Lidovky.cz

Krejčíře jsme zatkli v národním zájmu, potvrdila jihoafrická policie

Svět

  11:57aktualizováno  13:00
JOHANNESBURG - Prezidentka jihoafrické policie Riah Phiyegaová potvrdila, že byl v JAR zatčen český podnikatel Radovan Krejčíř. Řekla, že police jedná v národním zájmu a že Krejčíře zatkla kvůli podezření z únosu a přípravy vraždy. Podle serveru Eyewitness News také prohlásila, že policie z bezpečnostních důvodů veřejnosti nesdělí místo, kde je Krejčíř zadržován.

Radovan Krejčíř foto: Reuters

Místo Krejčířova pobytu se dozví pouze jeho právní zástupci (více ČTĚTE ZDE). Phiyegaová jen sdělila, že z obav o jeho bezpečnost je nyní Krejčíř držen na zabezpečeném místě.

Policie Krejčíře zatkla v pátek v jeho sídle v Bedfordview a v sobotu o případu informovala na tiskové konferenci v Pretorii (více ČTĚTE ZDE). Phiyegaová na ní sdělila, že policie získala tento týden soudní zatykač a jednala velmi rychle. Spolupracuje prý také s Interpolem. Aktuální Krejčířovo zatčení je podle českých orgánů primárně záležitostí jihoafrických úřadů.

Radovan Krejčíř

"Veškeré informace, co jsou v médiích k jeho zadržení, jdou čistě jihoafrickou cestou," řekla ČTK mluvčí českého policejního prezidia Ivana Ježková.

Česká strana se nyní především snaží získat od Jihoafričanů potvrzení, že při výbuchu v Krejčířově obchodě v Johannesburgu zahynul i český občan Jan Charvát. Po tomto devětatřicetiletém muži totiž policie pátrá od loňského března, kdy nenastoupil do vězení. "Zatím jsme žádné sdělení v tomto ohledu nedostali. Může to být otázka dnů i týdnů, to nejsem schopná odhadnout," dodala Ježková.

číř půjde v pondělí před soud

KrejSpolu s Krejčířem byl prý zadržen i jeden z jeho spolupracovníků, jehož jméno ale Phiyegaová neřekla. Podle informací České televize je zadrženým Jihoafričan. Krejčíř bude podle policejní prezidentky předvolán v pondělí před soud v Albertonu, což je součást širšího Johannesburgu, a policie prý nechce, aby byl propuštěn na kauci. Podle tamních zákonů se o kauci zadrženého může jednat první pracovní den po zadržení, což je v Krejčířově případě pondělí.

Phiyegaová prohlásila, že zatčení souvisí s pokusem o únos a útok na jihoafrického muže v East Randu, který patří k Johannesburgu.

V jihoafrických sdělovacích prostředcích se už nějakou dobu spekuluje, že se Krejčíř chystal z JAR odjet. Česká televize uvedla, že podle zatím nepotvrzených zpráv je už Krejčířova rodina v Argentině. Krejčíř sám prý zřejmě mířil do Namibie.

Podsvětí a vraždy

Krejčíř je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy tam přicestoval s falešným pasem ze Seychel. České policii unikl v roce 2005 při domovní prohlídce. Sdělovací prostředky v JAR ho spojují s podsvětím a řadou vražd. Žádnou trestnou činnost mu ale zatím soudy neprokázaly.

V České republice byl Krejčíř nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik a úřady se už léta neúspěšně pokoušejí prosadit jeho vydání zpět do vlasti. Věc v poslední době zdrželo jednání o Krejčířově žádosti o azyl v JAR: ta byla sice zamítnuta, nyní se ale projednává Krejčířovo odvolání v této věci.

