Lidovky.cz

Další propouštění palestinských vězňů rozpoutalo novou vlnu protestů

Svět

  12:00aktualizováno  13:44
JERUZALÉM/RAMALLÁH - Několik set Izraelců protestovalo v pondělí večer před věznicí Ofer na západním břehu Jordánu proti propuštění další skupiny palestinských vězňů. Z izraelských věznic v úterý vyjde na svobodu 26 Palestinců, odsouzených k dlouhým trestům za teroristické útoky na Izraelce.

"Zastavte propouštění teroristů". Proti propouštění palestinských vězňů protestovaly v Izraeli stovky lidí foto: ČTK

Izrael se v rámci dohody o obnově mírových rozhovorů zavázal, že letos pustí 104 vězněných Palestinců. Prvních 26 se dostalo na svobodu 13. srpna, stejně velká skupina vyjde z vězení dnes. Pět z vězňů je z pásma Gazy, ostatní ze západního břehu Jordánu.  Vojáci už tyto vězně přemístili z různých izraelských věznic do vězeňského zařízení v Oferu, odkud budou dopraveni do Ramalláhu. Tam se pro ně připravuje uvítací ceremonie, jako tomu bylo v případě první skupiny.

VÍCE ZDE:

Izraelský rozhlas oznámil, že vězni procházejí lékařskou kontrolou a že se s nimi setkali zástupci Červeného kříže. Podle rozhlasu Izrael od trestanců nepožaduje písemné prohlášení, že se pro budoucnost zříkají terorismu. Těm, které do vězení poslaly civilní soudy, musí trest prominout izraelský prezident. Vězni, které soudily vojenské tribunály, pak dostanou do ruky prohlášení, že jim byl zbytek trestu prominut.

'Vláda nás zradila'

 Skupina Almagor, která je proti osvobozování teroristů, hodlá podat protest k nejvyššímu soudu, který by mohl rozhodnutí vlády zvrátit. V minulosti ale podobné pokusy vždy zamítl. Před oferskou věznicí se v pondělí shromáždilo 1500 lidí, kteří žádali, aby premiér Benjamin Netanjahu rozhodnutí změnil. Mezi demonstranty byli především příbuzní obětí palestinských teroristických akcí.

V Ramalláhu se pro propuštěné vězně chystá slavnostní uvítání. Mají mají položit věnec u hrobu bývalého vůdce Palestinců Jásira Arafata, krátce k nim promluví Arafatův nástupce Mahmúd Abbás a pak se uvítají s rodinami. Zatímco palestinská samospráva, která sídlí v Ramalláhu, chce z propuštění vytěžit politické body a vydává to částečně za vlastní diplomatický úspěch, islamistický Hamas se události vůbec nevěnuje. Ovládá pásmo Gazy, kde se pro propuštěné nechystá žádné okázalé přijetí a Hamas o akci ani neinformuje.

Mezi propuštěnými je Ísá Abid Rabú, odsouzený v roce 1984 za vraždu dvou izraelských studentů. Rabú si z těch, kteří dnes vyjdou na svobodu, odpykal v izraelském žaláři nejdelší dobu. Všichni násilné činy spáchali před podpisem první izraelsko-palestinské mírové dohody v roce 1993, i když někteří byli souzeni až po podpisu.

Demonstranti drželi cedule s fotografiemi obětí teroristických útoků

Příbuzné obětí obvolávala izraelská vězeňská služba předtím, než zveřejnila jména propuštěných na svém webu. Varda Akivaová se takto dověděla v neděli večer, že osvobozen bude i vrah jejího syna. "Vláda nás zradila, není komu důvěřovat," řekla deníku The Jerusalem Post. To, že je propuštění součástí mírového procesu, ji nijak neuklidňuje, protože v možnost žít s Palestinci v míru nevěří. K věznici Ofer se vydala se svými zbylými čtyřmi dětmi.

Jejího syna zabili dva pachatelé. Jedním z nich byl izraelský Arab, který na současném seznamu není, ale má být ve skupině 104 propuštěných osob. "Budou na svobodě a za měsíc nebo dva se k terorismu vrátí. Lidé, kteří mají krev na rukou, se nezmění," řekla Akivaová.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.