Lidovky.cz

Sebevražedný útok? Po incidentu v Pekingu hledá policie dva podezřelé

Svět

  12:35
PEKING - Čínské úřady mají podezření, že na pekingském náměstí Nebeského klidu v pondělí útočili sebevražední atentátníci. Při incidentu vjel sportovní automobil do davu chodců: pět lidí zahynulo a 38 utrpělo zranění. Policie v souvislosti s případem pátrá po dvou osobách z neklidné oblasti Sin-ťiang na západě země. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s případem.

Policie na pekingském náměstí Nebeského klidu (ilustrační fotografie). foto: Reuters

Úřady zatím oficiálně nesdělily, zda pondělní náraz vozidla do chodců byl nehoda, nebo útok. Při incidentu auto začalo hořet a mezi pěti mrtvými jsou i tři lidé, kteří byli uvnitř automobilu.

VÍCE ZDE:

'Nebyla to nehoda'

Úřady mají podezření, že se jednalo o úkladný sebevražedný útok, sdělil agentuře Reuters zdroj obeznámený s vyšetřováním a další zdroj s vazbami na vedení vládnoucí komunistické strany. Předpokládaný atentát byl spáchán jen krátce před klíčovým listopadovým plenárním zasedáním ústředního výboru Komunistické strany Číny. Očekává se, že 205 členů výboru na zasedání začínajícím 9. listopadu odhlasuje zásadní ekonomické reformy.

Trojici ve vozidle policie ještě neidentifikovala. V pondělí večer nicméně pekingští policisté uvedli, že pátrají po dvou podezřelých z čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Podle nejmenovaných zdrojů muži čelí podezření, že v autě zapálili hořlavý materiál. "Nebyla to žádná nehoda. Džíp prorazil bariéry a vřítil se do chodců. Ti tři muži neměli v plánu z místa uprchnout," konstatoval zdroj agentury Reuters.

Problematický Sin-ťiang

Na základě jmen podezřelých lze podle Reuters usuzovat, že jde o etnické Ujgury, tedy příslušníky muslimské menšiny z této oblasti na západě Číny. V regionu Sin-ťiang je trvalé napětí mezi muslimskými Ujgury a Chany, kteří jsou většinovým etnikem v Číně a do oblasti se ve velkém stěhují. Úřady v minulosti připsaly vinu za řadu útoků v Sin-ťiangu ujgurským separatistům a náboženským extremistům, toto násilí ale doposud nezasáhlo čínskou metropoli.

Na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 demonstrovaly desetitisíce lidí za demokratické reformy. Demonstrace tehdy skončily brutálním zákrokem armády. V současnosti by prostory náměstí měly patřit k nejlépe střeženým v zemi. Někteří uživatelé čínských sociálních sítí ale poukázali na to, že pondělní incident toto tvrzení zpochybnil. Podle úterní zprávy agentury AFP čínské úřady diskuse o incidentu na sociálních sítích přísně cenzurují.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.