Lidovky.cz

Skotsko hlásí první oběť orkánu Xaver. Bouře ohrožuje i Česko

Svět

  13:34aktualizováno  16:50
BERLÍN/KODAŇ - Na severní Evropu udeřila mohutná bouře Xaver. Ve Skotsku zavinila smrtelnou dopravní nehodu a přerušila dodávky elektřiny pro desetitisíce lidí. Vichr o síle orkánu tam dosáhl rekordní rychlosti 229 kilometrů za hodinu. Kromě Británie bouře ohrožuje Skandinávii a Německo a může zasáhnout i Česko, varují meteorologové.

Silné poryvy větru dosáhly rekordní rychlosti 229 kilometrů za hodinu foto: Reuters

Agentura AP uvedla, že ve Skotsku byly přerušeny dodávky elektřiny až do 100 000 domácností, zcela byla zastavena železniční doprava a odvolána byla řada letů. Na skotské vysočině naměřili nebývale silný vichr dosahující v nárazech rychlosti 229 kilometrů v hodině a extrémní počasí si vyžádalo uzavření množství skotských silnic a mostů. Při dopravní nehodě západně od Edinburghu zahynul řidič kamionu a čtyři lidé utrpěli zranění, když zde vichr převrátil nákladní vozidlo na několik aut. Centrální vlakové nádraží ve městě Glasgow muselo být dnes evakuováno, když trosky prorazily sklo ve střeše nádražní budovy.

Spadlý strom v německé vesnici Sankt Peter Ording u Severního moře

Orkán Xaver podle předpovědi dorazí na evropský kontinent z Grónska přes Britské ostrovy a jižní cíp Skandinávie v noci na pátek. Český hydrometeorologický ústav proto vydal od čtvrteční 17. hodiny výstrahu po celém území před silným větrem. Ve vyšších polohách pak i varování před sněhovými jazyky a závějemi. Platit má až do sobotního poledne.

Ve čtvrtek orkán silně zasáhl zejména Severní Irsko, Skotsko a severní část Anglie. Odtud pak postupuje přes Nizozemsko, Dánsko a severní Německo dál na východ. Polsko a Německo už vydaly nejvyšší varování před silným větrem.

Trhá dráty, převrací auta

Ve Skotsku je momentálně na sto tisíc domácností bez proudu. V Severním Irsku jich dopoledne bylo na čtyři a půl tisíce. Výpadky elektřiny nejsou vyloučeny ani v dalších zemích, kterými se orkán v příštích hodinách prožene.

Evropa si stále pamatuje na říjnovou bouři St. Jude, která stovky tisíc domácností odstřihla od elektřiny. O život tehdy také přišlo 16 lidí. Na vině byly nejčastěji padající stromy.

VÍCE ZDE:

Podle posledních informací si orkán Xaver vyžádal už jednu lidskou oběť. Západně od Edinburghu zahynul řidič kamionu, který silný vichr převrátil na několik aut. Další čtyři lidé utrpěli zranění.

Dva námořníci také kvůli velmi silnému větru spadli přes palubu do moře u Švédska. Uvedl to spolupracovník České televize v Malmö. Záchranáři po nich pátrají, ale jelikož na sobě neměli záchrannou vestu, je jejich naděje na přežití v rozbouřených vodách velmi malá.

Rozbouřené moře u německého přístavního města Cuxhaven

S potížemi se také potýkalo dopravní letadlo společnosti Easyjet, které muselo být kvůli silným poryvům větru odkloněno ze své původní destinace ve skotském Edinburghu. Když stroj přistával v anglickém Newcastlu, udeřil do něj blesk. Nikdo ovšem nebyl při incidentu zraněn a letadlo nakonec bezpečně dosedlo na ranvej.

Povodně a desetimetrové vlny

Britské úřady na východním pobřeží Anglie se připravují na nejhorší. Orkán Xaver by mohl přinést vůbec nejvyšší přílivové vlny v těchto oblastech za posledních 30 let. Očekává se, že v následujících 24 hodinách voda zaplaví na tři tisíce pozemků, informovala stanice BBC. V pobřežních oblastech se proto vztyčují protipovodňové bariéry.

Ve čtvrtek v noci bude kvůli vysoké vodě také zdvižena zábrana na Temži určená k ochraně Londýna. Unikátní protipovodňovou bariéru Oosterscheldekering zvedlo podle agentury AP poprvé od roku 2007 i nízko položené Nizozemsko.

Na severu Německa mohou podle předpovědi přílivové vlny dosáhnout až deseti metrů.

Rozbouřené moře v Severním Irsku

Omezená doprava, vlaky z a do Prahy nemusí vůbec vyjet

Řada leteckých i pozemních spojů byla kvůli orkánu Xaver preventivně zrušena. Omezení se dotknou zejména britských a německých linek. Řadu letů zrušila letiště na Britských ostrovech. Část letadel tak nevzlétne například ze skotského Glasgow, Edinburghu nebo Aberdeenu. Cestující na dalších ostrovních letištích se musí počítat se zpožděním svých spojů.

Na pražském letišti zatím žádná zvláštní opatření kvůli počasí nejsou, potvrdila Marika Janoušková z tiskového odboru letiště.

Trajektové společnosti již zrušily některé linky na německé ostrůvky ležící v Severním moři, podobně jako byl zrušen spoj na dánský ostrov Bornholm v Baltském moři.

Vlaky již nyní nejezdí ve Skotsku a východní části Anglie. Centrální vlakové nádraží ve skotském Glasgow navíc muselo být evakuováno, když větrem hnané trosky prorazily sklo ve střeše nádražní budovy.

Německé Deutsche Bahn varují cestující, aby se dopravě vlakem do severních částí země pokud možno vyhnuli. Omezení se dotknou hlavně nočních spojů z a do Kodaně, Amsterdamu, Varšavy a Prahy. Vlaky, které standardně projíždějí železničními uzly Hamburk a Hannover, nemusí kvůli možným uzavírkám trati nakonec vůbec vyjet, varují Deutsche Bahn na svém webu.

Spadlý strom v německé vesnici Sankt Peter Ording u Severního moře

S omezeními se potýkají také dánské nebo švédské železnice. V jihošvédském kraji Skane od čtvrtečního rána nefungují vůbec žádné vlakové spoje. Pokud bude bouře hodně silná, mohl by podle dánské tiskové agentury Ritzau být uzavřen i most přes úžinu Öresund, který spojuje Dánsko a Švédsko. Běsnění živlu zřejmě nebude ušetřena ani dánská metropole Kodaň.

Úřady rovněž vyzvaly občany v rizikových oblastech, aby během bouře nevycházeli z domu a i po jejím odchodu se vyhýbali lesům.

Podle meteorologů by se měl orkán utišit o víkendu. Zanechá však za sebou dočasně chladnější počasí, na některých místech doprovázené sněžením.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.