Lidovky.cz

Konec protestů v Thajsku? Premiérka navrhuje referendum

Svět

  11:45
BANGKOK - Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová, která v poslední době čelí velkým demonstracím a výzvám k odstoupení, dnes navrhla, aby o osudu její vlády rozhodlo referendum. Podle agentury Reuters přitom slíbila, že skutečně rezignuje, pokud lid toto přání vyjádří.

Protivládní demonstrant sedí na pytlech s pískem před policejní barikádou foto: Reuters

Na druhé straně hlavní opoziční formace, Demokratická strana (DP), dnes podle agentury AP oznámila, že odvolává z parlamentu své poslance. Šinavatrová návrh na uspořádání referenda přednesla před pondělní velkou protestní akcí, kterou chystají odpůrci vlády jako rozhodující tlak na premiérku, aby podala demisi.

Stoupenci opozice demonstrují v ulicích hlavního města Bangkoku už několik týdnů. Jejich cílem je sesadit Šinavatrovou a zabránit vlivu, který údajně na vládu stále má její bratr, bývalý premiér Tchaksin Šinavatra, byť žije v zahraničí.

Beztrestné zneužití moci?

Protesty odstartoval návrh zákona o politické amnestii, díky níž by se mohl Šinavatra do vlasti beztrestně vrátit. Tohoto miliardáře svrhl v roce 2006 vojenský převrat; od roku 2008 žije v zahraničí, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci. Odtamtud podle opozice řídí kabinet své sestry.

ČTĚTE VÍCE:

Šinavatrová v dnešním televizním prohlášení uvedla, že vláda se snaží najít cestu k ukončení konfliktu. "Měli bychom uspořádat referendum, aby lidé rozhodli o tom, co máme udělat," řekla.

Mluvčí hlavní opoziční síly, Demokratické strany, dnes agentuře AP sdělil, že DP odvolává z parlamentu všechny své členy. Tento krok zdůvodnil tím, že strana nemůže pracovat v zákonodárném sboru, který "už lid nepřijímá".

"Chci vyslechnout protetestující"

Vůdce protestů Sutchep Tchaugsuban si je ale vědom toho, že by premiérka případné předčasné volby vyhrála. Naléhá proto na vytvoření jakési "národní rady" složené z "dobrých lidí", která by kabinet nahradila.

Premiérka tuto myšlenku ale odmítla jako neústavní a nedemokratickou. Svůj návrh na všelidové hlasování nijak nespecifikovala, ovšem zdůraznila, že je v souladu s ústavou.

"Chci vyslechnout návrhy protestujících. Nelpím na své funkci," uvedla v prohlášení. "Jsem připravena odstoupit a rozpustit parlament, pokud je to skutečně to, co thajský lid chce," dodala.

Při srážkách s policií, které doprovázely dosavadní protesty, přišlo o život devět lidí a 289 utrpělo zranění. Nicméně vláda podle Reuters proti demonstrantům nepoužila nepřiměřenou sílu. Šinavatrová v sobotu novinářům řekla, že policie bude postupovat zdrženlivě, jestliže se lidé pokusí obsadit státní budovy, včetně jejího vládního úřadu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.