Lidovky.cz

Kyjev hostí summit OBSE. A protestuje dál, mrazu navzdory

Evropa

  10:29
KYJEV - Ve stínu protivládních demonstrací začal ve čtvrtek v Kyjevě dvoudenní summit ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). V ulicích města zůstávají tisíce nespokojených Ukrajinců a dál požadují pád vlády - navzdory mrazivému počasí, neúspěchu hlasování o důvěře i vládním slibům, že sblížování s EU ještě není konec.

Protivládní demonstrace v Kyjevě pokračují foto: Reuters

"Patříme do Evropy, nejsme Rusko," prohlásila jedenadvacetiletá Marijana, která se v noci na dnešek s kamarády zúčastnila demonstrace na náměstí Nezávislosti. Až do rána však nezůstala, domů se vydala po půlnoci posledním metrem. "Mám i jiné povinnosti, ale další večer přijdu zase," vysvětlila.

Podobě jako Marijana, která v Kyjevě studuje na konzervatoři, se protestů alespoň několik hodin denně účastní tisíce dalších lidí. Svědčí o tom situace ve stanici metra pod náměstím, kde na poslední spoje po půlnoci čekaly davy lidí.

Na náměstí Nezávislosti není složité se ze širšího centra Kyjeva dostat. Díky dunění reproduktorů, ze kterých se ozývají projevy opozičních lídrů a vystoupení hudebníků, na něj i bez mapy snadno trefí turisté dosud metropolí na Dněpru nepolíbení.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Nas bahato

Samotné náměstí je obehnáno hradbou z palet, plechů, popelnic, mobilních plotů a různého harampádí, které sem protestující nanosili. Před jednou z bran skrz barikády je na dlažbě ze samolepek vylepen obří nápis "nas bahato" (je nás mnoho). To demonstrantům připomněl i jeden z řečníků, který v přestávce hudebního vystoupení opakovaně prohlašoval, že "nás jsou miliony".

Heslo "nas bahato" je také odkazem na takzvanou oranžovou revoluci, která na Ukrajině v roce 2004 vynesla k moci prozápadní reformátory, pozdějšího prezidenta Viktora Juščenka a nyní vězněnou expremiérku Juliji Tymošenkovou. V neoficiální hymně revoluce totiž rapová skupina GreenJolly zpívá o tom, že nespokojence se starými pořádky není možné porazit, neboť je jich mnoho.

O demonstranty se starají desítky dobrovolníků, kteří ve stáncích či u provizorně zřízených pultů rozdávají jídlo, horký čaj i oblečení. Další dobrovolníci občerstvení roznáší mezi protestujícími. Každý večer zde vypomáhá i pětadvacetiletá Marija. "Nejsou zde jen studenti, já přes den chodím do práce a pak jdu sem," řekla.

Na ulici je zima: rozdávání teplého oblečení demonstrantům

Opoziční demonstranti v Kyjevě si na ulici připravují jídlo

Ne vše je ale pro demonstranty zadarmo. Ti, kteří se nespokojí s rozdávaným čajem, si mohou přímo v srdci stanového městečka koupit pivo, mimo jiné i české. Krámek s alkoholem a cigaretami kvůli protestům nezavřel a podle postávajících zákazníků se mu to zřejmě vyplatilo. Za pět hřiven (asi 12 korun) je k zakoupení káva z pojízdných prodejen a u průchodů barikádami postávají prodavači s ukrajinskými vlaječkami a různými blikátky. Za vlaječku si jeden z nich na anglický dotaz na cenu řekl 30 hřiven (74 korun), na pokus o smlouvání se nijak přívětivě nedíval.

Situace v centru metropole se po sobotním tvrdém policejním zákroku proti demonstrantům uklidnila, v noci na dnešek bylo v ulicích vidět jen několik policistů. Ministr vnitra Vitalij Zacharčenko navíc ve středu bezpečnostním sborům zakázal opětovně použít násilí.

Summit OBSE

Do Kyjeva se ve čvrtek na dvoudenní summit sjeli ministři zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Setkání se nakonec osobně účastní i ministři ze zemí Evropské unie, ačkoli řada představitelů po víkendovém tvrdém zákroku proti demonstrantům v centru Kyjeva zpochybňovala vhodnost ukrajinské metropole jako místa konání. Na schůzku přicestoval i polský šéf diplomacie Radoslaw Sikorski, který patřil k nejhlasitějším kritikům. Česko zastupuje ministr zahraničí v demisi Jan Kohout.

VŠE O SOUČASNÉ SITUACI NA UKRAJINĚ:

Protesty na Majdanu (neboli náměstí Nezávislosti)

Do Kyjeva ale nepřijel americký ministr John Kerry, který se oficiálně omluvil kvůli "nabitému programu". Spekuluje se, že skutečným důvodem je listopadové rozhodnutí kyjevské vlády pozastavit integrační proces s Evropskou unií. Kerryho na schůzce OBSE zastupuje jeho náměstkyně pro evropské záležitosti Victoria Nulandová.

Několik demonstrantů čekalo na ministerské delegace na příjezdové cestě u kongresového centra, kde se schůzka koná. Na transparentech žádali, aby skončily "masakry lidí" a aby politici "zastavili diktaturu".

Ukrajinský premiér Mykola Azarov v úvodu schůzky podle stanice BBC ujistil, že "dočasná pauza" v podepsání dohody o přidružení k Evropské unií je dána "výlučně ekonomickými potížemi" země. Tvrdil také, že kvůli demonstracím v Kyjevě chybějí peníze na důchody, mzdy, sociální dávky, na podporu bydlení a nemocnic.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.