Lidovky.cz

Egyptská vláda zařadila Muslimské bratrstvo k teroristům

Svět

  17:35aktualizováno  18:03
KÁHIRA - Egyptská vláda zařadila islamistické Muslimské bratrstvo, které Egyptu vládlo do letošního léta, k teroristickým organizacím. Soudy bratrstvu už dříve zakázaly činnost. Agentura AP uvedla, že toto dramatické rozhodnutí dá úřadům více pravomocí proti bratrstvu zasahovat.

Soud s Mursím doprovázely demonstrace stoupenců Muslimského bratrstva. foto: Reuters

Organizace vznikla v Egyptě v roce 1928 a prosazovala islám i násilnými útoky. Za vlády bývalého prezidenta Husního Mubaraka měla zakázánu politickou činnost. Po Mubarakově pádu v roce 2011 se dostala k moci legálně ve volbách a do čela země se postavil její prezidentský kandidát Muhammad Mursí.

Bratrstvo ani Mursí ale nedokázali Egypt řídit způsobem přijatelným pro liberální kruhy a kladli velký důraz na islám. Konaly se proti nim pravidelné a bouřlivé protesty.

Stovky členů Bratrstva jsou zatčeny

Armáda v červenci Mursího přinutila odstoupit a dosadila pak dočasnou vládu, kterou podporuje. Ta postupně odstavuje bratrstvo od moci, ale jeho početní stoupenci pořádají pravidelné demonstrace. Soudy bratrstvu zakázaly činnost, nařídily zabavit jeho majetek, stovky členů jeho vedení jsou zatčeny a čeká je soud.

Ministr vyššího školství Husám Ajsá dnes v televizi přečetl rozhodnutí ministrů. "Kabinet prohlásil Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci," řekl. Dodal, že v důsledku tohoto rozhodnutí mohou být potrestáni všichni, kdo ke skupině patří, financují ji nebo propagují její aktivity.

Bezprostředním důvodem tohoto rozhodnutí prý byl úterní atentát na policejní velitelství, při němž v deltě Nilu zemřelo 16 lidí a stovka osob utrpěla zranění. K akci se přihlásila skupina sympatizující s Al-Káidou, Bratrstvo se od útoku distancovalo. 

Teroristé? Kvůli násilným činům ano

Vláda je ale přesvědčena, že za útokem jsou muslimští bratři. "Egypt byl tímto odporným činem Muslimského bratrstva zděšen od severu k jihu. Je to další z násilných činů proti Egyptu a Egypťanům, Muslimské bratrstvo tím jasně prokazuje, že nezná nic jiného než násilí. Egypt ani jeho obyvatelé se nemohou podřizovat terorismu Muslimského bratrstva," řekl Ajsá.

Bratrstvo bylo legalizováno až v červnu 2011. Aby mohlo kandidovat ve volbách, vytvořilo si tehdy politickou složku Stranu svobody a spravedlnosti. Ta pak z voleb vyšla s největším počtem hlasů. 

Její zástupce Ibráhím Sajd řekl, že dnešní rozhodnutí vlády nebude mít na práci jeho strany žádné dopady. Podle něj tato skupina prosazuje umírněný islám. "Na nás toto rozhodnutí nemá vliv a jeho význam se rovná hodnotě papíru, na němž je napsáno. Lživá obvinění nemohou ovlivnit naše ideje," řekl Sajd agentuře AP.

Ministr sociální solidarity Ahmad Buraj řekl, že rozhodnutí znamená zákaz všech aktivit bratrstva včetně demonstrací.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.