Lidovky.cz

Syrské bojové chemikálie zničíme na moři, oznámila OPCW

Svět

  15:34aktualizováno  16:42
HAAG - Chemické zbraně budou za přispění řady zemí odvezeny ze Sýrie zmítané občanskou válkou a zlikvidovány na moři. Konečný plán zničení chemických látek ze syrského arzenálu podle agentury DPA předložila v Haagu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Souhlas s ním musí ještě dát výkonný výbor OPCW a Rada bezpečnosti OSN.

Generální ředitel OPCW Ahmet Üzümcü foto: Reuters

Celkem musí být ze Sýrie vyvezeno kolem 1300 tun chemických bojových látek, asi 500 tun těch nejtoxičtějších ještě do konce letošního roku. Z 12 skladišť v Sýrii mají být na ruských nákladních autech přepraveny do syrského přístavu Latákíja, cituje z dokumentu agentura DPA. Na transport budou dohlížet americké satelity a čínské kontrolní kamery.

V Latákíji mají být chemikálie naloženy na dánské a norské lodě, které je v doprovodu vojenské eskorty skandinávských zemí převezou do zatím neznámého přístavu v Itálii. Tam budou přeloženy na plavidlo amerického vojenského námořnictva Cape Ray, které zajistí jejich likvidaci na moři. Nejnebezpečnější bojové látky, mezi nimi sarin a hořčičný plyn, budou neutralizovány štěpením vodou.

VÍCE ZDE:

Situaci komplikují boje

Velké riziko pro operaci, k níž logistickou a finanční podporu závazně přislíbilo prozatím 19 zemí, představuje bezpečnostní situace v Sýrii. Za bezpečnost a ochranu transportu v oblasti bojů bude odpovědné syrské vedení, řekl členům výkonného výboru generální ředitel OPCW Ahmet Üzümcü. Přípravy na operaci ovšem podle něj komplikují pokračující boje v Sýrii. Harmonogram přijatý RB OSN je v ohrožení, varoval šéf OPCW. "Možnost určitého zdržení nelze vyloučit," prohlásil.

Podle rezoluce RB OSN mají být nejtoxičtější chemické zbraně vyvezeny ze Sýrie do 31. prosince a zničeny do 31. března příštího roku. Zbývajících zhruba 800 tun chemikálií pak má být zlikvidováno do poloviny příštího roku v průmyslových zařízeních.

Stále neznámý viník

V rámci ozbrojeného konfliktu v Sýrii byly chemické zbraně použity na pěti ze sedmi prověřovaných míst, uvedli inspektoři OSN ve zprávě, kterou minulý čtvrtek předali v New Yorku šéfovi OSN Pan Ki-munovi. Zpráva neuvádí, kdo tyto zbraně hromadného ničení použil.

Oběti chemického útoku na předměstí Damašku

Dokument hovoří o důkazech a věrohodných informacích ohledně použití chemických zbraní při útoku 21. srpna v Ghútě u Damašku, což inspektoři uvedli již v září. Byl tam nasazen sarin a zahynulo několik set lidí. Sýrii kvůli tomu hrozil odvetný útok, jemuž se vyhnula tím, že přistoupila na zničení svého chemického arzenálu.

Likvidaci syrského chemického arzenálu zajišťuje Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která letos dostala Nobelovu cenu za mír. Do zvláštního fondu na financování této operace přispělo dosud 14 států částkou zhruba 9,8 milionu eur (asi 271,5 milionu Kč). Japonsko výhledově přislíbilo dalších 15 milionů dolarů (zhruba 302 milionů Kč) pro OSN a pro OPCW.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.