Lidovky.cz

Skandál premiéra Japonska: navštívil svatyni, která uctívá válečné zločince

USA

  6:00
Japonský premiér Šinzó Abe rozohnil zástupce Číny a Jižní Koreje. K vyvolání malého politického skandálu stačila návštěva kontroverzní tokijské svatyně Jasukuni, kde je mimo obětí války uctíváno také 14 válečných zločinců.

Nový japonský premiér Šinzó Abe foto: Reuters

Abe se k návštěvě svatyně odhodlal poprvé od svého návratu na post premiéra v prosinci loňského roku. Do svatyně však podle vyjádření kanceláře premiéra pravidelně posílá obětní dary. Podle svých slov se na její návštěvu chystal už během svého prvního působení v roli premiéra v letech 2006 až 2007, nikdy však tuto návštěvu neuskutečnil, píše server .

Když však Abe své dlouholeté plány zrealizoval, obrátil na sebe hněv představitelů Číny a Jižní Koreje. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang na adresu Abeho prohlásil: "Vyzýváme Japonsko, aby dodrželo své závazky a poučilo se ze svých útočných dějin, aby napravilo své chyby a konkrétními kroky si získalo důvěru svých asijských sousedů a světového společenství." Čínské ministerstvo zahraničí následně předvolalo i japonského velvyslance a vyjádřilo mu "silný nesouhlas" s Abeho návštěvou svatyně.

O něco málo tvrdší pak byl výrok ředitele asijského odboru čínského ministerstva zahraničí Luo Čao-chueje, podle kterého je Abeho návštěva "pro čínský lid zcela nepřijatelná".

Podle Jihokorejců se je to "politováníhodný krok, který poškozuje vztahy mezi oběma zeměmi". K situaci se vyjádřili také zástupci Spojených států. "Japonsko je náš vážený spojenec a přítel, jsme však zklamaní z toho, že japonská vláda učinila tento krok, který vyhrotí napjaté vztahy s jejich sousedy," uvedla v tiskovém prohlášení americká ambasáda v Tokiu.

Abe reagoval na vlnu kritiky smířlivě. Vztahy s Čínou a Jižní Koreou jsou podle něj pro Japonsko důležité. "Doufám, že budu mít příležitost vysvětlit Číně a Jižní Koreji, že posilování našich vztahů je v jejich národním zájmu," řekl japonský premiér a doplnil, že návštěva svatyně nebyla namířena proti japonským sousedům.

Abeho návštěva ve svatyni je první podobnou akcí japonského premiéra od roku 2006, kdy Jasukuni navštívil tehdejší předseda japonské vlády Džuničiró Koizumi. Podle Abeho kanceláře byla čtvrteční návštěva součástí snahy japonské vlády o obnovu hrdosti Japonců na jejich minulost. Svatyni na jaře letošního roku navštívilo také několik japonských ministrů ().

Uctívání válečných zločinců

Návštěvy šintoistické svatyně vyvolávají opakovaně rozhořčení v zemích, které byly obětí japonské válečné agrese. Japonsko okupovalo Korejský poloostrov od roku 1910 do roku 1945 a části Číny v letech 1931 až 1945.

Dnes kontroverzní svatyni založil císař Meidži v roce 1869. Tehdy to byla jedna z mnoha podobných staveb, později se však stala nejvýznamnější svatyní pro japonské vojáky. Uctívá se zde památka padlých vojáků z první čínsko-japonské války, rusko-japonské války, z 1. světové války, z Mukdenského incidentu, 2. čínsko-japonské války i z jiných bojů.

Kontroverzní je svatyně zejména kvůli tomu, že mezi jmény válečných hrdinů a obětí zde figuruje také celá řada válečných zločinců, mimo jiné generál Hideki "Břitva" Tódžó. Tyto zločince pak oslavuje také expozice zdejšího muzea, ale nezmiňuje se o jejich válečných zločinech.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.