se omezí jen iritující řečnění. Ale těžko předpokládat, že by odolali pokušením moci."

Za této situace list předpovídá, že hlavní slovo teď bude patřit prezidentu Milošovi Zemanovi, protože pragmatické křídlo v sociální demokracii je příliš slabé a tvrdé jádro jej zbožňuje. A Zeman "má veliký talent na zákulisní hry a stranické obchody", jakož i miluje využívat své nemalé pravomoci při vytváření nové vlády "tak, aby je ještě rozšířil", přičemž "obchází zákony, šlape po ustálených zvyklostech a kašle na kritiku médií či jiné názory".

"Vláda bude slabá"

Závěrem Gazeta Wyborcza poznamenala, že se ještě neví, jaká bude příští koalice a vláda, ale "už je jasné, že tyhle volby vyhrál bezideový populismus a peníze". "Volby vyhráli čeští sociální demokraté. Vládnout musí s komunisty," zahlásila zpravodajská televize TVN 24 s tím, že v parlamentu je "příliš mnoho stran", a tak příští vláda "bude slabá".

Na názory, že volby nikterak nevyřešily politickou krizi v Česku, upozorňuje i list Rzeczpospolita. V rozdrobené sněmovně lze čekat dlouhá jednání o sestavení nové vlády, která nejspíše bude málo stabilní, usoudil deník.

"Výsledky rozčarovaly hlavně favority ze sociální demokracie. Drtivou porážku utrpěly strany z předchozí středopravé vládní koalice, kterým voliči vystavili účet za neschopné vládnutí, tolerování korupce, skandály a aféry. Spokojen může být jedině miliardář Andrej Babiš," napsal Dziennik. Zaujalo jej, že podle prvních prohlášení "nikdo s nikým nechce jít do koalice", ale je možné, že se východisko z patové situace najde, až opadnou emoce.

VŠE o předčasných volbách 2013 ČTĚTE ZDE

Předseda Karel Schwarzenberg přichází do volebního štábu TOP 09.

Výsledek voleb v Česku podtrhuje nespokojenost voličů

Výsledek voleb v České republice podtrhuje nespokojenost voličů se zakořeněnou korupcí a stavem politiky. A tak podle listu The New York Times sice vyhráli levicoví sociální demokraté, v parlamentu ale většinu nezískali. Skutečné vítěze je pak možné hledat v řadách protestních stran a nereformovaných komunistů.

"Česká republika, jejíž první prezident Václav Havel pomohl z této země po pádu berlínské zdi udělat celosvětový symbol svobody, se po skandálech s údajnými úplatky a nezákonnými odposlechy silně vzepřela proti politickému rozdělení moci," napsal americký list. A proto je zde na vzestupu pocit, že revoluce v roce 1989 nesplnila očekávání.

Socialisté, jak si deník všímá, sice vyhráli, ale vítězství je mnohem hubenější, než očekávali. "Místo toho lidé vybírali protestní strany hlásající, že potřou korupci," vysvětlil. Do parlamentu se tak dostal Andrej Babiš, slovenský miliardář s českým pasem, a s 15 procenty komunisté, kteří jsou poslední takovouto stranou mezi někdejšími satelity sovětského bloku.

Česko čeká složité období

Analytici, jak upozorňuje The New York Times, nyní očekávají složité období politického dohadování, protože Babiš v sobotu naznačil, že nechce do žádné vládní koalice. Nakonec by se ale prý, pokud změní názor, mohl se socialisty a další menší stranou spojit, čímž by vznikla vládní většina. Také by ale mohl podpořit menšinovou vládu.

Volby v Česku podle The New York Times přišly v době, kdy v celém regionu lidé ukazují svou nespokojenost s politickým pořádkem po roce 1989. "V Bulharsku protestují tisíce proti všudypřítomné korupci a ekonomickým těžkostem. V Maďarsku přimělo vyrazit do ulic vnímané autoritářství premiéra Viktora Orbána," doplnil list.

Vítězem voleb v Česku je Babiš, Zeman svou moc nyní posílí

Nejasný výsledek českých parlamentních voleb ještě více posílí prezidenta Miloše Zemana, který svou moc rozšiřuje i přes omezené ústavní výsady. Napsal to britský list The Financial Times. Deník stejně jako ostatní zahraniční média považuje za největšího vítěze miliardáře Andreje Babiše, který zůstal jen v těsném závěsu za první sociální demokracií.

"Zeman, první český prezident, který vzešel ze všelidového hlasování, i přes omezená ústavní privilegia stále rozšiřuje pravomoci svého úřadu," poznamenal britský deník. Zároveň připomněl, že hlava státu dokázala prosadit technokratickou vládu po pádu kabinetu premiéra Petra Nečase a že i nyní při budování vládní koalice bude hrát důležitou roli.

The Financial Times rovněž analyzuje nepřesvědčivé vítězství socialistů, za kterým vidí znechucení voličů z korupčních skandálů mezi příslušníky zavedených stran a také "nemastnou, neslanou" předvolební kampaň socialistického šéfa Bohuslava Sobotky.

"Před volbami průzkumy ukazovaly na sociálnědemokratickou vládu podporovanou komunisty. Nyní se Sobotka bude mít co ohánět, aby dal dohromady koalici," míní list. Zároveň svým čtenářům vysvětluje, že nereformovaní čeští komunisté se ziskem 14,9 procenta hlasů jsou jediní, kteří si v regionu ponechali své jméno.

Deník je přesvědčen o klíčové roli Babiše, ačkoli "není jasné, zda bude pracovat s levicí, nebo pravicí". Ještě v předvolebním rozhovoru s The Financial Times prohlásil, že je připraven setrvat v opozici.

The Financial Times se v textu zmínil i o Úsvitu přímé demokracie, dalším nováčkovi, který pronikl do Poslanecké sněmovny. Stranu označil za "nacionalistickou a protiromskou" a poznamenal, že v jejím čele stojí "japonsko-český politik" Tomio Okamura.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.