Lidovky.cz

Putin omilostní Chodorkovského. Ten se ho o to prý neprosil

Svět

  15:09aktualizováno  15:46
MOSKVA - Vladimir Putin ve čtvrtek oznámil, že hodlá vbrzku udělit milost bývalému ropnému magnátovi Michailu Chodorkovskému. Ruský prezident na tiskové konferenci v Moskvě uvedl, že vyhoví žádosti odsouzeného. Poznamenal rovněž, že nevidí smysl v nějakém třetím procesu, který se údajně připravuje. Na Putinovo oznámení nečekaně rychle zareagovala burza růstem ruských akcií.

Michail Chodorkovskij foto: Reuters

Advokáti Chodorkovského tvrdí, že jejich klient o milost nežádal, což však prezidentovi nebrání, aby ji udělil. Chodorkovskému zbývá osm měsíců do odpykání téměř jedenáctiletého trestu vězení za daňové úniky, praní peněz a údajné krádeže ropy. Opozice však někdejšího mocného podnikatele vnímá jako vězně Kremlu, kterému se znelíbil svými politickými ambicemi.

Podle prezidentské kanceláře Chodorkovskij zdůvodnil svou žádost o milost onemocněním matky. Marina Chodorkovská novinářům řekla, že o žádosti svého syna nic neví, pokud ji ale Putinovi poslal, jeho rozhodnutí podporuje. "Pokud hlava státu cosi prohlásila, pak se to nepochybně stane," řekla o ohlášeném omilostnění syna.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Nový rok doma

Podle ruských právních expertů lze očekávat, že Chodorkovskij vyjde na svobodu v příštích dnech, oslavovat Nový rok by prý mohl už doma. "Žádné zvláštní úkony nejsou zapotřebí. Vyjde prostě dekret o amnestii a člověk je na svobodě. Prezident projevil svou vůli, jeho rozhodnutí nabývá platnosti okamžitě," sdělil novinářům Chodorkovského advokát Vadim Kljuvgant.

Obhájce potvrdil, že Putin může Chodorkovského amnestovat i bez žádosti o milost. Kljuvgant řekl, že jeho mandant žádnou takovou žádost nepodal, nevyloučil ale, že to za něj učinil někdo jiný. Během deseti let, které bývalý miliardář strávil ve vězení, o jeho osvobození hlavu státu žádalo mnoho lidí, řekl advokát.

"Máme dopis s jeho podpisem," odpověděl na dotaz novinářů ohledně žádosti o milost mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. O termínech propuštění Chodorkovského odmítl spekulovat, omezil se na prohlášení, že se tak stane "v nejbližší době".

Demonstrace za osvobození Michaila Chodorkovského (2010)

Žádá o milost? Přiznává vinu

Podle poslanců vládní strany Jednotné Rusko je žádost Chodorkovského o milost jednoznačným přiznáním viny. "Obrátil se na garanta ochrany občanských práv a ústavy a apeluje na jeho milosrdnost. Rozhodnutí bylo na prezidentovi," konstatoval místopředseda Státní dumy Sergej Něverov. Stejný názor vyslovil jeho kolega z vedení sněmovny Sergej Železňak. "Prosba Chodorkovského o milost je potvrzení viny a vyjádření naděje, že prezident Putin projeví lidskost a milosrdenství," uvedl poslanec.

Putin na čtvrteční tiskové konferenci připomněl, že odsouzenci mají v souladu se zákonem právo požádat o milost. "On (Chodorkovskij) tak dlouho nečinil, až zcela nedávno žádost o milost podal," sdělil prezident na závěr více než čtyřhodinové tiskové konference.

Zároveň dal najevo pochybnosti o údajně chystaném třetím procesu s Chodorkovským. Prohlásil, že "zvláštní perspektivu" takového případu nevidí a že nechápe, jaký by byl jeho smysl. "Nevidím, že by tam něco někomu hrozilo," poznamenal.

Michail Chodorkovskij přichází k soudu (2010)

Ruské akcie vzrostly

Agentura ITAR-TASS v této souvislosti po Putinově tiskovce napsala, že podle dobře informovaných zdrojů Chodorkovskij není ani obviněným ani podezřelým v takzvaném třetím procesu kolem již zaniklého koncernu Jukos.

Zpráva o brzkém propuštění Chodorkovského na svobodu se hned odrazila v růstu ruských akcií. "Naznačuje to zlepšení investičního klimatu a systému vedení a kontroly podniků," vysvětlil podle agentury Reuters jeden z obchodníků působících v Moskvě.

