Lidovky.cz

Bahrajn pohrdá lidskými právy. Mučí děti, tvrdí Amnesty International

Svět

  10:32
MANÁMA - Organizace na obranu lidských práv Amnesty International obvinila úřady v Bahrajnu z mučení dětí zatčených během nepokojů, které od roku 2011 zmítají touto zemí u Perského zálivu. V uplynulých dvou letech byly desítky zadržených dětí bity a mučeny a některé byly k doznání přinuceny pod pohrůžkou znásilnění, uvádí zpráva AI.

Protivládní protesty v Bahrajnu foto: Reuters

"Zatýkáním a vězněním nezletilých podezřelých projevují úřady v Bahrajnu zjevné pohrdání svými mezinárodními závazky v oblasti lidských práv," tvrdí ve zprávě zástupce šéfa Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku Saíd Bumadúa.

"Všechny děti mladší 18 let, u nichž se neprokázalo spáchání trestného činu, musejí být okamžitě propuštěny," žádá Bumadúa a vyzývá úřady v Manámě, aby prošetřily "veškerá obvinění z mučení a zneužívání" zadržených mladistvých.

Podle AI bylo nejméně 110 dětí ve věku od 16 do 18 let drženo v věznici pro dospělé Dry Dock v době, kdy byly vyšetřovány nebo souzeny za účast na demonstracích.

Pod rouškou noci

Odsouzené děti mladší 15 let, zadržované v zařízení pro mladistvé, se podle zprávy AI stávají oběťmi zneužívání v noci. Sociální pracovníci totiž působí v zařízení jen přes den, zatímco večer předávají děti policejnímu dozoru.

Amnesty International v prohlášení poukazuje na fakt, že Bahrajn je signatářem Úmluvy OSN o právech dítěte (UNCRC), a zdůrazňuje, že tato konvence výslovně zakazuje mučení nebo jakékoliv jiné kruté, nelidské a ponižující zacházení.

"Ticho zabíjí demokracii". Protivládní protesty v Bahrajnu

Bahrajnský vládnoucí režim čelí od února 2011 protestním akcím, při nichž podle opozice zahynulo 89 lidí. Stojí za nimi většinoví šíité, kteří si chtějí touto cestou vymoci větší podíl na politickém rozhodování v království, v němž vládne sunnitská dynastie Chalífů. Opozice také žádá demokratické reformy, především vznik konstituční monarchie s premiérem, který by vzešel z řad parlamentní většiny.

Bahrajnské vedení vystavené neustávajícím protestům letos v létě zpřísnilo tresty pro organizátory demonstrací a zavedlo trest smrti nebo doživotního vězení v případě, že si takové akce vyžádají mrtvé nebo zraněné. Zakázány byly také demonstrace v metropoli Manámě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.