Lidovky.cz

Státní smutek. JAR uctí Mandelovu památku, přijede Obama i Clinton

Evropa

  7:37aktualizováno  17:16
PRETORIA - V kostelech, synagogách i mešitách dnes Jihoafričané vzpomínají na svého bývalého prezidenta Nelsona Mandelu, který ve čtvrtek zemřel ve věku 95 let. Den "modliteb a rozjímání" zahajuje smuteční týden, který vyvrcholí příští neděli státním pohřbem legendárního bojovníka proti apartheidu.

Celostátní den smutku, který má podle vlády být ve znamení "modliteb a rozjímání", zahájí smuteční týden. foto: Reuters

  Vzpomínková shromáždění se o víkendu konala po celém světě, mimo jiné v Londýně pod vedením arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho.

Pietní akce jsou plánovány i na celý následující týden. V pondělí uctí zesnulého nositele Nobelovy ceny za mír jihoafrický parlament na mimořádném zasedání, v úterý se uskuteční veřejná pieta na fotbalovém stadionu v Johannesburgu, od středy do pátku bude Mandelovo tělo vystaveno v sídle vlády v Pretorii a v sobotu vojáci ostatky letecky přepraví do města Mthatha nedaleko vesnice Qunu. V Qunu Mandela vyrůstal a přál si zde být pohřben.

Úterní piety v Johannesburgu se zúčastní hosté z celého světa, přijede mimo jiné americký prezident Barack Obama provázený svými předchůdci v úřadu Georgem Bushem mladším, Billem Clintonem a Jimmy Carterem. Očekáváni jsou i prezident Evropské unie Herman Van Rompuy, generální tajemník OSN Pan Ki-mun, francouzský prezident François Hollande či německý prezident Joachim Gauck.

Obama se zúčastní veřejné piety za Mandelu

 Česko bude na úterním setkání zastupovat ministr zahraničí Jan Kohout. Česká účast přitom o víkendu vyvolala pozornost nejen v Česku, ale i v řadě zemí světa, když média informovala o náhodné nahrávce výroků šéfa vlády Jiřího Rusnoka. Premiér v soukromém rozhovoru ve sněmovně s využitím vulgarismů prohlašoval, že se mu na pohřeb nechce jet. Rusnok se později za svá slova omluvil.

VELKÁ FOTOGALERIE

Nelson Mandela oficiálně oznamuje svůj ústup z veřejného života

Od Mandelova čtvrtečního skonu se po celé JAR konají spontánní vzpomínkové akce, lidé zapalují svíčky například před jeho rezidencí v Johannesburgu a před jeho bývalým domem v Sowetu, vzpomínají na něj i obyvatelé velkého johannesburského slumu Diepsloot.

"Vedle toho, že držíme smutek, bychom měli také z plna hrdla zpívat, tančit a dělat cokoli chceme, abychom oslavili život tohoto výjimečného revolucionáře," prohlásil na dnešní bohoslužbě nynější jihoafrická prezident Jacob Zuma. Podobně jako Zuma hovoří i ostatní Jihoafričané, kteří piety označují za oslavu Mandelova života.

ČTĚTE VÍCE:

 Pro mnoho lidí je ale chvála Mandely spojena s obavami o budoucnost, upozornil list The New York Times. Ve velkém slumu Diepsloot severně od centra Johannesburgu, kde tisíce Jihoafričanů i přistěhovalců žijí v boudách bez vody a často bez elektřiny, se lidé k modlitbám za Mandelu shromáždili v kostelech postavených z plechu, pod stromy a na polích.

Podle amerického listu se mnoho přistěhovalců v Diepslootu bojí, že nyní budou zranitelnější při xenofobních útocích, kterých zde kvůli rostoucí chudobě a zločinnosti v posledních letech přibylo.

Během celého týdne smutku budou v JAR vlajky na půl žerdi. Po celé zemi budou k dispozici kondolenční knihy, jejich elektronické verze budou i na internetu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.