Lidovky.cz

Mrtvá těla visí na stromech a leží u silnic, popisují Filipínci

Svět

  12:52
MANILA - Více než dvousettisícové město Tacloban je absolutně zničené a všude v troskách, na stromech či podél silnic leží mrtvá těla. Tak popisují obyvatelé filipínského ostrova Leyte zkázu, kterou způsobilo řádění supertajfunu Haiyan. Podle posledních odhadů místních úřadů zde zahynulo na 10.000 lidí, počet obětí by však mohl být ještě vyšší, informovala světová média.

Mrtví jsou hlášeni z města Tacloban na ostrově Leyte. foto: Reuters

"Tacloban je absolutně zničený. Někteří kvůli hladu i ztrátě svých blízkých naprosto zešíleli," popsal agentuře AFP místní středoškolský učitel Andrew Pomeda. "Lidé se chovají čím dál tím násilněji. Rabují kanceláře, obchodní domy, jen aby se dostali k jídlu, rýži a mléku...Bojím se, že za týden se kvůli hladu začnou zabíjet," dodal.

Tisíce místních obyvatel zamířily v posledních hodinách na letiště, které se nachází asi 15 kilometrů od města. K němu vedoucí přístupové cesty se přitom alespoň částečně podařilo zprovoznit. Samotné letiště je rovněž velmi poškozené, přistávací dráha se nicméně dá používat, a tak do města míří letadla s humanitární pomocí, zejména s vodou, jídlem, hygienickými pomůckami či přístřešky. Letouny pak odsud odlétají plné mrtvých těl, zraněných, ale i přeživších, kteří se chtějí z města zkázy dostat.

Rabují, protože pomoc přišla pomalu

Mnozí z místních obyvatel si stěžují na to, že pomoc přichází příliš pomalu. I z tohoto důvodu došlo v Taclobanu k rozsáhlému rabování. "Viděli jsme, jak si lidé z obchodů berou zejména jídlo a vodu. Nyní ale již dorazily vojenské a policejní posily, které se snaží nastolit pořádek," popsala reportérka CNN přímo z letiště v Taclobanu.

Většina obětí se nejspíš utopila, nebo je zavalily trosky domů. "Podél cesty na letiště jsme viděli množství těl, asi tak kolem stovky," citovala televizní stanice Sky News Australanku filipínského původu Milu Wardovou.

Podle posledních odhadů místních úřadů zde zahynulo na 10.000 lidí.

"Těla byla pokryta snad úplně vším, plachtami, střešními taškami i kartóny," dodala žena, která se z letiště snažila dostat do Manily. Na televizních záběrech i fotografiích byla vidět bezvládná těla plující ve vodě, popadané stromy a sloupy elektrického vedení, zřícené domy a uplakané děti čekající na střechách ještě stojících příbytků na pomoc.

"Můj manžel umí plavat, tak jsem mu řekla: Jen zachraň naše dítě a na mě nemysli. Co se se mnou stane, je vůle boží," popsala pro BBC jedna z přeživších Faith Peliesová, v náručí přitom chovala své zachráněné miminko. Jiná z místních dívek se slzami v očích líčila, jak ji zachránil její otec, který umí plavat, zatímco ona ne. Bylo to naprosté peklo, nic podobného jsme nikdy nezažili, shodují se obyvatelé Taclobanu.

Pomoc Červeného kříže

Červený kříž se podílel na evakuaci 125.000 lidí.  Zatím obdrželo materiální pomoc Červeného kříže celkem 14 tisíc rodin přímo v zasažených oblastech; v terénu působí několik tisíc členů a dobrovolníků ČK.

Na pomoc na Filipinách bylo z Pohotovostního fondu pomoci při katastrofách Červeným křížem uvolněno 10.400.000 Kč.

Na tuto pomoc může do 15.12.2013 přispět každý:

  • prostřednictvím sbírkového účtu ČČK

      č.ú. 222885/5500, var. s. 777,

  • on-line (platební kartou, PaySec, platebním systémem ČSOB, ERA)

   www.cervenykriz.eu v sekci Pomozte nám pomáhat > On-line příspěvek

Pomáhá i organizace Člověk v tísni:

Člověk v tísni z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni okamžitě uvolnil 500 000 korun na pomoc obětem katastrofy. Zároveň vysílá koordinační humanitární tým.

  • pomoct je možné přes veřejnou sbírku SOS Filipíny s číslem účtu 37893789/0300

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.