Lidovky.cz

Přistěhovalci Británii neožebračí. Více platí, než dostávají

Svět

  17:30
LONDÝN - Nedávní přistěhovalci do Británie odvádějí na daních víc, než dostávají v dávkách ze systému sociálního zabezpečení. Vyplývá to z dnes zveřejněné studie prestižní vysoké školy University College London (UCL). Podle autorů studie její výsledky vyvracejí mýtus o "turistice sociálních dávek".
Imigranti jsou pro Británii ekonomickým přínosem, tvrdí zpráva (ilustrační foto)

Imigranti jsou pro Británii ekonomickým přínosem, tvrdí zpráva (ilustrační foto) foto: Reuters

Od propuknutí krize před pěti lety je přistěhovalectví v Británii horkým politickým tématem a pomáhá k vzestupu protiimigrantské Strany nezávislosti Spojeného královtsví (UKIP). Imigrace je terčem opakované kritiky především pravicových listů, kteří se často zaměřují na zneužívání sociálních dávek a na zločinnost mezi přistěhovalci. Jedním z cílů jsou po roce 2004 imigranti z nových členských zemí EU, jako je Polsko, ale i ČR. Nyní mezi řadou britských politiků a médií vyvolává obavy otevření země pro pracovníky z Bulharska a Rumunska.

'Významný příspěvek' britské pokladně

Podle zprávy přistěhovalci, kteří přišli do Británie po roce 2000, "významně" přispěli veřejným financím. Mezi těmito přistěhovalci je menší pravděpodobnost, že budou žádat o sociální dávky a o sociální byty, než lidé narození v Británii. Rozsáhlá studie vycházející z údajů státního statistického úřadu vyčíslila příspěvek přistěhovalců do britské státní pokladny na 25 miliard liber (767 miliard korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Obzvlášť vysoký je příspěvek imigrantů ze zemí EU, Norska, Islandu a Lichtenštejnska, kteří zaplatili mezi léty 2000 až 2011 na daních o 34 procent víc, než dostali na dávkách. Imigranti z ostatních zemí zaplatili o dvě procenta více. Britové ve stejném období zaplatili o 11 procent méně na daních, než dostali v dávkách. U všech přistěhovalců je o 45 procent nižší pravděpodobnost, že budou chtít od státu příspěvek, než u rodilých Britů.

"Tyto rozdíly lze částečně vysvětlit tím, že u přistěhovalců je příznivější věková skladba i poměr mezi pohlavími. I když je však porovnáme s domorodci stejného věku, pohlaví a vzdělání, tak je u nedávných přistěhovalců stále o 21 procent nižší pravděpodobnost, že budou dostávat dávky, než u domorodců," uvedli autoři zprávy Christian Dustmann a Tommaso Frattini.

EU vs. svět

Pokud se však vezmou v úvahu údaje od roku 1995, tak přistěhovalci ze zemí mimo EU do roku 2011 dostali víc na dávkách než zaplatili na daních. Důvodem je především fakt, že mají víc dětí, než lidé již žijící v Británii.

Podle zprávy mělo 32 procent přistěhovalců z EU vysokoškolský diplom a u imigrantů z ostatních států to bylo 43 procent. U britské dospělé populace je tento podíl 21 procent.

Dustmann připomněl, že na rozdíl od většiny dalších evropských států Británie přitahuje vzdělané a kvalifikované pracovníky z EU i z dalších oblastí. "Za poslední desetiletí Británie fiskálně získávala na přistěhovalcích ze zemí EU, kteří na daních přispívali podstatně víc než dostávali na dávkách," řekl Dustmann. "Vzhledem k těmto důkazům, tvrzení o ´turistice sociálních dávek´ se u unijních přistěhovalců zdá být odtržené od reality," dodal.

Za deset let čtyři miliony imigrantů

Vláda Davida Camerona se rozhodla omezit přistěhovalectví z nynějších 176 000 lidí ročně na několik desítek tisíc. Cameronovi konzervativci jsou pod tlakem sílící UKIP, která chce odejít z EU a z velké části zastavit imigraci. Kabinet nicméně o víkendu odstoupil od záměru, aby návštěvníci z některých afrických a asijských zemí zaplatili kauci v hotovosti. Plán je měl odradit od toho, aby překračovali povolení k pobytu.

Británie má nyní asi 63,7 milionu obyvatel. Mezi lety 2001 až 2011 se zde usadily skoro čtyři miliony imigrantů.

Andrew Green z lobbistické skupiny Migration Watch uvedl, že zpráva je předpojatá. Podle něj je "skutečným problémem budoucnosti velký počet přistěhovalců s nízkými příjmy z východní Evropy".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.