Lidovky.cz

Stíhání v kauze WikiLeaks? Assange je v bezpečí, slibuje Washington

Afghánistán

  15:41
Právníci zastupující americkou vládu v kauze WikiLeaks tvrdí, že zakladatele serveru Juliana Assange nehodlají trestně stíhat. Assange, který se už před rok ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně, totiž kontroverzní materiály neukradl, ale pouze zveřejnil, a USA by tak musely stíhat i všechny novináře, kteří je publikovali po něm.

Julian Assange foto: REUTERS/Sunshine Press

Stíhání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange americkou justicí je nepravděpodobné. Právníci zastupující americkou vládu to pod podmínkou anonymity uvedli v rozhovoru pro list The Washington Post. Přestože finální verdikt ministerstva spravedlnosti ještě nepadl, je zde jen velmi malá šance, že by Assange stanul před soudem za zveřejnění amerických diplomatických depeší a dokumentů o vojenské strategii USA v Afghánistánu a Iráku.

Spojené státy by totiž musely vznést obvinění také vůči všem médiím, která depeše zveřejnila. Stíhání by se v takovém případě nevyhnul deník The New York Times nebo právě The Washington Post, s jehož reportéry advokáti mluvili.

ČTĚTE TAKÉ:

Assange tajné dokumenty neukradl, ale jen zveřejnil

Právníci poukazují na fakt, že Assange tajné dokumenty sám nezískal, ale pouze uveřejnil. Zakladateli WikiLeaks citlivé materiály předal v letech 2009 až 2010 americký vojín Bradley Manning v době, kdy sloužil v Iráku jako zpravodajský analytik. Koncem srpna za to dostal 35 let vězení (více čtěte ZDE).

Podobně jako po Manningovi pase americká justice také po Edwardu Snowdenovi, který vyzradili tajné informace o aktivitách rozvědky NSA. Snowden před stíháním prchnul koncem června přes Hongkong do Ruska, kde později získal roční azyl.

Assange se ovšem nachází v mnohem komplikovanější situaci než Snowden. Už přes rok se skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, protože ve Švédsku čelí obvinění ze sexuálního obtěžování a Velká Británie už rozhodla o jeho vydání. Assange tvrdí, že obvinění je vykonstruované a Švédsko ho může vydat do Spojených států, které ho hodlají potrestat za zveřejnění tajných dokumentů. Washington veškerá nařčení ze zosnování fingovaného obvinění odmítá.

Julian Assange

Ministerstvo spravedlnosti mlčí

Assangovi blízcí zprávám, že Assangovi v USA už stíhání nehrozí, nevěří. "Zdrojem této zprávy jsou anonymní představitelé, u nichž není jasné, jak blízko celému případu stojí ani jaká je jejich motivace," napsal server WikiLeaks na své oficiální facebookové stránce.

"Formální postoj amerického ministerstva spravedlnosti je takový, že vyšetřování pokračuje," rozvádí tyto domněnky dál jeden z představitelů WikiLeaks ve svém prohlášení.

Žádného oficiálního stanoviska ministerstva spravedlnosti se se navíc nedostalo ani právníkům zastupujícím Assange. "Opakovaně jsme žádali ministerstvo spravedlnosti, aby nám sdělilo, v jakém stavu se nachází vyšetřování pana Assange. Oni tak ale odmítli učinit," namítal v rozhovoru pro The Washington Post advokát Barry J. Pollack. "Žádným způsobem nás neinformovali, že by vyšetřování měli uzavřít, ani že by se rozhodli nevznést obvinění," dodal. Ministerstvo spravedlnosti se k celé záležitosti pro americký list odmítlo vyjádřit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.