Lidovky.cz

Vůdce syrské al-Káidy v exkluzivním rozhovoru: Zvítězíme v řádu dní

USA

  14:28
Muhammad Džulání, tajemstvím zahalená hlava radikální Fronty an-Nusrá, vystoupil vůbec poprvé v televizi. Katarské al-Džazíře poskytl exkluzivní rozhovor, v němž prohlásil, že má vítězství v Sýrii na dosah ruky, a odmítl přijmout jakoukoli dohodu z chystané mírové konference Ženeva 2.

Vybombardované Aleppo foto: Reuters

"Bitva je skoro u konce, kontrolujeme téměř 70 procent země. Očekáváme brzkou porážku Asadových sil. Modlíme se k Bohu, aby nám pomohl zvítězit. Je to jen otázkou dní," řekl Džulání v exkluzivním rozhovoru pro al-Džazíru.

Tvář neukázal

Po celou dobu interview seděl vůdce džihádistů napojených na al-Káidu zády ke kameře. Tvář odmítl zveřejnit kvůli obavě o svoji bezpečnost. Nejasnosti obestírají i Džuláního životní dráhu. Po boku islamistických radikálů začal pravděpodobně bojovat před několika lety v Iráku. Podrobnosti o svém soukromí však tají. Jak server Lidovky.cz před časem upozornil, v letošním žebříčku deseti nejnebezpečnějších teroristů světa zaujal Muhammad Džulání šesté místo.

Radikál v rozhovoru odmítl akceptovat jakoukoli dohodu, jež by vzešla z mezinárodní konference v Ženevě připravované na leden 2014. "Případnou dohodu uzavřenou na ženevské konferenci neuznáme. Stejně tak se proti ujednání postaví i ženy a děti v Sýrii," prohlásil Džulání.

"Ti, kteří se konference účastní, nereprezentují lid, jenž se obětuje a prolévá svou krev," dodal a zdůraznil, že případná dohoda by Sýrii posunula zpět k diktatuře jednoho muže.

Boje v Aleppu: obyvatelé města odnášejí zraněného muže

Džulání varoval i před možným sbližováním USA a Íránu. Učinil tak s ohledem na předběžnou dohodu z minulého měsíce uzavřenou mezi šesti mocnostmi a Teheránem. Výměnou za zrušení částí sankcí Írán svolil k tomu, že ve svých jaderných zařízení umožní provádět rozsáhlé mezinárodní inspekce.

"Všechny sunnitské režimy na Blízkém východě by se měly obávat, že je mocnosti vymění za nového spojence - Írán," řekl vůdce radikálů v narážce na přinejmenším problematické vztahy mezi šíitským režimem v Íránu a jeho většinově sunnitskými sousedy. Podle Džuláního by se o své postavení měla obávat především královská dynastie v Saudské Arábii.

ČTĚTE TAKÉ:

An-Nusrá nechce Sýrii vládnout sama

Džulání dále prohlásil, že jeho skupina nehodlá poválečné Sýrii vládnout sama. Podle vyjádření plánuje oslovit i další podobně smýšlející uskupení a muslimské učence, jejichž společným cílem je vytvoření islámského státu.

Před časem an-Nusrá nicméně utrpěla citelnou ránu, když stovky jejich ozbrojenců zběhly k jiné skupině napojené na al-Káidu, která se nazývá Islámský stát Irák a Levanta. Podle pozorovatelů však an-Nusrá navzdory jistým obtížím zůstává dobře organizovaná a aktivní ve všech provinciích Sýrie.

Experti odhadují, že pod zástavou an-Nusry nyní bojuje pět až dvacet tisíc ozbrojenců. OSN, Spojené státy i evropské země vedou skupinu na seznamu teroristických organizací.

Reportér zpovídající Džuláního řekl, že před samotným rozhovorem, který proběhl na utajovaném místě, musel podstoupit velmi zevrubnou bezpečnostní prohlídku. "Bezpečnostní opatření byla překvapivě mnohem tvrdší, než postupy Bin Ládinovy ochranky," uvedl Taysir Alouni, který v říjnu 2001 natočil s tehdejším nejhledanějším teroristou světa rozhovor.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.