Krejčířovo jméno figuruje v JAR v řadě trestních kauz

  • Již tři roky úřady vyšetřují Krejčíře kvůli nedoplatkům na daních. Letos v červenci jihoafrický list City Press napsal, že Krejčíře čeká daňový výměr kolem sta milionů randů (téměř 200 milionů korun). Berní úřad (SARS) zjistil, že Krejčíř má v JAR majetek za zhruba 130 milionů randů (asi 260 milionů korun), i když na sebe zapsán téměř žádný nemá. SARS též odhalil, že firma Groep Twee Beleggings, registrovaná na jeho ženu Kateřinu, mu údajně sloužila v přesunu peněz, který využívali známí gangsteři jako zavražděný Lolly Jackson nebo drogový boss Glenn Agliotti.
  • Krejčíř v minulých letech čelil v JAR několika obviněním kvůli údajnému pojistnému podvodu a účasti na ozbrojené loupeži. Úřady ale nakonec obvinění v obou případech stáhly.
  • V jihoafrických médiích je Krejčíř spojován i s několika vraždami podnikatelů a lidí z podsvětí, s nimiž měl osobní či "podnikatelské" vztahy. Policie mu ale dosud nic neprokázala.
  • Krejčíř v JAR požádal o politický azyl. Místní úřady mu ho loni odmítly udělit, Krejčíř se ale proti tomuto rozhodnutí odvolal a nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.
  • V ČR byl Krejčíř loni nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Jihoafrický soud řešil žádost o jeho vydání již několikrát (ČR žádost předala v roce 2007); další stání se uskuteční 9. prosince.
  • Vývoj Krejčířova pobytu v JAR: - Do JAR přijel Krejčíř v roce 2007 na falešný pas ze Seychel poté, co české policii unikl v roce 2005 při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích u Prahy; tehdy byl obviněn v řadě kauz.
  • V březnu 2011 podnikla policie razii v Krejčířově domě v Johannesburgu, kde našla seznam lidí údajně určených k likvidaci. Mezi nimi byl i šéf místního podsvětí Cyril Beeka, jenž byl krátce předtím zastřelen. Po jeho rodině Krejčíř vymáhá 480.000 randů (asi 1,2 milionu Kč) za svůj údajný podíl ve firmě CDS.
  • V březnu 2011 policie zadržela Krejčíře kvůli podezření z pojišťovacího podvodu. Podle vyšetřovatelů předstíral rakovinu močového měchýře a pojišťovně tak způsobil škodu asi 4,5 milionu randů (zhruba 11 milionů Kč). Soud podnikatele propustil na kauci a v dubnu 2012 bylo obvinění z podvodu dočasně staženo.
  • V únoru 2012 byl Krejčíř zatčen kvůli podezření z účasti na ozbrojené loupeži v obchodě s elektronikou v Pretorii ve snaze vymáhat dlužné peníze. V říjnu 2012 bylo obvinění vůči němu staženo.
  • 12. listopadu 2013 zahynuli při výbuchu v jeho podniku Money Point v Johannesburgu dva údajní společníci Krejčíře - uprchlý český podnikatel Jan Charvát a Jihoafričan Ronny Bvuma. Podle jedné z verzí měl být terčem bombového útoku sám Krejčíř v odplatě za předchozí vraždy zosnované možná právě jím. Krejčíř později připustil, že se ho v JAR snaží zabít, prý ale netuší, kdo.
  • 15. listopadu 2013 - Jihoafrické úřady obstavily veškerý majetek Krejčíře. Jihoafrickému státu prý dluží 59 milionů randů (asi 117 milionů korun).
  • 17. listopadu 2013 - Jihoafrický list Sunday Times přinesl informace údajného nájemného zabijáka, podle kterého chtěl Krejčíř v dubnu 2009 zlikvidovat svého rivala v Praze. Tento muž měl vraždu provést.
  • 18. listopadu 2013 - V JAR začal soud se spolupracovníkem Krejčíře, kterým je bulharský obchodník Ivan Savov. Jihoafrický soud 22. listopadu zamítl žádost o jeho propuštění na kauci.
  • 22. listopadu 2013 - Krejčíře v JAR zadržela policie, vyšetřovatelé ho viní z pokusu o vraždu a z únosu.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.