Lidovky.cz

Ústup? Ani o píď, hájil Chameneí íránská jaderná práva

USA

  11:58aktualizováno  12:12
TEHERÁN/ŽENEVA - Írán neustoupí ani o píď od svých jaderných práv, prohlásil ve svém středečním projevu íránský nejvyšší duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Týmu íránských vyjednavačů prý stanovil "jasné nepřekročitelné hranice". Dodal, že Írán usiluje o přátelství se všemi zeměmi světa, ale v případě napadení nezaváhá a "udeří agresora do tváře tak, že na to nikdy nezapomene".

Ajatolláh Alí Chameneí foto: Reuters

Chameneí vystoupil s projevem v den, kdy začíná další kolo rozhovorů Íránu a skupiny států 5+1 (stálí členové RB OSN a Německo) o íránském jaderném programu.

Írán nátlaku neustoupí, řekl ajatolláh

"Chceme mít přátelské vztahy se všemi státy, dokonce i se Spojenými státy. Nechováme nepřátelství vůči americkému národu. Je jako každý jiný na světě," citovala agentura Reuters z Chameneího projevu před zhruba 5000 příslušníky milicí basídž. Ti odpověděli na jeho slova voláním Smrt Americe! "Trváme na tom, že neustoupíme ani o píď od svých práv," prohlásil Chameneí. "(Vyjednávači) dostali instrukce, aby dodrželi určité limity," řekl Chameneí, který má hlavní slovo v zahraničněpolitických a jaderných záležitostech.

"Nesmějí se bát toho, co říká nepřítel," dodal ajatolláh a ve zjevné narážce na sankce uvalené USA, OSN a EU na Teherán řekl: "Mají v úmyslu stupňovat tlak na Írán. Íránci se ale před nikým neskloní pod tlakem."

VÍCE ZDE:

Minulé kolo jaderných rozhovorů velmocí s Íránem, které skončilo 9. listopadu, bylo dosud nejslibnější a čekalo se, že vyústí v dohodu. K jejímu uzavření nakonec ale nedošlo, podle tvrzení Teheránu proto, že se velmoci nemohly dohodnout mezi sebou. Šéf americké diplomacie John Kerry naopak připsal neúspěch Íránu, jehož vyjednávači prý návrh dohody na poslední chvíli odmítli.

Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem

Facka agresorovi

Předběžná dohoda podle dostupných informací nabízí Íránu zmírnění sankcí za určitá omezení v jeho jaderném programu. Ostře se proti ní staví Izrael, podle něhož by takové ujednání přineslo Teheránu jen výhody, zatímco by mohl pokračovat v údajné snaze o výrobu jaderných zbraní. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu odletěl do Ruska, kde bude jednat s prezidentem Vladimirem Putinem.

Rozhovor k tématu:

Naději na uzavření předběžné dohody velmocí s Íránem do konce týdne dnes vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Doufáme, že současné snahy budou korunovány úspěchem na setkání, které dnes začíná v Ženevě," řekl Lavrov podle agentury Reuters na tiskové konferenci v Moskvě.

Jaderné vyzbrojení Íránu představuje pro Izrael podle jeho nejvyšších představitelů existenční hrozbu. Izrael proto požaduje, aby se Írán úplně vzdal svého jaderného programu, a netají se tím, že je v případě nutnosti odhodlán i sám vojensky zasáhnout proti íránským jaderným zařízením.

"Udeříme agresora do tváře takovým způsobem, že na to nikdy nezapomene," pohrozil dnes Chameneí, aniž jmenoval konkrétně nějaký stát. Odsoudil však Izrael za jeho stálou prezentaci Íránu jako globální hrozby. Tou podle něj není Teherán, "ale tento nelegitimní režim, který se dosud ve světě postaral jen o zlost," řekl Chameneí.

Bílý dům odrazuje od dalších sankcí

Část amerických senátorů zvažuje zpřísnění sankcí proti Íránu, prezident Barack Obama je však proti. V úterý Senát osobně přesvědčoval o tom, aby se schválení dalšího sankčního balíku vyvarovali, nebo s ním přinejmenším posečkali.

Podle Obamova mluvčího Jaye Carneyho prezident senátory varoval, že pokud nebude s Teheránem dosaženo dohody, Írán bude dál pokračovat v programu obohacování uranu. K sankcím by podle Obamy měl Západ sáhnout až poté, co by Írán odmítl přijmout případnou dohodu či obcházel její ustanovení.

Šest senátorů podle agentury AP po setkání s Obamou zaslalo dopis ministru zahraničí Johnu Kerrymu, v němž případnou dohodu s Íránem zpochybňují. Žádají vládu, aby nepřistoupila na smlouvu "příliš velkorysou" či takovou, která by íránský jaderný program dostatečně neblokovala. Dopis podepsali i Obamovi spojenci, například senátoři za Demokratickou stranu Chuck Schumer nebo Bob Menendez.

Írán by podle signatářů dopisu neměl obohacovat uran a provozovat centrifugy v dosavadním množství. Podle některých kalkulací by na zmírnění sankcí, které by bylo součástí dohody se Západem, Írán vydělal až deset miliard dolarů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.