Lidovky.cz

USA přišly o hlasovací právo v UNESCO. Neplatily příspěvky

Svět

  14:24
PAŘÍŽ - Spojené státy v pátek přišly o hlasovací právo v mezivládní Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je opakované nezaplacení členských poplatků. Podle agentury AP je to rána pro americký vliv v kultuře, vědě a školství po celém světě.

Před sídlem UNESCO v Paříži vlaje palestinská vlajka. Právě vstup Palestiny do UNESCO byl příčinou, proč Spojené státy přestaly platit členské příspěvky foto: ČTK

Spojené státy přestaly platit poplatky v roce 2011 na protest proti tomu, že vlády členských zemí UNESCO se rozhodly přes protesty Washingtonu a Izraele přijmout do této organizace Palestinu (více čtěte ZDE). Podle interních pravidel UNESCO měly Spojené státy zaplatit dlužné částky do pátečního rána, jinak automaticky přicházejí o hlasovací právo, upřesnila AP.

Spojené státy platily ročně 80 milionů dolarů, což bylo 22 procent rozpočtu UNESCO. Zastavením příspěvků Američané uvrhli organizaci do finanční krize. To se projevilo podle AP i v tom, že se v posledních letech zastavily některé americké iniciativy, například výuka o holokaustu a výzkum tsunami.

UNESCO

UNESCO (zkratka z anglického United NAtions Educational, Scientific and Cultural Organization, česky Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu) je mezivládní odborná organizace OSN, jejímž cílem je přispívat k zachování mezinárodního míru a bezpečnosti a posilovat spolupráci mezi státy ve výchově, vzdělávání, vědě a kultuře. Pečuje i o zachování a ochranu světového duchovního majetku i jiných památek historicky nebo vědecky významných. Sídlí v Paříži a má 195 členských států.

Ve Washingtonu mnozí lidé podle AP varovali, že Spojené státy se mohou stát "bezzubým" členem UNESCO. Takovým členem, který bude mít slabý hlas v mezinárodních programech bojujících proti extremismům ve světě pomocí vzdělávání a prosazujících rovnoprávnost mezi muži a ženami a svobodu tisku. "Naše slovo nebude mít stejný vliv," připustila představitelka UNESCO ve Washingtonu Phyllis Magrabová.

Generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová je z přístupu USA smutná. "S lítostí říkám, že v posledních dvou letech vidím klesající vliv a zapojení Američanů," řekla podle AP šéfka organizace. Situace podle ní vážně poškodila financování UNESCO. Přijímá to ale jako politickou realitu a věří, že zajistí fungování organizace i se sníženým rozpočtem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.