Z nejbohatšího Rusa nejslavnějším ruským vězněm

  • V roce 2004 označil magazín Forbes Michaila Chodorkovského za nejbohatšího muže Ruska, jímž se stal mimo jiné jako šéf společnosti Jukos, největšího producenta ropy v Rusku. Záhy se z něj ale stal nejslavnější ruský vězeň, když byl odsouzen za daňové úniky, privatizační podvody, praní špinavých peněz a zpronevěru. Ruská opozice i organizace Amnesty International ale považují Chodorkovského (50) za vězně svědomí a oběť režimu prezidenta Vladimira Putina.
  • Ostrá kritika věznění Chodorkovského zaznívá občas i ze zahraničí, například z USA. Kampaň za jeho propuštění vede mimo jiné i spisovatel a nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel. Zatčení, odsouzení a bankrot Jukosu totiž následovaly poté, co se ropný magnát znelíbil Kremlu kvůli své finanční podpoře poskytované opozici, ale i kvůli vlastním politickým ambicím.
  • Letos v červenci Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odmítl tvrzení Chodorkovského, že proces s ním byl politicky motivovaný. Soud ale konstatoval, že došlo k porušení práva na spravedlivý proces, když úřady zasahovaly do důvěrného vztahu mezi klientem a jeho právníkem a kontrolovaly jejich komunikaci. Podle evropského soudu bylo též porušeno právo na respektování soukromého a rodinného života, když byl Chodorkovskij poslán do věznice daleko od rodiny, která ho tak nemohla navštěvovat.
  • Za deset let Chodorkovskij vystřídal řadu cel a věznic, od pracovní kolonie nedaleko Čity na Dálném východě, kde šil rukavice, až po současnou věznici v kolonii Segeža v polární Karélii. Tam se muž, jehož majetek v roce 2004 odhadl magazín Forbes na 15 miliard dolarů (asi 300 miliard Kč), věnuje dělnickým profesím. Pracuje v krejčovské dílně nebo v továrně na výrobu plastů.
  • Michail Borisovič Chodorkovskij se narodil 26. června 1963 v Moskvě v rodině patřící ke střední vrstvě; jeho otec byl židovského původu. V roce 1986 vystudoval Chemicko-technologický institut, vzdělání si rozšířil na Moskevském institutu národního hospodářství. Byl členem Komsomolu i komunistické strany. Podnikat začal v polovině 80. let; nejdříve si otevřel kavárnu a později centrum pro vědeckou a technickou tvořivost mládeže, které se ale zabývalo také obchodem s počítači.
  • K pohádkovému majetku se Chodorkovskij dostal podobně jako další ruští oligarchové, kteří zbohatli na privatizaci v 90. letech. Už v roce 1988 ale Chodorkovskij založil banku Menatep, údajně první soukromou banku v zemi od roku 1917. V roce 1995 koupila Chodorkovského banka od státu za 350 milionů dolarů ropnou společnost Jukos. V letech 1998-2003 byl jejím generálním ředitelem a byl také členem předsednictva Svazu průmyslníků a podnikatelů.
  • V říjnu 2003 byl zatčen a obviněn z daňových úniků a privatizačních podvodů. V květnu 2005 jej soud uznal vinným v šesti ze sedmi bodů obžaloby v souvislosti s privatizací firmy na umělá hnojiva Apatit v roce 1994 a s úniky daní Jukosu i z osobních příjmů a odsoudil ho na devět let. V září 2005 mu byl v odvolacím řízení trest o rok snížen. Společnost Jukos poté zbankrotovala; firmu zničily požadavky státu na zaplacení miliardových daňových nedoplatků. Většina jejího majetku poté přešla na státní ruskou ropnou společnost Rosněfť.
  • V prosinci 2010 moskevský soud ve druhém procesu odsoudil Chodorkovského a jeho společníka Platona Lebeděva ke 14 letům vězení za údajnou krádež 218 milionů tun ropy a za praní špinavých peněz ve výši v přepočtu 446 miliard korun v letech 1998 až 2003. V květnu 2011 soud v odvolacím procesu snížil Chodorkovskému a jeho společníkovi Lebeděvovi trest na 13 let.
  • Trest, do něhož byl započten i předchozí osmiletý verdikt z roku 2005, loni v prosinci soud snížil o dva roky. Letos v srpnu tento jedenáctiletý trest ruský Nejvyšší soud snížil Chodorkovskému i Lebeděvovi o dva měsíce, podle čehož by na svobodu měli vyjít v srpnu 2014.
  • Chodorkovskij má s manželkou Innou dceru a chlapce-dvojčata a jednoho syna má i z prvního manželství; je již dědečkem. Koncem září jeho syn Pavel za otce převzal Cenu Lecha Walesy. Polský exprezident a vůdce protikomunistického hnutí Solidarita Walesa ocenil Chodorkovského jako člověka, který navzdory všem protivenstvím bojuje ve své vlasti za hospodářskou svobodu, občanská práva a sociální spravedlnost.

Michail Chodorkovskij

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.