Lidovky.cz

Německo bude mít velkou koalici. Merkelová se dohodla s SPD

Svět

  7:00aktualizováno  11:40
BERLÍN - Špičky německých konzervativců (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) dospěly v noci na středu k dohodě umožňující vznik vlády velké koalice. Během více než sedmnáctihodinového jednání se podařilo dosáhnout shody v nejdůležitějších otázkách včetně minimální mzdy, dvojího občanství či růstu důchodů, informovala tisková agentura DPA.

Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání o vytvoření vládní koalice foto: Reuters

Smlouva obsahuje bez větších podrobností i závazek schválit příští rok kontroverzní zpoplatnění německých dálnic pro zahraniční osobní auta. Dohodu veřejnosti strany představí dnes v poledne, schválit ji ale ještě musí členové SPD ve vnitrostranickém referendu.

Body dohody

V otázce dálničního mýtného se strany dohodly, že příslušný zákon bude schválen v roce 2014 za předpokladu, že toto opatření bude v souladu s evropským právem a zatíží pouze cizince, tedy i Čechy, a nikoli německé řidiče. Zatímco bavorská CSU, která tento požadavek prosazovala, považuje zakotvení mýtného pro zahraniční motoristy do koaliční smlouvy za úspěch, CDU a SPD interpretují tuto formulaci pouze jako zkušební návrh, poznamenala DPA.

Minimální mzda by podle dohody měla od roku 2015 činit 8,50 eura (232 Kč) na hodinu s možností přechodného období do roku 2017, po které se tarifní partneři budou moci domluvit i na nižších hodinových odměnách. SPD se podařilo prosadit svůj požadavek plošného zavedení nejnižšího výdělku, zatímco Merkelová se snažila prosadit rozdílnou výši podle typu zaměstnání a regionu.

CSU přestala blokovat nárok na dvojí občanství. Na něj by podle návrhu smlouvy měli mít právo lidé z přistěhovaleckých rodin, kteří se narodili v Německu a až dosud se museli do 23 let rozhodnout pouze pro jeden pas. Imigranti ze zahraničí se ale budou muset svého starého pasu vzdát.

ČTĚTE TAKÉ:

SPD se podařilo prosadit také růst některých důchodů - měly by z toho profitovat například matky, kterým se v penzijním systému více zhodnotí čas strávený výchovou dětí. Na důchodech si polepší také lidé, kteří měli nízké příjmy - od roku 2017 budou pobírat až 850 eur (23.200 Kč) měsíčně.

Ke kompromisu dospělo vyjednávání v otázce energie z obnovitelných zdrojů. Zatímco SPD požadovala, aby podíl zelené elektřiny na německé spotřebě do roku 2030 činil 75 procent, konzervativci chtěli 50 až 55 procent. Dohodnutá varianta počítá s 55 až 60 procenty.

CDU/CSU a SPD se ve smlouvě rovněž zavazují, že od roku 2015 nebude jejich vláda dělat žádné nové dluhy. Současně se do roku 2017 dohodly na investičních projektech za 23 miliard eur (629 miliard Kč) především do vysokých škol, vědy a dopravní infrastruktury. Konzervativci přitom tvrdili, že investiční výdaje nad 15 miliard nebudou možné bez nového zadlužování nebo zvyšování daní, s nímž ale smlouva nepočítá.

Její konečný návrh představí dnes ve 12:00 SEČ předsedové stran Angela Merkelová (CDU), Sigmar Gabriel (SPD) a Horst Seehofer (CSU). O čtvrt hodiny dříve dokument podepíší spolu s lídry parlamentních frakcí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.